Geçmeyen Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Geçmeyen Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak çınlaması hastalığı, tıpta "Tinnitus" olarak bilinir. Bu hastalık, kulak içinde uğuldama, çınlama ve cızırtı şeklinde kendini gösterir. Kulakta oluşan seslerin ortak özelliği dış kaynaklı olmamasıdır. Normal insanlar bazen kulaklarında çınlama duyduklarında bunun geçici olduğunu düşünebilirler. Oysa tinnitus hastalarında bu sesler sürekli cızırtı ve uğultu şeklindedir ve sadece rahatsızlık yaşayan kişi tarafından duyulabilir. Geçmeyen kulak çınlaması, hastada psikolojik davranış bozuklukları ve depresif hareketlere neden oluyorsa kesin tanı ve teşhis konularak belirlenen tedavi süreci uygulanmalıdır. Kulaktaki sesler daha çok uğultu ve cızırtı şeklinde olup tam da iç kulakta meydana gelir. Çınlama ise kulakta olduğu gibi genel olarak enseden beyine doğru hissedilebilir. Enseden yukarı doğru hissedilen çınlama, yüksek tansiyon ile ilgili olabilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

İç Kulakta Sinir Hücrelerinin Zarar Görmesi

İç kulakta bulunan sinir hücreleri, tüycükleri oluşturur. Ani ve güçlü patlamalar, uzun süre gürültülü ortamlarda bulunmak, gürültülü iş makinesi kullanmak gibi nedenlerle iç kulakta tüycükler ses dalgalarının şiddetine göre dalgalanır. Ses dalgaları, beyine iletilecek elektrik sinyallerine dönüştürülür ve beyin bunu anlamlı seslere çevirir. Tüycükler gürültü nedeniyle hasar görmüşse, kulağa ses geldiğinde düzensiz elektrik sinyalleri ortaya çıkar. Bu düzensizlik, çınlama, vızlama veya uğuldama gibi geçmeyen kulak çınlaması şeklinde kendini gösterir. Genç yaşta oluşan kulak çınlamalarında işitme kaybı nadiren görülür. Çınlama en çok silah kullanan kişilerde görülür.

Yaşlılığa Bağlı Geçmeyen Kulak Çınlaması ve İşitme Kaybı

Yaşlı insanlarda hücrelerin kendini yenileme özellikleri doğal olarak azalır. İç kulakta bulunan işitme sinirlerinin kendini yenileyememesi nedeniyle düzensiz elektrik sinyalleri beyine gönderildiğinden uğuldama ve geçmeyen kulak çınlaması görülür. Yaşlı insanlarda çınlama ile kulağın diğer bölümleri de hassasiyetini kaybettiğinden işitme kaybı da görülür. Bu durum çoğunlukla bütün yaşlı insanlarda görülür.

Kulağın Kirlenmesi

Kulağın kirlenmesi ile kulakta uğuldama ve ses kaybı, burundan nefes alırken zorlanma görülür. Kulak tarafından salgılanan salgılar, hassas bir yapıya sahip olan kulağın içine girmeye çalışan bakteri ve diğer mikropları tutarak içeri girmesini önler. Ancak bu salgıların aşırı birikmesi aşırı kirlenmeye yol açar. Tozlu ortamlar kulak kirlenmesi için en uygun ortamlardır. Bu durum, kulak mantarlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca nemli iklimlerde bu kirlenme daha çok yaşanmaktadır. Kirlenme ile kulakta tahriş ve kaşıntı oluşmakta, hasta tarafından kir temizlenmek istendiğinde kulak zarına zarar verilebilmektedir. Kulak zarında meydana gelen hasar, kulak çınlaması ve ses kaybına neden olmaktadır. Ancak kulağın hekim tarafından uygun metotlarla temizlenmesi ile kulakta uğuldama ve diğer rahatsızlıklar ortadan kalkabilir.

Geçmeyen Kulak Çınlamasında Tedavi Yöntemleri

Kulak çınlamasında en etkili yöntem, çınlamayı kabul etmektir. Ancak şansını denemek isteyenler aşağıda belirtilen kürleri uygulayabilirler. Beş altı beyaz lahana yaprağını kapaklı bir tencere içine atın, üzerine yarım litre su ekleyin ve tencerenin ağzını kapatın. 10 dakika pişirdikten sonra lahanaları süzün ve suyunu soğumaya bırakın. Bu suyu sabah akşam aç ya da tok karna birer su bardağı için. Su bittikten sonra tekrar uygulayın ve bu kürü beş gün devam edin. Uygulamaların 15 gün sürmesi gerekir. Bu uygulamalar yılda 5 defa yapılmalıdır.

Sonuç

Geçmeyen kulak çınlaması, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Ancak doğru teşhis ve tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığın etkileri minimize edilebilir. Kendi kendine tedavi yöntemleri ve uzman hekimlerin önerileri ile bu rahatsızlıkla başa çıkmak mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Psikolojik Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Dua Ederken Kulak Çınlaması

Dua Ederken Kulak Çınlaması

Aşırı Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı?

Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı?