Şiddetli Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Şiddetli Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli kulak çınlaması, bir kişinin herhangi bir sebepten dolayı bir kulağında, iki kulağında ya da kafasında cırcır böceği sesi, uğultu, ıslık sesi, hışırtı sesi ve metal bir cisme vuruluyormuş gibi sesler duymasına verilen addır. Şiddetli kulak çınlaması ise bu duyulan sesin şiddetinin artarak dayanılmayacak bir duruma gelmesine verilen addır. Kulak çınlaması her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlıktır ancak yetişkin bireylerde daha fazla ortaya çıkan bir durumdur. Tüm bu durumların yanı sıra normal bir bireyde nadir bir şekilde görünen bu rahatsızlık bazı kişilerde şiddetli ve sürekli bir şekilde ortaya çıkabilir. Kulak çınlamasının kişiye verdiği rahatsızlıklar göz önünde bulundurulduğu zaman şiddetli kulak çınlaması kişiye daha da fazla rahatsızlık verir. Kulak çınlaması rahatsızlığının en önemli belirtisi kulağa gelen sesin nereden geldiği belli olmadan sadece o kişi tarafından duyulmasıdır. Bu durumun yanı sıra kulak içinde oluşan sesin herhangi bir sese benzememesi ve kulağı çok fazla rahatsız edici bir sese sahip olmasıdır. Şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığının ortaya çıkması bazen çok basit bir sebepten dolayı çıkmasıdır bazen de herhangi bir hastalığın yan etkisi veya belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı şiddetli kulak çınlaması yaşayan kişi bir doktor muayenesi altında sebebini öğrenerek ona göre önlem almalıdır.

Şiddetli Kulak Çınlaması Sebepleri Nelerdir?
  • Yaşın ilerlemesinden dolayı kulağın işitme duyusunun azalması
  • Aşırı yüksek sesle müzik dinlenmesi veya yüksek sese maruz kalınması
  • Herhangi bir sebepten dolayı kulağın içinde bulunan hücrelerin zarar görmesi
  • Kulak içinde kirleri tutan sıvının etkisini kaybederek kirin çoğalması
  • Orta kulak iltihabı, kulak zarı içinde oluşan enfeksiyon, sinüzit, nezle ve kulak iltihabı gibi birçok hastalığın yan etkisi ya da belirtisi olarak
  • Kulak bölgesine ya da arka kısmına alınan bir darbeden dolayı ya da herhangi bir travmadan dolayı
  • Cep telefonu ile uzun süre konuşarak kulak içine zarar verilmesinden dolayı
  • Aşırı sinirli olunmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması
  • Heyecan, stres, üzüntü, aşırı sevinç ve korku gibi duyguların yaşanmasından dolayı
  • Kişinin herhangi bir hastalıktan dolayı kullanmış olduğu ilaçların yan etkisi olarak

Görüldüğü üzere şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok sebep ve etken durumlar vardır. Yukarıdaki nedenlerin bazıları basit sebepler üzerine ortaya çıkıyor olsa da bazen de ciddi hastalıkların etkisi olarak kendini gösteriyor olabilir. Bu sebepten şiddetli kulak çınlaması sorunu yaşayan bir kişi vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında gereken kontrolleri yapmalıdır. Şiddetli kulak çınlamasının ortaya çıkış nedenine göre uygun olan tedavi yöntemi ne ise hastaya o uygulanmalıdır. Şiddetli kulak çınlaması sorunu yaşayan kişi bu durumun geçmesi için doktorun vermiş olduğu ilaçlar dışında ağrı kesici, aspirin ya da bilinmedik ilaçları kullanmaktan uzak durmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar kişinin rahatsızlığı artırabilir hatta istenmeyen birçok durumu ortaya çıkarabilir. Ayrıca yüksek sesle müzik dinlemek, uzun süreli cep telefonu ile konuşmak gibi kulak zarına zarar verecek durumlardan uzak durulmalıdır. Sinirsel durumlardan, stres, aşırı heyecan, korku ve gerilim gibi duyguları aza indirmek için terapiler uygulanmalıdır. İşte bu tür önlemler alındığı takdirde şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığı ortadan kalkabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni