Akupunktur Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Akupunktur Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Akupunktur Kulak Çınlaması, tinnitus kulaklarda çınlama şeklinde bir ses duyulması olarak bilinir. Fakat bu ses, tıslama, uğultu, tıklama, kükreme şeklinde de duyulabilir. Şiddeti yüksek sert, keskin tiz bir şekilde olabildiği gibi hafif, yumuşak bir ses de olabilmektedir. Her iki kulakta ya da tek taraflı duyula bilmektedir.

Tinnitus başlı başına bir hastalık olarak görülmeyip bir semptom, sadece bir belirtidir. Kulak, işitme sinirleri ve beynin sesi olarak işleyen bölümleri ile alakalı bir arızanın belirtisi olarak meydana gelebilir. Dış kulak yolunu tıkayan küçük bir kulak kirine (Buşon) bağlı olabildiği gibi şiddetli - yüksek sese bağlı olarak işitme kaybı, sinüs ve kulak enfeksiyonları, kalp-damar rahatsızlıkları, Meniere hastalığı, kadınlarda hormonal değişiklikler, beyin tümörleri ve tiroit sorunları gibi daha ciddi vakaların da belirtisi olabilmektedir.

Tinnitus günler - haftalar içerisinde kendiliğinden de kaybolabildiği gibi bazen de aylar, yıllar tedaviye cevap vermeden sürdürebilir. İnatçı durumlarda klasik tedaviler olarak tamamlayıcı ya da alternatif olarak akupunktur tedavisi tavsiye edilir.

Akupunktur Kulak Çınlaması

Akupunktur kulak çınlaması, geleneksel Çin tıbbında tinnitus Er Ming (Kulakta sesler duyulması) olarak anılır. Enerjinin dengesizlikleri yönünden değerlendirildiğinde genellikle karaciğer ve safra kesesi enerjilerindeki fazlalık tipinde bozukluk ya da böbrek enerji sistemindeki eksiklik tipi bozukluk önemlidir.

Ani başlayan bir kulak çınlaması, hatta işitme kaybı, duygu durumdan etkilenmiş olması, baş ağrısı, kafada boşluk hissi, gözlerde kanlanma, yüzde kızarıklık, ağızda acı tat, boğaz kuruluğu, huzursuzluk, çok kolay sinirlenme gibi karaciğer enerjisindeki bozukluklarla alakalı şikâyetlerde kendini gösteren tip çok yaygın rastlananıdır.

Kulaklarda dolgunluk, işitmede azalma, kafada ziller çalması, karın ve göğüs boşluğunda dolgunluk hissiyatı gibi şikâyetlerle kendini gösteren tıkanıklık tipiyle uzun süreli orta derecede çınlama ile seyreden, kulaklara bastırmak ile şiddeti azalan, işitmenin azalması ile görmenin de bozulduğu, dizler ve belin ağrıdığı böbrek enerjisi eksikliğine bağlı tip çok daha az sıklıkla rastlanan durumlardır.

Akupunktur kulak çınlaması, kulak çınlamasının akupunktur ile tedavisinde insan vücudu akupunkturu ön plandadır. Yüz ve saçlı deriden, bacak ve kollardan, sırttan kulak ile ilgili noktalar seçilerek 20-45 dakika iğnelenir. Elektro akupunktur ve moksubisyon (Akupunktur bölgelerinin ısıtılması) uygulanır. Seans sayısı şikâyetin şiddetine ve hastalığın uzunluğuna göre her gün ya da haftada bir olmak üzere değişir. Yardımcı tedavi olarak da kulak akupunkturu uygulanabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Haber Bülteni