İç Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

İç Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

İç kulak çınlaması, günümüzde bir kez bile olsa hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. İnsanlarda sıkça karşılaşılan bu durum bazı insanlarda kronik bir hal almıştır. Bu durum kronik bir hal aldığı zaman insanlarda sadece kulak çınlaması olarak değil aynı zaman insanlarda psikolojik bir yük olarak da problem yaşatmaktadır. İç kulak çınlaması için son derece dikkatli olunmalıdır. Bu durum eğer bir ya da iki kez görülüyorsa çok ciddi bir durum olmasa bile eğer birkaç defa meydana geliyorsa kesinlikle gerekli olan önlem alınmalıdır. Çünkü bu gibi durumlar insanlarda birçok farklı hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu nedenle iç kulak çınlaması sorunu olduğu halde herhangi bir önlem almayan insanlarda bu durum son derece ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İç kulak çınlaması tıbbi olarak 'tinnitus' olarak bilinmektedir. Bu durum geçici olarak görüldüğü zaman sorun olmasa bile bazı insanlarda devamlı bir hal alır. Bu durumlarda başta dikkat bozukluğu olmak üzere birçok farklı sorunu beraberinde getirir. İç kulak çınlaması, insanlar tarafından farklı şekillerde tanımlanabilir. Çünkü meydana gelen bu çınlamalar bazı insanlarda çınlama şeklinde olurken bazı insanlarda çan sesi şeklinde de görülebilmektedir. Fakat genel olarak hepsi çınlama olarak ele alınmaktadır. İç kulak çınlaması sadece kulak hastalıklarından kaynaklanmamaktadır. Bunun yanında burun ve boğaz hastalıklarında da iç kulak çınlaması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun için sorun tam olarak tespit edilemezse burun ve boğaz üzerinde de incelemeler yapılmaktadır.

İç Kulak Çınlaması Neden Olur?

Uzun Süre Yüksek Sese Maruz Kalma:
İnsanlarda özellikle son zamanlarda kullanımı oldukça artmış olan kulaklıklar direk olarak iç kulak çınlamasına neden olmaktadır. Bu şekilde yüksek seste müzik dinleyen insanlarda iç kulak çınlaması çok görülür. Bunun için aşırı yüksek sesle müzik dinlemekten kaçının. Aksi durumlarda iç kulak çınlaması sorununu sizlerde yaşayabilirsiniz.

Gürültülü Ortamlarda Çalışmak:
Bazı insanlarda iş hayatının getirmiş olduğu zorunluluklar nedeniyle sürekli olarak gürültülü makinelerin arasında çalışma durumları vardır. Bu gibi durumlar, direk belli bir zaman sonra iç kulak çınlaması şeklinde meydana gelecektir. Bu durum için gerekli olan önlemler direk olarak çalışılan iş yerinin işvereni tarafından sağlanmalı ve işçi tarafından uygulanmalıdır.

Yaşın İlerlemesi:
Bazı insanlarda duyma sağlığında herhangi bir problem olmadığı halde işitme kayıpları meydana gelir. Meydana gelen işitme kayıpları ise direk olarak iç kulak çınlaması sorununa neden olmaktadır.

Kirlilik:
Uzun süre temizlenmeyen kulak içerisinde kulağın sağlıklı kalabilmesi için salgılanan salgıların birikmesi sonrasında iç kulak çınlaması ve buna benzer birçok problemin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu gibi problemler için gerekli önlem alınmadığında ve gerekli bakım yapılmadığında iç kulak çınlaması kaçınılmazdır.

Kulağa Darbe Alınması:
Bazen sadece kulağa değil bu bölgelere yakın olan yerlere alınan darbeler hemen iç kulak çınlamasına neden olacaktır. İç kulak çınlaması ise bazen kalıcı bazen de geçici olacağı için birçok problem çözülecektir.

Yukarıdaki durumların yanı sıra insanlarda baş ve boyun yaralanmaları, akustik nöroma, damar tıkanıklıkları, cep telefonları, hipertiroidi hastalığı, bazı eklem bozuklukları ve baş tümörleri bu çınlama rahatsızlığına neden olacaktır.

İç Kulak Çınlaması Belirtileri

İç kulak çınlaması belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak aşağıdaki belirtiler yaygındır:
 • Çınlama, uğultu veya hışırtı sesi duyma
 • Baş dönmesi
 • Denge sorunları
 • İşitme kaybı
 • Uyku sorunları
 • Stres ve anksiyete
İç Kulak Çınlaması Tedavisi

İç kulak çınlamasının tedavisi, altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşte bazı yaygın tedavi yöntemleri:
 • İlaç Tedavisi: Doktorunuz, çınlamayı hafifletmek için bazı ilaçlar reçete edebilir.
 • Ses Terapisi: Çınlamayı maskelemek için beyaz gürültü makineleri veya özel işitme cihazları kullanılabilir.
 • Davranışsal Terapi: Stres ve anksiyeteyi yönetmek için bilişsel davranış terapisi (CBT) önerilebilir.
 • Cerrahi Müdahale: Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Yüksek seslerden kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak çınlamayı hafifletebilir.
Sonuç

İç kulak çınlaması hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yetişkin olan insanlar bu çınlama sorununa belli bir süre dayanabilse bile çocuklar bu duruma çok fazla katlanamazlar. Bazı yetişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda da iç kulak çınlaması psikolojik sorunlara neden olur. Bu nedenle, iç kulak çınlaması belirtileri gösteren bireylerin bir sağlık profesyoneline başvurması ve gerekli önlemleri alması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Güncel

Dua Ederken Kulak Çınlaması

Dua Ederken Kulak Çınlaması