Kulak Tıkanıklığı ve Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Kulak Tıkanıklığı ve Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak tıkanıklığı ve çınlaması, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle, kulak tıkanıklığı yaşayan bireylerin bu durumu ciddiye alması gerekmektedir. Toplumumuzda bu durumun genellikle önemsenmemesi ve sürekli olarak geçiştirilmesi, hastalığın ilerlemesine ve sorunun daha da büyümesine neden olabilir. Kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununa karşı dikkatli olmak ve bu durumun belirtilerini iyi bilmek gerekmektedir. Bu sorun, iç kulakta meydana gelen bazı zedelenmeler ve hasarlar neticesinde oluşabileceği için, kişinin daha dikkatli olması gerekir. Ayrıca, kulak temizliğine de özen göstermek önemlidir.

Kulak Tıkanıklığı ve Çınlamasının Nedenleri ve Belirtileri

Kulak tıkanıklığı ve çınlaması, bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir durumdur. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında birçok etkenin bulunduğu söylenebilir. Kulağımız, ses dalgalarını algılamamıza yardımcı olur ve çevremizden gelen sesleri ayırt etmemizi sağlar. Kulağımızın hassas yapısı nedeniyle bazı dış etkenlere karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kulak sorunları yaşanması oldukça kolaydır. Özellikle iç kulak zarına yapılacak en ufak bir hasar, oldukça tehlikeli bir durum haline gelebilir.

Kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında iç kulak zarı hasarı gelmektedir. Kulak tıkanıklığı ve kulak çınlamasının belirtileri arasında şu durumlar yer almaktadır:

 • Aşırı yüksek sesli ortamlarda bulunmak (Düğün, konser, açılış etkinlikleri, stadyumda izlenen maçlar örnek olarak verilebilir.)
 • Aşırı yorgunluk durumuna karşı dikkatli olmamak (Ağır ve yoğun işlerde çalışırken daha dikkatli olunmalıdır.)
 • Stres, korku, kaygı ve ani heyecan gibi durumlara karşı önlem almak
 • Kulağa doğrudan alınan darbelere karşı dikkatli olmak
 • Kulağın içerisine giren canlılara (Uçan böcek ve haşereler) karşı kendimizi korumak oldukça önemlidir.
 • Kulağa zarar verebilecek bir cismin sokulması halinde kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorunu ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Bu belirtilere dikkat edilmesi halinde böyle bir sorun ile karşılaşmamız olası değildir.

Kulak Tıkanıklığı ve Çınlaması Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kişinin kulağı ile ilgili herhangi bir sorun yaşaması halinde mutlaka bir kulak, burun, boğaz doktoruna görünmesi şarttır. Bu durum yalnızca kulak tıkanıklığı ve çınlaması için değil, kulakta meydana gelebilecek diğer sorunlar için de geçerlidir. Bu nedenle kulağınızda yaşanan en ufak bir soruna karşı mutlaka uzman bir destek alınması gerekmektedir. Ayrıca, kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununa karşı aşırı sesli ortamlarda bulunmamak gerekmektedir. Aksi takdirde yine bu sorun ile karşılaşılması mümkündür. Ayrıca, kişinin kendisini çok fazla yormaması ve aşırı yorgunluk veren, stresli işlerden uzak durması gerekmektedir.

Kulak sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar şunlardır:

 • Kulak temizliğine özen göstermek ve uygun yöntemler kullanmak
 • Yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmak
 • Yüzme gibi aktiviteler sırasında kulakların suyla temasını minimumda tutmak
 • Soğuk hava koşullarında kulakları korumak
 • Gerektiğinde kulak koruyucu ekipmanlar kullanmak

Bu önlemlere dikkat edilmesi halinde, kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorunlarından korunmak mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni