Kulak Çınlaması
10 Temmuz 2024

Kulak Çınlaması

“Tinnitus” tıp dilinde, genelde kulak içindeki gürültü, çınlama ve ıslık benzeri seslere verilen addır. Bu seslerin ortak noktası dış bir ses kaynağından gelmemeleri ve yalnızca etkilenen kişi tarafından duyulmalarıdır. Eğer bu sesler psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getiriyorsa, buna da “Tinnitus” denir ve bu seslerin neden olduğu rahatsızlıklar ve engellemeler kastedilir. Bu tarife, örn. Depresyonlar ve uyuma zorlukları da dahildir. Son zamanlarda bununla ilgili olarak ” Karmaşık Tinnitus” sözcüğü de kullanılmaya başlamıştır.

Tinnitus -en azından başlangıçta- bir hastalık belirtisidir. Belirti sözcüğü ile sizi olumsuz etkileyebilecek veya hasta edebilecek bir sorunun fiziksel ya da ruhsal alanda vücutta var olduğunu gösteren önemli bir işaret olduğunu kastediyoruz. Birçok insan bu durumda kendini çaresiz hissetmektedir.

Bu çaresizliğe bir de aşağıdaki faktörler eklenmektedir

• tehlikeli neden ve sonuçlarından duyulan korku.
• etkilenen kişinin yetersiz bilgisi.
• doktorlardan gelen yanlış bilgilendirme (Bunun çaresi olmadığı, bu seslerle yaşamayı gerektiği gibi)
Özenli ve pozitif bilgilendirme ve uzmanlarca yürütülen tanı sonucunda, hastanın korkuları çoğu durumda çok çabuk giderilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nurtaç çoban

14 Nisan 2024 Pazar

benimde sol kulağımda uğultu sağ kulağımdada hafif cınlama başladı gitmedik doktor kalmadı ne yapaçağımı bilemiyorum allah kimseye böyle bir hastalık vermesin caresini bilen arkadaşlar yorum yazsın

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nurtaç Çoban, yaşadığınız durumu anlıyorum ve gerçekten çok zor olmalı. Umarım en kısa zamanda bir çözüm bulabilirsiniz. Belki alternatif tedavi yöntemlerini araştırmak veya bir uzmana danışmak faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Nurtaç Çoban, yaşadığınız durum gerçekten zor olmalı. Size yardımcı olabilecek bir çözüm bulmanızı umuyorum. Belki alternatif tıp veya farklı tedavi yöntemlerini araştırmayı düşünebilirsiniz. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Serdengeçti

Öncelikle birçok sorunun stresten kaynaklandığını bilmenizi isteriz. Size tavsiyemiz tüm doktorlara başvurulmuş ve çare bulunmamış olabilir ama siz bu rahatsızlığın üstesinden gelebilirsiniz. Psikolojik olarak bu hastalıkla yaşamaya alışın sinirlenmeyin ve üzülmeyin barışın hastalığınızla ve belli bir süre sonra onu yok sayın yok olarak kabul edin. Mutlaka fayda sağlayacağına inanıyoruz.

soru

Talha

07 Nisan 2024 Pazar

Kulagi cinlamaya yeni baslayanlara ve dolayisiyla nasil gececegini internetten arastiranlara sesleniyorum Burada yazilan olumsuz yorumlari kafaya takmayin. Benim de gece kulubunden sonra kulagim cinlamaya baslamisti, nasil gecer diye internetten arastirmaya basladim, alttaki gibi yorumlari gorunce cildirdim, gercekten neredeyse intihar etmek istiyodum. Ama benimki uc gunde gecti, isitme testi yapilirken kulagimin derinliklerine kadar sokulan cihaz cikarildiginda asiri bi hafifleme hissetmistim, sonra bir baktim gecmis, gecebilir arkadaslar umidinizi kaybetmeyin, bu tip sitelere her zaman olumsuz gorusler yazilir, bunu da unutmayin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Olumlu deneyimini paylaştığın için teşekkürler. Bu tür durumlarda panik yapmamak ve sabırlı olmak gerçekten önemli. Senin gibi deneyimlerini paylaşanlar sayesinde başkaları da umut bulabilir. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Dua Ederken Kulak Çınlaması

Dua Ederken Kulak Çınlaması

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi

Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi

Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi