Muskuler (kaslara ait) Çınlama
21 Haziran 2024

Muskuler (kaslara ait) Çınlama

Muskuler (Kaslara Ait) Çınlama

Muskuler çınlama, halk arasında kulak çınlaması olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu durum, orta kulakta bulunan ve kemikçiklere yapışarak onları bir arada tutan kasların spazm durumlarına bağlı olarak gerçekleşir. Muskuler çınlamayı daha iyi anlayabilmek için orta kulağın yapısını kısaca açıklamak gerekmektedir. Çünkü çınlama rahatsızlığına yol açan yapılar bu kısımda bulunur.

Orta Kulak Yapısı

Orta kulakta iki adet kas bulunmaktadır. Bunlardan biri Stapes kemikçiğine, diğeri ise malleus kemikçiğine yapışıktır. Bu ikinci kas "tenson timpani" olarak adlandırılır. Bu iki kas, aniden irkilme durumunda ya da yüksek seslerde kasılırlar. Ancak muskuler çınlama, herhangi bir uyaran olmadığında bile bu kaslardan birinin ya da her ikisinin birden ritmik olarak kasılması ile meydana gelir. Bu kasılmalar, orta kulaktaki kemikçiklere bağlı oldukları için tekrar eden seslerin oluşmasına yol açar.

Muskuler Çınlama Belirtileri ve Tedavisi

Muskuler çınlama, sık rastlanan bir rahatsızlık değildir. Bu durum, ameliyatla östaki borusuna bağlı olan kasın kesilmesi veya kas spazmını engelleyen kas gevşetici ilaçlarla tedavi edilebilir. İnsanda işitme sistemi, sinir sistemi ile birlikte oldukça hassastır ve muskuler çınlama bu hassasiyet sonucunda görülebilir. Sinir sistemi ile olan bu yakın ilişki nedeniyle, rahatsızlık yaşayan kişinin anksiyete durumuna bağlı olarak muskuler çınlama seviyesi değişebilir. Rahatsızlık aralıklarla meydana gelebileceği gibi, sürekli ve şiddetli olarak da gerçekleşebilir. Muskuler çınlama, genel anlamda kulak çınlamasının nedenlerinden sadece biri olabilir.

Diğer Çınlama Türleri

  • Damarsal Çınlama: Orta ve iç kulak kesimlerinde birbirlerine oldukça yakın konumda bulunan iki büyük damar bulunur. Bu damarlar beyni beslerler. Kalp atışlarının ya da bu damarlar içinde ilerleyen kanın sesini duymak normal değildir. Muskuler çınlamadan farklı olarak bu şekilde meydana gelen bir durum da söz konusu olabilir.
  • Sinir Yolları Nedeniyle Oluşan Çınlama: Gözlerdeki retina tabakası nasıl ışık dalgalarının uyarı oluşumuna neden oluyorsa, kulakta yer alan sinirler de sıvı dalgalarının sinirsel uyarılara neden olmaktadır. Muskuler çınlamadan farklı olarak bu nedene bağlı olarak da çınlama oluşumu olabilir.

Muskuler Çınlama ve Platal Myoclonus

Muskuler çınlama, östaki borusuna yapışık olan kasların spazmı sonucu oluşur ve bu nedenle çok sık görülmeyen bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Muskuler çınlama, "platal myoclonus" olarak adlandırılmaktadır ve kulakta tıkırtı şeklinde kendini hissettirir. Genellikle kas gevşetici ilaçlara olumlu tepki verir.

Sonuç

Muskuler çınlama, kulakta tıkırtı şeklinde belirtiler gösteren ve nadir görülen bir rahatsızlıktır. Orta kulakta bulunan kasların ritmik olarak kasılması sonucu meydana gelir ve bu kasılmaların engellenmesi için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu rahatsızlık, sinir sistemi ve işitme sisteminin hassasiyeti nedeniyle ortaya çıkabilir ve kişinin anksiyete seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Muskuler çınlama, kulak çınlamasının sadece bir türüdür ve diğer türler arasında damarsal çınlama ve sinir yolları nedeniyle oluşan çınlama da bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur?