Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Çınlaması, Genelde önemsiz olarak görülüp halk arasında 'Biri beni andı' diyerek küçümsediğimiz kulak çınlaması altta yatan bir hastalığında habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat bozukluğu gibi belirtileri var ise veya günlük yaşamanızı olumsuz yönde etkiliyorsa kesinlikle önemsemeniz gereken bir rahatsızlık haline gelmiştir ve derhal bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Kulak çınlaması kişiden kişiye farklı şekillerde anlatılır çünkü bu çınlama genelde dışarıdan duyulmaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde insandan insana değişen ve kulakta veya kafanın içinde duyulan bir ses olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık çoğu zaman başkaları tarafından duyulamaz ancak nadirde olsa dışarından duyulan çınlamalarda vardır. Kulak çınlamasının neden kaynaklandığı belli başlı nedenler olmasına rağmen bazı çınlamaların sebebi belli değildir.

İşitme Kaybı: Yaşın ilerlemesi ile genelde ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin duyarlılığını kaybetmesi ile kulak çınlamasına sebep olur. Gençlerde ise yüksek gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle veya kulaklıkla müzik dinlemek veya devamlı gürültülü iş ortamlarında çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?
  • İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi; İç kulakta bulunan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve hücreleri beyinde ses olarak algılanacak bir sinyal vermeleri için harekete geçerler. Eğer kulaktaki bu kıllar zarar gördüyse sinyaller bozulur ve bu da çınlama yapabilir.
  • Kulak Kiri; Doğal bir şekilde atılmayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.
  • Kulağı Etkileyen Hastalıklar; Orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji, nezle, labirent enfeksiyonu gibi hastalıklar çınlamaya neden olabilir.
  • Kulak Yapısındaki Değişimler; Orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi engeller ve çınlamaya neden olabilir. Daha çok ırsı olan bir sorun olarak ortaya çıkar.
  • Anemi; Kırmızı hücrelerin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlamaya neden olur. Kadınların regl dönemlerinde sık sık ortaya çıkmaktadır.
  • Meniere Hastalığı; İç kulak sıvı basıncı, iç kulakta oluşan bu hastalığın bir habercisi olabilir.
Bu nedenlerle kulakta çınlama ve işitme kaybı ortaya çıkabilir. Genelde bu rahatsızlık için geliştirilen bir tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle çok dikkat etmeli ve bu hastalığın oluşumunun önüne geçmeliyiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Güncel

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi