Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi, Tinnitus adı verilen daimî kulak çınlaması olarak bilinen ve insanların günlük yaşantısını etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kulak çınlamasında da erken tedavi esastır. Başarı oranı o derece yüksektir. Kulak çınlaması tedavisinde birçok yöntemin yanında son yıllar da gelişme gösteren lazer tedavisi, tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaşarak alternatif tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi ve Sonuçları

Düşük aşamalı lazer terapisinde (LLLT); hasar görmüş hücrelerin güç merkezine ulaşarak ışın enerjisini ek bir enerji olarak depolar. Böylece hücreler ihtiyaçları olan enerjiye sahip olurlar. Hücrenin gerekli enerjiyi üretmesi iç kulaktaki hücrelerin optimum seviyede başarılı bir şekilde çalışması iyileşme sürecinin en önemli koşuludur. Bütün araştırma sonuçlarına göre lazerin kulakta çınlama rahatsızlığının iyileştirilmesinde olumlu sonuçlar sağlandığı kanıtlanmıştır.

Tinnitoolun etkisi: Kulakta tamamen fotosenteze benzer bir etki yaratan bu yöntem tamamıyla güvenilir ve acısızdır. Lazer ışını derinin altındaki katlara girerek metabolizmada iyileştirici sinyaller göndermektedir. Bilindiği üzere insanların aldığı besinler vücutta parçalara ayrılır. Bu parçalar kimyasal reaksiyonlar tarafından sindirilerek hücre zarlarına elektriksel gerilimler sağlar. Bu olay hücrelere gereken maddelerin ve enerjinin karşılanmasını sağlar. Böylelikle hasar görmüş işitme hücreleri yeniden üretilmesini sağlayan bir hücre metabolizması ortaya çıkar. Tinnitoolun kulak aleti hücrelerin yeniden üretilmesi için gereken enerjiyi hasar görmüş işitme hücrelerine doğrudan iletir. Bunun neticesinde semptomlarda iyileşme oranı yüksektir. Lazer ışınının dalga boyu, ışını optimum seviyede etkili olacak ve ışın enerjisinin bütün kokleaya iletilecek şekilde ayarlanmıştır. Bu işitme hücrelerinin hareketlenmesi, bağışıklık sisteminin uyarılmasına ve hücre bölünmesinde hızlanmayı sağlar. Lazer fiber optik kablo ve yumuşak silikon başlıklı bir malzeme ile kulağa yerleştirilir. Işın kulak zarının içinden geçerek iç kulağa gönderilir. Lazer tedavisi on hafta boyunca oniki seans olacak şekilde uygulanır.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi Boyunca Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  • Her seans öncesi bol miktarda su tüketilmelidir.
  • Nikotin, kafein ve alkollü içecekler tüketilmemelidir.
  • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız mutlaka kulaklık gibi önleyici malzemeler kullanmalıyız.
  • Çok tatlı veya çok tuzlu tüketmekten kaçınmalıyız.
  • Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durunuz.
  • Stresten mutlaka uzak durmaya özen göstermeliyiz.
  • Kendimizi çok fazla yormayacak şekilde spor yapmalıyız.
  • Çınlama için kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışarak tedavi süresince alabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni