Kulak Çınlaması İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kulak Çınlaması İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Çınlaması İlaçları, Tıp dilinde tinitus adıyla bilinen Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşayanların hastalar için tıp alanında teknoloji devriyle birlikte tedavi yöntemleri her ne kadar geliştirilmeye çalışılsa da ne yazık ki çok da başarılı bir sonuç alınamıyor. Buna rağmen Kulak çınlaması rahatsızlığından şikâyetçi olanların öncelikle kliniğe giderek, sıkı bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Kulak çınlaması ilaçları, kulak çınlamasının sebeplerine bağlı olarak değişiklik gösterir. İç kulaktaki basınç dengesizliği nedeni ile oluşan çınlamaların ve sinir sistemi kaynaklı çınlamaların tedavisi için etkin madde de Betahistin Dihidroklorür olan Rotastin, Betaserc, Vertin, Vasoserc Medisense ve Moreserc ilaçları kullanılır.

Kaynağı belli olmayan güçlü kulak çınlamaların da ise semptom ve komplikasyon etkilerini azaltmak için Kulak çınlaması ilaçları olarak antidepresanlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar; trisiklik antidepresanlar olarak da tanınan ilk tür antidepresan sınıfı ilaçlardır. Bu ilaçların en bilinenleri Klomipramin, Amitriprilin, İmipramin'dir. Bu ilaçların kulak çınlamasına etkilerinin yanında yan etkileri sebebiyle çok ender olarak kullanılır. Kulak çınlamasının semptomlarını gideren bir diğer ilaç adı ise Xanax'dır. Kulak çınlamasından dolayı beliren rahatsızlık nedeniyle hastada meydana gelen stres ve uykusuzluğu gidermeye yarar. Bununla birlikte yan etki ve bağımlılık yapma özelliğinin bulunması sebebiyle bu ilaçta ender olarak tercih edilmektedir.

Diğer Kulak Çınlaması İlaçları: kullanılmakta olan tıbbi ilaçlarının yanında, uzmanlarının önermiş oldukları bazı şifalı bitki ve bitki kürleri de uygulanmaktadır. Bu şifalı bitkiler arasında; Gingo Bilabo, kara yılan otu, kurt üzümü yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı?

Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı?