kulakcinlamasi.gen.tr https://www.kulakcinlamasi.gen.tr Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kulakcinlamasi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dua Ederken Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/dua-ederken-kulak-cinlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 02:37:54 +0000 Dua Ederken Kulak Çınlaması; kulak çınlaması halk arasında 'biri beni andı' olarak tabir edilir. Gerçekte ise kulak çınlamasının sağlıksal nedenleri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak, iç kulağ Dua Ederken Kulak Çınlaması; kulak çınlaması halk arasında 'biri beni andı' olarak tabir edilir. Gerçekte ise kulak çınlamasının sağlıksal nedenleri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak, iç kulağın hasar görmüş olması, aşırı yüksek sese maruz kalması, kulaktaki kirler, anemi, ilaçlar, tansiyon, cep telefonu vb. gibi birçok neden sıralanabilir. Tıbbi nedenlerinin haricinde, kulak çınlaması konusunda İmam-ı Nebevi'nin El-Ezker isimli hadis kitabında yazdığı Hadis-i Şerifte Efendimiz Hz. Muhammed Sallâllahû Aleyhi ve Sellem; "Birinizin kulağı çınladığı zaman Bana salâvât getirsin. Beni hayırla ananı Allah'ta hayırla ansın." buyurmuştur.  Yine halk arasında söylenen, 'dua ederken kulak çınlarsa Peygamberimiz (S.A.V.) seni anmıştır, O'na (S.A.V.) salâvat getirmek gerekir' gibi sözler vardır. Bu tarz sözler, kulakları çınladığı esnada Salâvat çekerek çınlamanın geçtiğini görenlerin tecrübeyle söylemiş oldukları bilinmektedir. Tabii ki Rasûlullâh Efendimiz (S.A.V.)'e salâvat getirmek gerekir fakat bunu sadece kulak çınlamasına bağlamak ve kulak çınladığı zaman O'nun (S.A.V.) salâvat istediği düşüncesi sakıncalı olabilir. Efendimiz Aleyhisselam'ın bizim salâvatlarımıza ihtiyacı yoktur. Aksine bizim Kendisine salâvat getirmeye ihtiyacımız vardır. 

Dua etmek, kulun Allah'u Teâlâ'ya yakarışı, yalvarmasıdır. Dua etmek ibadet sayılır. Kul ile Allah (C.C.) arasına hiçbirşey giremez. Hatta, bütün Peygamberler de bunu bildirmiş, ibadetlerin ve duaların direk Allah'a (C.C.) yapılacağı ve kimsenin araya giremeyeceğini belirtmişlerdir. Dolayısıyla dua ederken, Allah'u Tealâ'nın yarattığı aciz kullarından birisi olduğumuzu ve isteklerimizi Bizati Kendisine (C.C.) yaptığımızı ve arada hiçbirşey olmadığını unutmamalıyız.

Dua ederken kulak çınladığı zaman eğer bir hastalığımız yoksa, bilmeliyiz ki kulaklarımızın sessizliğe ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu tarz kulak çınlamalarında en iyisi, imkan var ise, inzivaya çekilip ibadet ve duaya devam etmek faydalı olacaktır. Salâvat getirmek de unutulmamalıdır ki, bir dua ve ibadettir.

]]>
Çene Eklemi Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/cene-eklemi-kulak-cinlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 11:47:59 +0000 Çene eklemi kulak çınlaması, en rahatsız edici şikayetlerin başında gelen bir rahatsızlıktır. Her yutkunuşta, çiğnemede, esnemede, konuşmada ortaya çıkan şiddetli bir ağrı olabileceği gibi, hafif sürekli ve donuk bir ağr Çene eklemi kulak çınlaması, en rahatsız edici şikayetlerin başında gelen bir rahatsızlıktır. Her yutkunuşta, çiğnemede, esnemede, konuşmada ortaya çıkan şiddetli bir ağrı olabileceği gibi, hafif sürekli ve donuk bir ağrıda olabilir. Ağrı, eklemin yer aldığı çene önündeki bölgede ve ekleme yapışan kasları gergin tutarak yüzde, başta, kulakta ve çenede hissedilir. Ağrının sık hissedildiği bölge kulaktır. Ağır kulak çınlaması hissedildiğinde genellikle kulak içinde iltihap, işitme kaybı ya da zarda bir problem olduğu düşünülse de en önemli sebeplerinden birisi çene ekleminden kaynaklanan çınlamalar ve ağrılardır.

Çene eklemi kulak çınlaması ağrılarını nasıl engelleriz:
 • Çenenin sağ ve sol tarafını yemek yerken eşit olarak kullanmalıyız
 • Mümkünse diş gıcırdatmamalı ve sıkmamalıyız
 • Çeneyi zorlayacak şekilde sakız çiğnememeliyiz
 • Sert ve zor çiğnenen yemekleri yemekten kaçınmalıyız
 • Çenemizi soğuktan korumalıyız
Çene eklemi kulak çınlaması rahatsızlığına sebep olan unsurlar büyük ölçüde kendi dikkatsizliğimizden kaynaklanan unsurlardır. Ağızla ceviz, fındık kırmak ya da bira kapağı açmak gibi eylemler çene sağlığı için son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken, yapılmaması gereken davranışlardır. Aksi takdirde çene ekleminde çıkma, kırılma ve disk kayması meydana gelebilir. Bu meydana gelen vakaların tedavisi diş hekimlerince ortodonti alanında yapılan ve çok uzun seanslar süren, gerekirse çene ameliyatına giden bir rahatsızlık haline dönüşebilir. Özellikle ergenlik çağında oluşan hasarlar kemik gelişimi sırasında dahada bozularak ağır kulak çınlamaları ile çekilmez bir hal alır. Onun için düşme, kayma, kaza gibi durumlardan kendimizi korumalı ve çene sağlığımıza dikkat etmeliyiz.
]]>
Nootropil Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/nootropil-kulak-cinlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 18:53:54 +0000 Nootropil Kulak Çınlaması, Ciddi bir işitme kaybı bulunmadığı halde kulağı çınlayan hastalara verilen bir ilaç olan nootropil kulak çınlaması doktor denetiminde kullanılması gerekir. Bu ilaç oldukça yaygın olu Nootropil Kulak Çınlaması, Ciddi bir işitme kaybı bulunmadığı halde kulağı çınlayan hastalara verilen bir ilaç olan nootropil kulak çınlaması doktor denetiminde kullanılması gerekir. Bu ilaç oldukça yaygın olup hafif düzeyde kulak çınlamaları için sık sık önerilmektedir. Bunun ile birlikte ilerleyen süreçlerde yani çınlamanın daha artıp hastanın işitme kayıpları yaşamı halinde nootropil kulak çınlaması ilacı pek tavsiye edilmemektedir. Bu ilacın yerine daha da sert ve şiddetli etkisi bulunan ilaçlar yazılmaktadır. Özellikle büyük işitme kayıplarında nootropil kulak çınlamasının pek tercih edilmediği söylenebilir. Böyle durumlarda ise vasterall ilacına başvurulabilir. Bu ilaç ise 3 ay denendikten sonra ancak uygun olup olmadığına karar verilmektedir.

Kulak çınlaması sorunu hastaya zor anlar yaşatan ve onun günlük yaşamını doğrudan etkileyen bir sorun olduğu için mutlaka önlem almak gerekmektedir. Alınacak önlemlerin başında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışılması gerekmektedir. Hastanın yalnızca doktorunun önermiş olduğu ilaçları kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorun daha büyük tehlikelerin yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden de doktor denetimi olmadan nootropil kulak çınlaması ilacının kullanılmaması gerekir. Aynı durum diğer kulak çınlaması sorununu gidermeye yarayan ilaçlar için de geçerlidir.

Kulak Çınlamasına Karşı Kullanılması Gereken İlaçlar

Kulak çınlaması sorunu yaşayan hastaların kendi kafalarına göre ilaç almaları gerektiğini belirtmiştik. Bunun ile birlikte kulak çınlaması sorununa karşı önleyici bir takım ilaçların alınmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu ilaçlar için

 • Nootropil
 • Vastarel
 • Betaserc

Gibi ilaçları sık sık öneri olarak duymanız mümkündür. Burada önemli olan husus ise bu ilaçları hangi sıklıkla kullanacağınızdır. Bunun için de elbette doktorunuza danışmadan hareket etmemeniz gerekir. Bu saymış olduğumuz ilaçlar yalnızca kulak çınlamasını geçirmez. Bu sorunun yanı sıra unutkanlık sorunu olan hastalar için de birebirdir. Örneğin nootropil kulak çınlaması sorununun yanı sıra unutkanlık ilacı olarak da kullanılmaktadır. Yine vastarel ilacı heyecan ve panik gibi duygu durumlarını yenmek amacı ile kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere kulak çınlaması sorununu azaltacak birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçları 3 aydan fazla kullanmamak gerekir. Bunun yanı sıra istenilen yanıtı da almış olmanız oldukça önemlidir. Bunun için de herhangi bir ilacı aldığımız esnada kulak doktoruna da danışılması gerekir. Örneğin nootropil kulak çınlaması ilacı için fayda gördüğünü düşünen bir hasta ancak doktorunun önerisi doğrultusunda bu ilacı kullanması mümkündür. Aksi takdirde yan etkilerini göstermesi de söz konusu olabilir.

Tüm bu ilaçların etki etmemesi halinde kulağın içine yerleştirilen çınlama maskesi cihazları sayesinde de bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Bunun yanı sıra nootropil kulak çınlaması ilacını almanın yanı sıra kişinin aşırı yorgun ve halsiz olmaması da işitme sorunu yaşamaması açısından önemli bir husustur. 

]]>
Alerji Kulak Çınlaması Yaparmı https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/alerji-kulak-cinlamasi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 19:59:38 +0000 Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı, Mevsime bağlı olarak yıl boyunca dış etkenlerin kişi tarafından solunması ile meydana gelen alerji burun mukozasının bu olaya tepki vermesi ile ortaya çıkar. Nedeni tam olarak bilinmemekte olan Alerji Kulak Çınlaması Yapar mı, Mevsime bağlı olarak yıl boyunca dış etkenlerin kişi tarafından solunması ile meydana gelen alerji burun mukozasının bu olaya tepki vermesi ile ortaya çıkar. Nedeni tam olarak bilinmemekte olan alerji kişiyi oldukça rahatsız eder. Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve bazı durumlarda da göz yaşarmasına neden olan alerjinin bazı durumlarda uzun sürmesi, östaki borusunun tıkanmasına sebep olur ve östaki borusunun tıkanması sonucu da kulak tıkanır ve buna bağlı olarak da kulak çınlaması rahatsızlığı ortaya çıkar. Alerjinin yanı sıra birçok farklı nedenden kaynaklanan ve devamlı olarak hissedilen uğultu, ıslık sesi ve fısıltı gibi sesler kulak çınlaması olarak adlandırılır. İnce ya da kalın bir ses olarak hissedilen kulak çınlaması kişinin oldukça ciddi olarak etkilenmesine neden olur. Kulak çınlaması tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta da ortaya çıkabilir. 

Alerji kulak çınlaması yapar mı, nasıl tedavi edilir

Alerji durumunda orta kulağa hava girişini sağlayan kanal tıkanabilir ve bu durumda orta kulakta hava yerine sıvı birikmesine neden olur. Orta kulakta sıvı birikmesi kulak çınlaması probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Orta kulak ince bir kanal ile burun boşluğunda bağlanmıştır ve alerji nedeniyle burun tıkanması orta kulağın hava almasını engelleyerek kulak çınlaması rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kulak çınlamasının nedenleri arasında sayılabilecek alerji tedavi edildiği takdirde kulak çınlaması rahatsızlığı tedavi edilmiş olur. Kulak çınlamasının alerjiden kaynaklandığı durumlarda bu durum doktorun reçete edeceği çeşitli ilaçlar, alerjiye neden olan olguların tespit edilerek bu maddelerden uzak durulması, burun spreyleri, kortizon iğneleri ve antihistaminik ilaçlar ile tedavi edilir.
]]>
Sinüzit Kulak Çınlaması Yaparmı https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/sinuzit-kulak-cinlamasi-yaparmi.html Thu, 15 Nov 2018 02:49:17 +0000 Sinüzit Kulak Çınlaması Yapar mı, İşitme insan vücudunun uyarılması en kolay ve en hassas olan mekanizmasından oluşmuştur. Bu nedenle bu bölgede oluşabilecek herhangi bir sorun kulakta birçok problemin ortaya çıkmasına nede Sinüzit Kulak Çınlaması Yapar mı, İşitme insan vücudunun uyarılması en kolay ve en hassas olan mekanizmasından oluşmuştur. Bu nedenle bu bölgede oluşabilecek herhangi bir sorun kulakta birçok problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu problemlerden en sık rastlananlarından biri de kulak çınlamasıdır. Kişiyi oldukça rahatsız eden bir durum olan kulak çınlaması bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Ancak bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkacak bir problemdir. Kulak çınlaması kişinin ortamda olmayan bir sesi algılaması durumudur ve kulakta zil çalması, uğultu, fısıltı ve vızıltı gibi seslerin hissedilmesine neden olur. Her yaşta görülebilen kulak çınlaması genellikle ilerleyen yaşlarda daha da şiddetlenir. Erkeklerde daha yaygın olan bu sağlık problemi tek kulakta olabileceği gibi her iki kulakta, kafa içinde ya da kafatasının arkasında da algılanabilir. Çoğu kişinin şikayet ettiği kulak çınlaması birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenler genellikle iyi huylu ve basit nedenler olabileceği gibi oldukça ciddi problemlerden de kaynaklanabilir. Kulak çınlaması dış kulak yolu tümörü, travma, alerjik rinit, tansiyon problemi, tiroit hastalıkları, diyabet, boyun kireçlenmesi, hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde yaşanan hormon değişiklikleri ve minier hastalığı gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Sinüzit kulak çınlaması yapar mı,  sinüzit hastalığı iltihaptan kaynaklanan bir hastalıktır ve bu durumdan kulağın etkilenmesine neden olur. Kulak enfeksiyonları, labirent iltihabı, alerji nezle ve sinüzit gibi kulağın etkilenmesine neden olan her çeşit enfeksiyon kulak çınlamasına yol açabilir. Kulak çınlamasının nedenleri arasında sayılabilen sinüzit rahatsızlığı sinüslerin iltihaplanmasından kaynaklandığı için burun tıkanıklığı ile beraber kulak tıkanıklığına neden olur ve bu durumda kulak çınlamasına yol açar. Sinüslerin kulaklar ile birbirine bağlı olmasından dolayı sinüslerde oluşan iltihap kulaklarda olan basınç dengesini olumsuz olarak etkiler ve bu durumda kulak çınlamasına neden olur. Sinüzit rahatsızlığı  tedavi edildiği takdirde kulakta oluşan çınlama, tıkanıklık ve ağrılar giderilebilir. 

Sinüzitten kaynaklanan kulak çınlaması önlemek için, ıslak saçla soğuk havaya çıkılması, ani ısı değişiklikleri, üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı geçiren insanlarla yakın temasta bulunmak ve evdeki nem dengesinin yetersiz olması gibi sinüzit hastalığının ortaya çıkmasına neden olan durumlardan kaçınılmalıdır.
]]>
Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 21:59:41 +0000 Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir, Kulak çınlaması tıpta Tinnitus olarak bilinen ve genelde hastaların cızırtı, uğultu, su sesi şikayetlerinde bulundukları bir rahatsızlıktır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülm Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir, Kulak çınlaması tıpta Tinnitus olarak bilinen ve genelde hastaların cızırtı, uğultu, su sesi şikayetlerinde bulundukları bir rahatsızlıktır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülme oranı daha da fazla artan kulak çınlaması hastaların yaşam kalitelerini ciddi oranda etkilemektedir.

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir

Ananas: Kulak çınlamasının sebebi enfeksiyon ise 1 ay boyunca günde 250 ml ananas suyu tüketilmesi önerilir.

Elma sirkesi: İltihap ve enfeksiyon sebebiyle oluşan kulak çınlaması durumunda elma sirkesi ılık şu ile seyreltilerek tüketilebilir.

Gingko biloba: Gingko biloba kan akış hızını arttırıp ve böylece kan damarlardaki iltihaplar azaltır.

Susam yağı: susam yağı biraz ısıtılarak günde 2 defa kulak arkasına masaj yapılır.

Sarımsak Yağı: kulağa yatmadan önce 2 damla damlatılır.

Soğan: Soğanın suyu sıkıldıktan sonra 1 fincan pişmiş pirinç suyu ile karıştırılarak tüketilir.

Yeşilçay: Antiokksidan içeriğiyle yeşil çay tüketimi de kulak anlamasına çözüm olarak kullanılabilir.

Muz: Püre haline getirilen muz 3 çorba kaşığı alınarak bir bardak su içerisine karıştırılıp 8 hafta boyunca günde 3 defa içilir.

Alınabilecek Önlemler

Kulak çınlamasını daha ileri boyutlara gelmeden azaltmak veya böyle bir rahatsızlığın oluşmasına sebebiyet vermemek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:
 • Yüksek sesli müzik dinlememek ve aşırı gürültülü ortamlardan kaçınmak
 • Düzenli tansiyon kontrolü yaptırmak
 • Tuzlu gıda tüketimini azaltmak
 • Alkol, kahve sigara tüketmemek
 • stres ve aşırı yorgunluktan kaçınmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Kulak çınlamasına çok fazla odaklanmamak gerekir.
]]>
Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-lazer-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 00:28:02 +0000 Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi, Tinnitus adı verilen daimi kulak çınlaması olarak bilinen ve insanların günlük yaşantısını etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kulak çınl Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi, Tinnitus adı verilen daimi kulak çınlaması olarak bilinen ve insanların günlük yaşantısını etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kulak çınlamasında da erken tedavi esastır. Başarı oranı o derece yüksektir. Kulak çınlaması tedavisinde birçok yöntemin yanında son yıllar da gelişme gösteren lazer tedavisi, tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaşarak alternatif tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi ve Sonuçları

Düşük aşamalı lazer terapisinde (LLLT); hasar görmüş hücrelerin güç merkezine ulaşarak ışın enerjisini ek bir enerji olarak depolar. Böylece hücreler ihtiyaçları olan enerjiye sahip olurlar. Hücrenin gerekli enerjiyi üretmesi iç kulaktaki hücrelerin optimum seviyede başarılı bir şekilde çalışması iyileşme sürecinin en önemli koşuludur. Bütün araştırma sonuçlarına göre lazerin kulakta çınlama rahatsızlığının iyileştirilmesinde olumlu sonuçlar sağlandığı kanıtlanmıştır.

Tinnitoolun etkisi: Kulakta tamamen fotosenteze benzer bir etki yaratan bu yöntem tamamıyla güvenilir ve acısızdır. Lazer ışını derinin altındaki katlara girerek metabolizmada iyileştirici sinyaller göndermektedir. Bilindiği üzere insanların aldığı besinler vücutta parçalara ayrılır. Bu parçalar kimyasal reaksiyonlar tarafından sindirilerek hücre zarlarına elektriksel gerilimler sağlar. Bu olay hücrelere gereken maddelerin ve enerjinin karşılanmasını sağlar. Böylelikle hasar görmüş işitme hücreleri yeniden üretilmesini sağlayan bir hücre metabolizması ortaya çıkar. Tinnitoolun kulak aleti hücrelerin yeniden üretilmesi için gereken enerjiyi hasar görmüş işitme hücrelerine doğrudan iletir. Bunun neticesinde semptomlarda iyileşme oranı yüksektir. Lazer ışınının dalga boyu, ışını optimum seviyede etkili olacak ve ışın enerjisinin bütün kokleaya iletilecek şekilde ayarlanmıştır. Bu işitme hücrelerinin hareketlenmesi, bağışıklık sisteminin uyarılmasına ve hücre bölünmesinde hızlanmayı sağlar. Lazer fiber optik kablo ve yumuşak silikon başlıklı bir malzeme ile kulağa yerleştirilir. Işın kulak zarının içinden geçerek iç kulağa gönderilir. Lazer tedavisi on hafta boyunca oniki seans olacak şekilde uygulanır.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi Boyunca Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
 • Her seans öncesi bol miktarda su tüketilmelidir.
 • Nikotin, kafein ve alkollü içecekler tüketilmemelidir.
 • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız mutlaka kulaklık gibi önleyici malzemeler kullanmalıyız.
 • Çok tatlı veya çok tuzlu tüketmekten kaçınmalıyız.
 • Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durunuz.
 • Stresten mutlaka uzak durmaya özen göstermeliyiz.
 • Kendimizi çok fazla yormayacak şekilde spor yapmalıyız.
 • Çınlama için kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışarak tedavi süresince alabilirsiniz.
]]>
Kulak Çınlaması İlaçları https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-ilaclari.html Fri, 16 Nov 2018 02:52:06 +0000 Kulak Çınlaması İlaçları, Tıp dilinde tinitus adıyla bilinen Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşayanların hastalar için tıp alanında teknoloji devriyle birlikte tedavi yöntemleri her ne kadar geliştirilmeye çalışılsa Kulak Çınlaması İlaçları, Tıp dilinde tinitus adıyla bilinen Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşayanların hastalar için tıp alanında teknoloji devriyle birlikte tedavi yöntemleri her ne kadar geliştirilmeye çalışılsa da ne yazık ki çokta başarılı bir sonuç alınamıyor. Buna rağmen Kulak çınlaması rahatsızlığından şikayetçi olanların öncelikle kliniğe giderek, sıkı bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Kulak çınlaması ilaçları, kulak çınlamasının sebeplerine bağlı olarak değişiklik gösterir. İç kulaktaki basınç dengesizliği nedeni ile oluşan çınlamaların ve sinir sistemi kaynaklı çınlamaların tedavisi için etkin madde de Betahistin Dihidroklorür olan Rotastin, Betaserc, Vertin, Vasoserc Medisense, ve Moreserc ilaçları kullanılır.

Kaynağı belli olmayan güçlü kulak çınlamaların da ise, semptom ve komplikasyon etkilerini azaltmak için Kulak çınlaması ilaçları olarak antidepresanlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar; trisiklik antidepresanlar olarak da tanınan ilk tür antidepresan sınıfı ilaçlardır. Bu ilaçların en bilinenleri Klomipramin, Amitriprilin, İmipramin’dir. Bu ilaçların kulak çınlamasına etkilerinin yanında yan etkileri sebebiyle çok ender olarak kullanılır. Kulak çınlamasının semptomlarını gideren bir diğer ilaç adı ise Xanax’dır. Kulak çınlamasından dolayı beliren rahatsızlık nedeniyle hastada meydana gelen stres ve uykusuzluğu gidermeye yarar. Bununla birlikte yan etki ve bağımlılık yapma özelliğinin bulunması sebebiyle bu ilaçta ender olarak tercih edilmektedir.

Diğer Kulak Çınlaması İlaçları: kullanılmakta olan tıbbi ilaçlarının yanında, uzmanlarının önermiş oldukları bazı şifalı bitki ve bitki kürleri de uygulanmaktadır. Bu şifalı bitkiler arasında; Gingo Bilabo, kara yılan otu, kurt üzümü yer alır.
]]>
Hamilelikte Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/hamilelikte-kulak-cinlamasi.html Fri, 16 Nov 2018 16:40:22 +0000 Hamilelikte Kulak Çınlaması, Hamilelik süreci bayanların yaşamış olduğu hassa dönemlerden birisidir. Bu süreç oldukça uzun olması sebebi ile geçen zaman içinde birçok durum ile karşılaşılması söz konusudur. Aynı z Hamilelikte Kulak Çınlaması, Hamilelik süreci bayanların yaşamış olduğu hassa dönemlerden birisidir. Bu süreç oldukça uzun olması sebebi ile geçen zaman içinde birçok durum ile karşılaşılması söz konusudur. Aynı zamanda kadınlarda hamilelik süreci boyunca bir takım hastalıkların da yaşandığı görülmektedir. Özellikle bu hassas dönemde kadınların başına birçok olumsuz durum gelmesi söz konusudur. Hamilelik ile birlikte meydana gelebilecek rahatsızlıklar hakkında önlem alınması gerekmektedir. Zira bu konu oldukça hassas olup en ufak bir sorun yaşanması halinde mutlaka en kısa süre içinde uzman bir yardım almak gerekir. Yaşanabilecek bu sorunlardan birisi de hamilelikte kulak çınlaması sorununun yaşanmasıdır. Bu durum tehlikeli olabilecek bir sorun gibi görülmese de tedbir alınması şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçte bazı rahatsızlıklar ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Hamilelikte Kulak Çınlamasının Belirtileri

Hamilelikle yaşanan kulak çınlaması sorunu yalnızca bu özel durum için gerçekleşmez. Bunun yanı sıra daha farklı durumlarda da kulak çınlaması sorunun yaşanması söz konusudur. Hamilelikte kulak çınlaması yaşanmasının yanı sıra aşırı yorgunluk ve stres gibi durumlar sebebi ile de kulak çınlaması yaşanması mümkündür. Bunun ile birlikte gürültülü ortamlarda bulunmak da beraberinde kulak çınlamasına neden olmaktadır. Görüldüğü üzere kulak çınlaması sorunu yalnızca hamilelik gibi durumlarda meydana gelmez. Hamilelikte kulak çınlaması yaşanması durumu özel bir durum olup daha farklı olaylarda da ortaya çıkması söz konusudur. Bu sebepten ötürü kulak çınlaması sebebini iyi bilmek ve hangi sebepten ötürü bu sorunun meydana geldiğini tespit etmek gerekmektedir.

Hamilelikte Kulak Çınlamasının Sebebi

Hamilelikte Kulak Çınlaması, Hamile kimselerin 9 aylık bu süre boyunca başına birçok durum gelmesi oldukça doğaldır. Ancak bazı belirtilerin yaşanması ile ilgili olarak dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de bu belirtilerin başında kulak çınlaması sorunu gelmektedir. Hamilelikte kulak çınlaması sorunu hafife alınması gereken bir durum değildir. Kişinin bu hususu ciddiye alıp başına gelen belirtileri iyi tespit etmesi gerekir. Böyle bir durumun yaşanması ilerleyen süreçte kişinin hem kendisi için ve hem de çocuğu açısından sıkıntılı durumların yaşanması neden olabilir. Bu sebepten ötürü kulak çınlaması sorununa karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Hamilelikte kulak çınlaması yaşanması durumu herhangi bir hastalığın belirtileri olarak meydana gelebileceği için dikkat olmak oldukça önemli bir husustur. Hamile kimse eğer herhangi bir tehlikeli hastalık yaşaması halinde kulak çınlaması, ateş yükselmesi, mide bulantıları ve halsizlik gibi belirtileri yaşaması söz konusu olabilir. Tüm bu durumların yaşanması oldukça tehlikeli olup dikkatli olunması gerekmektedir.

Hamilelikle Kulak Çınlamasına Karşı Yapılacaklar

Hamilelikte kulak çınlaması yaşanması tehlikeli bir hastalığın belirtisi olması sebebi ile kesinlikle önlem alınması gerekmektedir. Bu rahatsızlığı hafife almak ilerleyen süreçlerde sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilecek bir sorun ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sebepten ötürü hamilelikte kulak çınlaması sorununa karşı mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun size önermiş olduğu ilaçları dikkatli bir şekilde kullanmanız halinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Aksi takdirde sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

]]>
Tansiyon Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/tansiyon-kulak-cinlamasi.html Fri, 16 Nov 2018 17:02:59 +0000 Tansiyon kulak çınlaması genellikle yüksek tansiyona bağlı damarsal bozuklukları göstermektedir. Genellikle gözlerin önündeki siyah noktacıklarla birlikte ortaya çıkar. Uzman bir hekime başvurmalı ve bu kulak çınlamalar Tansiyon kulak çınlaması genellikle yüksek tansiyona bağlı damarsal bozuklukları göstermektedir. Genellikle gözlerin önündeki siyah noktacıklarla birlikte ortaya çıkar. Uzman bir hekime başvurmalı ve bu kulak çınlamalarının iç kulakla ilgili bir rahatsızlığa mı, yoksa yüksek tansiyona mı bağlı olduğu belirlenmelidir.

Tansiyon, kan basıncı, kalbin kas hareketiyle vücuda yayılan kanın damarlara yaptığı basınçtır. Kalp, kanı 30 cm'lik civa basıncı ile damarlara pompalar. Eğer damarlarımız esnek olmasaydı aynı basınç vücudun her tarafına kadar yayılırdı. Damarlar esnek olduğundan kalpten pompalanan kanın damarlara yaptığı basınç yavaş yavaş azalır, kolda 13-16, kılcal damarlarda ise 1-1,5 sm. civa basıncına kadar düşer. Kalpten çıkan kan çevreye yayıldıkça basıncı azalır. Eğer damarlar esnekliğini kaybetmişse, damarlarda kireçlenme var ise, o zaman kan basıncındaki bu yumuşama olmaz ve tansiyon normalden yüksek çıkar. Bu duruma ''hipertansiyon'' denir.

Tansiyon kulak çınlamasının nedenleri

Yüksek tansiyon kulak çınlaması gerek kafadaki büyük damardaki basınç artışından, gerek kulağı besleyen damarlardaki kan basıncının bir an azalmasıyla arteriyollerin direncinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Bazı hastalıklar da yüksek tansiyonun aksine kan basıncında düşmeye yani düşük tansiyona yol açar. Tansiyonun normalden düşük olması haline de ''hipotansiyon'' denir. Tansiyon yaşa göre değişiklik göstermektedir. Gençlerde tansiyon 12 -13'tür. Yaşlılarda normal tansiyon 16 -17'ye kadar çıkmaktadır. Tansiyon yeni doğmuş bebeklerde oldukça düşük değerlerdedir. Yaş ilerledikçe tansiyon değerleri artmaya başlar ve yetişkinlerdeki değerlere yükselir. Tansiyonun belirlenmiş normal değerleri vardır. Tansiyonun normal değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık için oldukça zararları bulunmaktadır.

Tansiyon kulak çınlaması tansiyonun yükseldiğini gösteren en önemli etkenlerden biridir. Bunun yanında baş dönmesi, başta ağırlık hissi, uykusuzluk, yorgunluk, burun kanaması ve sinirlilik bulunur. Yüksek tansiyonda baş dönmeleri çok şiddetli olabilir. Yüksek tansiyonu olan hastaların birçoğu çok sinirlidir. Yorgunluğa çok sık rastlanılır ve dinlenmekle geçmez. Sabah uyandığımızda özellikle enseden başlayıp yukarıya doğru hissedilen baş ağrılarında tansiyon yüksekliği akla gelmelidir. Bazı kişilerde yüksek tansiyon, aşırı derecede bir zayıflamaya neden olabilir. Burun kanamalarına fazlaca rastlanmaktadır.

Tansiyon kulak çınlamasının tedavisi

Tansiyon kulak çınlamasını engellemek için yüksek tansiyonu kontrol altına almak gerekir. Yüksek tansiyonda tuz kısıtlanması, tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Yediğimiz yemeklere tuz konulmamalı ve tuzlu gıdalardan kesinlikle kaçınmalıdır. Şişmanların zayıflaması da tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Şişman hastaların fazla kilolarını atmaları için, ideal kilo civarına indirmek amacıyla diyetlerindeki kalori miktarını ayarlamaları gerekmektedir. Verilen kilo ve diyetteki tuzun azaltılması ile tansiyon kontrol altına alınıyorsa; hastaya tansiyon düşürücü ilaç uzman hekim tarafından verilmez. Yalnız bu durumlarda hastanın takibi yapılmalı ve düzenli aralıklarla tansiyonu ölçülmelidir.

Yüksek tansiyonu bulunan kişilerin uzun süre ve aşırı miktarda alkol kullanması, kalp kasına yaptığı kötü etkiyle kalp yetmezliğinin ortaya çıkışını hızlandırdığından, bu hastalara alkol yasaklanmalıdır. Aşırı kahve, aşırı çay, ve sigaradan kaçınılmalıdır. Yorucu olmayan hafif egzersizler de tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Üzüntü ve strese sokan durumlardan hastanın kaçınması gerekmektedir.

]]>
Yutkunurken Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/yutkunurken-kulak-cinlamasi.html Sat, 17 Nov 2018 09:16:41 +0000 Yutkunurken Kulak Çınlaması, Yutkunma sorunu yaşayan kimselerin beraberinde birçok sorun ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir. Bu sorunlarından birisi de kulak çınlaması sorunu yaşanmasıdır. Yutkunurken kulak ç Yutkunurken Kulak Çınlaması, Yutkunma sorunu yaşayan kimselerin beraberinde birçok sorun ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir. Bu sorunlarından birisi de kulak çınlaması sorunu yaşanmasıdır. Yutkunurken kulak çınlaması sorunu yaşayan kimselerin bu durumun nedenini detaylı bir biçimde araştırması gerekmektedir. Yutkunurken meydana gelen kulak çınlaması sorunu beraberinde birçok soruna da neden olmaktadır. Özellikle bu durumun yaşanması kişinin aşırı derecede yorulmasından ve kendisini zora sokan işlerde çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için de hasta dikkatli olması gerekir. Kendisini yoran işlerden uzak durmasında fayda vardır. Bunun yanı sıra sürekli olarak yutkunma konusunda herhangi bir şikayeti bulunuyor ise hiç vakit kaybetmeden doktora danışmasında fayda vardır. Ancak bu sayede yutkunurken kulak çınlaması sorununa karşı önlem alması mümkün olacaktır.

Yutkunurken kişi birçok problem ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu problemlerin başında ise yutkunurken kulak çınlaması sorunu gelmektedir. Kişi yutkunma esnasında birçok organı tarafından uyarılmakta ve bu sorun aniden gelişmesi halinde ise tehlikeli durumların yaşanmasında etkilidir. Yani yutkunma olay aniden gelişmiş ise bu durum hastanın önlem almasını engelleyebilir. Çünkü hasta bu duruma karşı önlem alması söz konusu değildir. Doğal olarak da bu durum yutkunurken kulak çınlaması sorununa neden olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise hastanın bu durumun sürekli tekrarlanması halinde neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerektiğidir. Bu makalemizde sizlere yutkunurken kulak çınlaması yaşanması halinde neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Bu sayede bu sorun karşısında önlemler alarak kulak çınlamasından kurtulması söz konusu olabilir.

Yutkunurken yaşanan kulak çınlamasının en temel belirtileri ve yaşanan bu durumun nedenleri birçok sebepten ötürü meydana gelebilir. Bu duruma karşı erken önlem alınması halinde ise sorunun daha kolay çözülmesini sağlayabiliriz. Yutkunurken kulak çınlaması sorununa karşı dikkatli olmak ve bu sorunu dikkate almak sağlığınız açısından oldukça önemli bir husustur. Bu sayede bu sorunun tekrardan ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.

Yutkunurken Kulak Çınlamasının Nedenleri, Belirtileri

Bir kimse eğer yutkunma esnasında birçok sorun ile karşılaşması halinde bu durumun nedenini araştırması gerekir. Zira bu olay kulak, burun ve boğaz yapılarının doğrudan etkilenmesi neticesinde meydana gelebilmektedir.  Yutkunurken meydana gelen kulaç kınlamasının en temel nedeni ise yutkunma esnasında boğazın ve kulağın uyarılması sorunudur. Özellikle de kulak burun ve boğaz branşının birlikte anılmasının da en temel sebebi de bu durumdan kaynaklanmaktadır. Kişi eğer sürekli olarak bu sorun ile karşı karşıya kalıyorsa eğer kulak burun ve boğaz konusunda birlikte incelemelerde bulunması gerekir. Kişinin kulak burun ve boğaz sorunları olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir. Bunun için de uzman bir hekimden muayene olması gerekmektedir.

Yutkunurken Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kimse yutkunma esnasında kulak çınlaması sorunu ile karşılaşması halinde mutlaka bu sorunu detaylı bir biçimde araştırması gerekmektedir.  Özellikle de kulak çınlaması sorunun tam olarak hangi sorundan kaynaklandığını iyi bilmesi gerekmektedir. Yutkunurken kulak çınlaması yaşanmasının en sebebi hakkında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışması şarttır. Bu  sorun karşısında yapılması gereken ilk iş bu olacaktır. Bunun yanı sıra doktorun size önermiş olduğu ilaçları da zamanında almanız da fayda vardır.

]]>
Baş Ağrısı Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/bas-agrisi-kulak-cinlamasi.html Sun, 18 Nov 2018 09:15:50 +0000 Baş Ağrısı Kulak Çınlaması, Bir kişinin baş ağrısı yaşaması herkesin başına gelebilecek olan bir durumdur. Ancak baş ağrısı ile birlikte yaşanan kulak çınlaması sorunu farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Baş Ağrısı Kulak Çınlaması, Bir kişinin baş ağrısı yaşaması herkesin başına gelebilecek olan bir durumdur. Ancak baş ağrısı ile birlikte yaşanan kulak çınlaması sorunu farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu sebepten ötürü bu soruna karşı daha temkinli yaklaşmakta fayda vardır. Çünkü baş ağrısı kulak çınlaması sorununun birlikte yaşanması beraberinde tehlikeli bir hastalığın belirtisi olma ihtimali söz konusudur. Bu yüzden hastaların bağ ağrısı ile birlikte yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı daha hassa olmaları gerekmektedir. Kulak çınlaması sorununun en temel belirtilerini iyi tespit etmesi gerekmektedir. Baş ağrısının yaşanması ile birlikte meydana gelen kulak çınlamalarının sebebini bilmesi işine yarayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus baş ağrısı kulak çınlaması sorununun aynı anda meydana gelmesi durumudur. Bu yüzden bu rahatsızlık konusunda daha dikkatli davranılması oldukça önemli bir husustur.

Baş ağrısı kulak çınlaması sorunu beraberinde gözlemlenen diğer hastalıkların da birer habercisi niteliğinde olduğunu unutmamak gerekmektedir. Kişinin kulaç çınlaması sorunu yaşamasının temel nedenlerinden birisi de aşırı baş ağrıları ve ateş yükselmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden baş ağrısı kulak çınlaması sorununun birer habercisi niteliğindedir. Kişi yoğun bir iş temposu neticesinde yorgun düşmesi halinde bu sorun ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu sebepten ötürü daha dikkatli davranılmasında fayda vardır. Kişinin baş dönmesi, baş ağrısı ve ateş yükselmesi gibi sorunları yaşaması halinde ortaya çıkan kulak çınlaması konusuna dikkatli davranması gerekmektedir.

Yaşanan baş ağrısı sorunu kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak bu sorunun yaşanması ile birlikte gözlemlenen kulak çınlaması sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu nedenle baş ağrısı kulak çınlaması sorununa karşı daha dikkatli olunması ve birtakım önlemlerin alınmasında fayda vardır.

Baş Ağrısı Kulak Çınlamasının Belirtileri

Bir kişi eğer bağ ağrısı yaşaması ile birlikte kulak çınlaması sorunu ile karşılaşıyorsa bu durum tehlikeli sorunlara neden olmaktadır. Baş ağrısının yaşanması ile beraber gözlemlenen kulak çınlaması durumu daha birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu belirtilerin başında da aşırı ateş yükselmesi, mide bulantıları, aşırı yorgunluktan kaynaklanan sırt ve bel ağrıları baş ağrısı kulak çınlaması sorununa neden olabilmektedir. Kişiyi bu tehlikeli hastalık oldukça zorlayıp hayatını yaşanmaz hale getirir. Bu sebepten ötürü en yakın zaman içinde bu tehlikeli duruma karşı bir takım önlemler almasında fayda vardır. Bunun ile birlikte bu sorun ile karşılaşması halinde belirtileri tespit ederek erken tanı ve tedavi imkanı da almak mümkündür. Bu sebepten ötürü hastanın daha dikkatli ve temkinli davranmasını önermekteyiz.

Bağ Ağrısı Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

İnsanın sağlığı onun için en değerli şeydir. Sağlığından daha önemli bir husus bulunmadığından sağlığını tehlikeye atabilecek durumlara karşı önlem alması gerekmektedir. Bu durumlardan birisi de baş ağrısı ile birlikte yaşanabilecek olan kulak çınlamalarıdır. Bu sebepten ötürü bir kimsenin baş ağrısı kulak çınlaması yaşaması halinde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmasında fayda vardır. Aksi halde bu sorun daha da büyüyerek farklı boyutlara ulaşabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde yapılacak ilk iş uzman bir doktora muayene olmak olacaktır.

]]>
Baş Dönmesi Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/bas-donmesi-kulak-cinlamasi.html Sun, 18 Nov 2018 11:49:01 +0000 Baş Dönmesi Kulak Çınlaması, Baş dönmesi sorunu hepimizin başına gelebilecek bir sorundur. Bunun ile birlikte kulak çınlaması durumu çok rastlanan bir rahatsızlık değildir. Ancak bulun ile birlikte baş dönmesi kulak ç Baş Dönmesi Kulak Çınlaması, Baş dönmesi sorunu hepimizin başına gelebilecek bir sorundur. Bunun ile birlikte kulak çınlaması durumu çok rastlanan bir rahatsızlık değildir. Ancak bulun ile birlikte baş dönmesi kulak çınlaması sorunun birlikte yaşaması halinde tehlikeli bir sorun yaşanması söz konusu olmaktadır. Baş dönmesi durumu birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun ile birlikte yaşanan kulak çınlaması sorununa da dikkat etmek gerekir. Özellikle de bu iki durum karşısında dikkatli hareket etmek ve temkinli davranmak oldukça önemli bir husustur. Ancak bu duruma dikkat etmeniz halinde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan temelli olarak bu rahatsızlıktan kurtulmanız mümkündür. Ayrıca yaşanan baş dönmesi kulak çınlaması sorunun hangi sıklıklar ile yaşandığını tespit etmek gerekmektedir. Ayrıca bu durumun yaşanması ile birlikte görülen diğer problemleri de gideceğiniz doktora belirtmeniz de fayda vardır.

Baş dönmesi kulak çınlaması sorununa karşı mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Bunun yanı sıra doktorunuza yaşamış olduğunuz sorunu eksiksiz bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Toplumumuz tarafından baş dönmesi kulak çınlaması ya da ateş yükselmesi gibi sorunlar pek fazla önemsenmemektedir. Oysaki bu durum birçok rahatsızlığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığın yaşanması halinde mutlaka uzman bir hekim denetimi şarttır. Sağlığımızı önemsemek ve yaşanan olumsuz durumlara karşı erkenden önlem almak gerekmektedir. Başınıza gelen bu iki sorun karşısında önemsememeniz halinde ilerleyen süreçlerde büyük ve tehlike hastalıklara maruz kalacağınızı unutmamak gerekir.

Bu makalemizde sizlere baş dönmesi kulak çınlaması sorununun belirtileri ve sebepleri hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığa karşı neler yapılması gerektiğini de detaylı bir şekilde anlatacağız. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorun ile tekrardan karşılaşmanız söz konusu olmaz.

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması Belirtileri Ve Sebepleri

Birçoğumuzun başına gelebilecek rahatsızlıkların başında gelen baş dönmesi durumu beraberinde birçok belirti yaşamanıza ve tehlike bir hastalık ile karşı karşıya gelmenize neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü baş dönmesi kulak çınlaması belirtilerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Baş dönmesi ile birlikte yaşanan kulak çınlamasının sebepleri ve en temel belirtileri ise şunlardır:

 • Aşırı stres ve heyecanlı bir hayat yaşamak
 • Sürekli olarak yorulmasına neden olana bir işte çalışmak
 • Aşırı sesin olduğu etkinliklere katılmak (düğün, konser ya da sinema gibi yerlerde bulunmak)
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi sebebi ile birtakım sorunlar yaşamak

Bu ve benzeri durumların yaşanması halinde kişide baş dönmesi kulak çınlaması sorunu meydana gelmektedir. Ancak bu durum yalnızca baş dönmesi ya da kulak çınlamasına neden olmaz. Aynı zamanda da ateş yükselmesi, halsizlik ve mide sorunları gibi olumsuz  belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Baş Dönmesi Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

Baş dönmesi ile birlikte yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı bir takım önlemlerin alınması şarttır. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde mutlaka uzman bir doktora başvurmak oldukça önemli bir konudur. Bunun ile birlikte doktorun sizlere önermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Baş dönmesi kulak çınlaması sorununa karşı mutlaka tüketmiş olduğumuz besinlere dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli ve dengeli bir beslenme programının uygulanması halinde bu sorundan kurtulmak söz konusu olabilir. Ayrıca aşırı stresli ve yorucu işlerden de uzak durmak gerekmektedir.

]]>
U Vitamini Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/u-vitamini-kulak-cinlamasi.html Mon, 19 Nov 2018 00:37:47 +0000 U Vitamini Kulak Çınlaması, tıp biliminde tinnitus adı verilen genellikle önemsiz gibi gözüküp altında başka hastalıkları barındıran kulak çınlamasının U vitamini sayesinde tedavi edilmesi yöntemidir. Kulak çınlaması sü U Vitamini Kulak Çınlaması, tıp biliminde tinnitus adı verilen genellikle önemsiz gibi gözüküp altında başka hastalıkları barındıran kulak çınlamasının U vitamini sayesinde tedavi edilmesi yöntemidir. Kulak çınlaması sürekli hale gelip beraberinde dikkat bozukluğu, uykusuzluk, baş dönmesi gibi rahatsızlıkları teşkil ediyorsa zaman kaybetmeden uzman hekime başvurulmalıdır. Kulak çınlaması rahatsızlığı olanlar bunu farklı şekilde dile getirirler, çünkü bu ses dışarıdan duyulmaz ve rahatsızlığı olan kişi vızıltı, uğuldama, çınlama gibi sesleri kendi içerisinde duyar. İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi, kulakta bulunan fazla kir, kulak kemiğindeki değişmeler, anemi, kulağı etkileyen hastalıklar ve benzeri faktörler kulak çınlamasının oluşumunu etkileyen faktörlerdir. 
Kulak çınlaması rahatsızlığında tıp bilimi yaptığı çalışmalarda henüz istediği verimi alamamıştır. Uzman hekimler kulak çınlaması tedavisinde ilaç kullanımından çok doğal yollar ile tedavi yapılmasını uygun bulmuşlardır. Psikolojik desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan doktorlar özellikle bol miktarda U vitamini içeren besinler tüketilmesini vurguluyorlar. Kulak çınlaması rahatsızlığı olan kişilerin alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durması, sigara tüketmemeleri, aşırı yorgunluk ve stresten uzak durmaları, yüksek sesli ortamlarda bulunmamaları ve maden suyu tüketmemeleri uzmanlar tarafından önemle vurgulanmıştır. 
Kulak çınlaması tedavisinde U vitaminin önemi oldukça fazladır. Genellikle lahana türü sebzelerde bulunan U vitamini metil metiyonin sulfonyum klorid adı verilen bileşiği temsil eder. U vitaminin kulak çınlamasında etkili olduğunu belirten İbrahim Saraçoğlu bunun için beyaz lahana kürünü önermiştir. 15 gün boyunca kullanacağımız beyaz lahana kürünün nasıl yapıldığına hep birlikte göz atalım. 

Kulak çınlamasında U vitamini içeren beyaz lahana kürünün yapılışı

Bir tencereye bir miktar su koyup kaynatmaya başlayalım. Kaynamak üzere olan suyun içine 7-8 adet beyaz lahana yaprağı koyalım ve ağzı kapalı şekilde yaklaşık 10 dakika kadar pişirmeye devam edelim. Kaynamış olan beyaz lahana yaprağı suyumuzu 5 gün boyunca sabah akşam bir su bardağı için. 5 gün içtikten sonra 3 gün ara verin ve yine 5 gün için. İkinci 5 günün sonunda 3 gün ara verin ve yine 5 gün sabah akşam bir su bardağı için. Bu işlemleri yaptıktan sonra 15 günlük beyaz lahana kürü programını uygulamış oluyoruz. Beyaz lahana yaprağından elde etmiş olduğumuz sıvı haldeki U vitamini, kulak çınlamasını büyük oranda ortadan kaldıracaktır.
]]>
İç Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/ic-kulak-cinlamasi.html Mon, 19 Nov 2018 06:29:03 +0000 İç kulak çınlaması, günümüzde bir kez bile olsa hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. İnsanlarda sıkça karşılaşılan bu durum bazı insanlarda kronik bir hal almıştır. bu durum kronik bir hal aldığı zaman insa İç kulak çınlaması, günümüzde bir kez bile olsa hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. İnsanlarda sıkça karşılaşılan bu durum bazı insanlarda kronik bir hal almıştır. bu durum kronik bir hal aldığı zaman insanlarda sadece kulak çınlaması olarak değil aynı zaman insanlarda psikolojik bir yük olarakta problem yaşatmaktadır. İç kulak çınlaması için son derece dikkatli olunmalıdır. Bu durum eğer bir ya da iki kez görülüyorsa çok ciddi bir durum olmasa bile eğer birkaç defa meydana geliyorsa kesinlikle  gerekli olan önlem alınmalıdır. Çünkü bu gibi durumlar insanlarda birçok farklı hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu nedenle iç kulak çınlaması sorunu olduğu halde herhangi bir önlem almayan insanlarda bu durum son derece ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İç kulak çınlaması tıbbi olarak 'tinnitus' olarak bilinmektedir. Bu durum geçici olarak görüldüğü zaman sorun olmasa bile bazı insanlarda devamlı bir hal alır. Bu durumlarda başta dikkat bozukluğu olmak üzere birçok farklı sorunu beraberinde getirir. İç kulak çınlaoması, insanlar tarafından farklı şekillerde tanımlanabilir. Çünkü meydana gelen bu çınlamalar bazı insanlarda çınlama şeklinde olurken bazı insanlarda çan sesi şeklinde de görülebilmektedir. Fakat genel olarak hepsi çınlama olarak ele alınmaktadır. İç kulak çınlaması sadece kulak hastalıklarından kaynaklanmamaktadır. Bunun yanında burun ve boğaz hastalıklarında da iç kulak çınlaması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun için sorun tam olarak tespit edilemezse burun ve boğaz üzerinde de incelemeler yapılmaktadır. 

İç kulak çınlaması nedenleri

Uzun süre yüksek sese maruz kalma: İnsanlarda özellikle son zamanlarda kullanımı oldukça artmış olan kulaklıklar direk olarak iç kulak çınlamasına neden olmaktadır. Bu şekilde yüksek seste müzik dinleyen insanlarda iç kulak çınlaması çok görülür. Bunun için aşırı yüksek sesle müzik dinlemekten kaçının. Aksi durumlarda iç kulak çınlaması sorununu sizlerde yaşayabilirsiniz. 
Gürültülü ortamlarda çalışmak: Bazı insanlarda iş hayatının getirmiş olduğu zorunluluklar nedeniyle sürekli olarak gürültülü makinelerin arasında çalışma durumları vardır. Bu gibi durumlar, direk belli bir zaman sonra iç kulak çınlaması şeklinde meydana gelecektir. Bu durum için gerekli olan önlemler direk olarak çalışılan iş yerinin işvereni tarafından sağlanmalı ve işçi tarafından uygulanmalıdır.
Yaşın ilerlemesi: Bazı insanlarda duyma sağlında herhangi bir problem olmadığı halde işitme kayıpları meydana gelir. Meydana gelen işitme kayıpları ise direk olarak iç kulak çınlaması sorununa neden olmaktadır. 
Kirlilik: Uzun süre temizlenmeyen kulak içerisinde kulağın sağlıklı kalabilmesi için salgılanan salgıların birikmesi sonrasında iç kulak çınlaması ve buna benzer birçok problemin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu gibi problemler için gerekli önlem alınmadığında ve gerekli bakım yapılmadığında iç kulak çınlaması kaçınılmazdır.
Kulağa darbe alınması: Bazen sadece kulağa değil bu bölgelere yakın olan yerlere alınan darbeler hemen iç kulak çınlamasına neden olacaktır. İç kulak çınlaması ise bazen kalıcı bazen de geçici olacağı için birçok problem çözülecektir. 
Yukarıdaki durumların yanı sıra insanlarda baş ve boyun yaralanmaları, akustik nöroma, damar tıkanıklıkları, cep telefonları, hipertiroid hastalığı, bazı eklem bozuklukları ve baş tümörleri bu çınlama rahatsızlığına neden olacaktır. 

İç kulak çınlaması, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yetişkin olan insanlar bu çınlama sorununa belli bir süre dayanabilse bile çocuklar bu duruma çok fazla katlanamazlar. Bazı yetişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda da iç kulak çınlaması psikolojik sorunlara neden olur. 
]]>
Gece Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/gece-kulak-cinlamasi.html Tue, 20 Nov 2018 06:00:15 +0000 Gece Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması sorunu kişini diş çevreden duşmuş olduğu seslerden farklı olarak meydana gelen bir sorun olup kulağında uzun süreli bir ses dalgası yaşamasıdır. Bu sorunun sık sık kendisini tek Gece Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması sorunu kişini diş çevreden duşmuş olduğu seslerden farklı olarak meydana gelen bir sorun olup kulağında uzun süreli bir ses dalgası yaşamasıdır. Bu sorunun sık sık kendisini tekrar etmesi ve belirli aralıklarla uzun süre boyunca gerçekleşmesi durumu önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra meydana gelen kulak çınlamasının hangi durumlarda ve ne zaman meydana geldiği de oldukça önemli bir husustur. Örneğin bir kimsenin yalnızca gece kulak çınlaması sorunu yaşaması özel bir durum olup ayrıca incelenmesi gerekmektedir. Gece kulak çınlaması sorunu yaşayan kimselerin bu konu hakkında detaylı bilgi edinmesinde fayda vardır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde yine bu sorun ile karşılaşması mümkündür. Yani bu sorun sürekli olarak meydana gelip özellikle de geceleri kendisini gösterir.

Gece yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Bu sorunun yalnızca geceleri meydana gelip gelmediğini iyi tespit etmesi gerekir. Böyle bir özel durum karşısında kişi sürekli olarak karşılaşması beraberinde birçok sorun ile karşılaşmasına da neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü kişi gece kulak çınlaması sorunu ile karşılaşması halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Gece yaşanan kulak çınlamasının birçok nedeni olup bu belirtileri iyi bilmemiz gerekir. Bunun ile birlikte gece kulak çınlaması karşısında neler yapılması gerektiğini bilmeliyiz. Aksi takdirde bu sorun ile sık sık karşılaşılması söz konusu olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus gece kulak çınlaması sorununa karşı alınacak tedbirleri iyi bilmek gerektiğidir. Bu makalemizde sizlere gece kulak çınlaması konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Gece Kulak Çınlamasının Nedenleri Ve Belirtileri

Herkesin başından kulak çınlaması sorunu geçebilmektedir. Ancak bu durumun yalnızca geceleri ortaya çıkması farklı bir sorunun oluştuğunu göstermektedir. Bu sebepten ötürü gece yaşanan kulak çınlamasının nedenlerini ve belirtilerine iyi bilmemiz gerekir. Bu sorunu yaşanması ile birlikte kişide ateş yükselmesi, mide bulantısı, tansiyon yükselmesi ve sürekli olarak bulantılı halin yaşanma durumu gece kulak çınlaması sorununun en temel belirtileri arasındadır. Ancak bu durumların görülmemesi ile birlikte her gece yalnızca gece kulak çınlaması sorunu ile karşılaşılması halinde özel bir muayene olunması gerekmektedir. Bu duruma sebep olan en temel belirtinin bilinmesi halinde ancak soruna karşı çözüm bulmak söz konusu olabilir.

Gece Kulak Çınlamasının Psikolojik Yönü

Gece kulak çınlaması sorunu ile karşı karşıya kalan kimselerin bu durumu yaşamasının bir diğer nedeni olarak psikolojik etkileri de saymamız mümkündür. Psikolojik olarak kendisini bu durumun yaşanacağına inandırmış kimselerin belirli bir noktadan sonra kulak çınlaması yaşamasa bile her gece kulak çınlaması yaşadığını iddia etmesi söz konusu olabilir. Bu durum beraberinde kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyip kendisinin sürekli olarak kulak çınlaması yaşadığını zannedebilir.

Gece Kulak Çınlamasına Karşı Yapılacaklar

Gece kulak çınlaması yaşayan bir kimsenin bu duruma karşı neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü gece kulak çınlaması yaşaması halinde daha dikkatli olması gerekmektedir. Gece yaşanan kulak çınlamasına karşı yapılması gereken ilk iş ise uzman bir doktora başvurması gerektiğidir.

]]>
Sürekli Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/surekli-kulak-cinlamasi.html Tue, 20 Nov 2018 22:41:13 +0000 Sürekli kulak çınlaması, tıptaki adı tinnitus olarak geçen kulak çınlaması; hastaların yaşam kalitesini ciddi derecede düşürebilen bir durumdur. Uğultu, cızırtı, su gürültüsü gibi sesler duyma şeklinde tarif eder Sürekli kulak çınlaması, tıptaki adı tinnitus olarak geçen kulak çınlaması; hastaların yaşam kalitesini ciddi derecede düşürebilen bir durumdur. Uğultu, cızırtı, su gürültüsü gibi sesler duyma şeklinde tarif ederler. Neredeyse insanların %10'u hayatlarının belli bir döneminde kulak çınlama problemi yaşamaktadır.

Kulak çınlaması (tinnitus) zaman zaman veya sürekli olabilir. Sesin tınısı kalın ya da çok ince olabilir, tek kulağı veya her ikisini birden etkileyebilir. Sürekli kulak çınlaması ise kişiyi çok rahatsız eder. Bu rahatsızlık insanların normal hayatlarını etkileyecek boyuta da çıkabilir.

Sürekli kulak çınlaması esas olarak objektif ve subjektif olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. 

 • Objektif tinnitus; yalnızca hasta kişinin değil de başkalarının da bu sesi duyduğu durumdur.
 • Subjektif tinnitus; ise seslerin sadece kişinin kendisi algılanmasıdır.

Sürekli Kulak Çınlaması Nedenleri

Sürekli kulak çınlamasının birçok nedenleri vardır. Bu nedenler genelde basit ve iyi huylu nedenler olabildiği gibi daha da ciddi sorunlar olabilir. Sık sık karşılaşılan nedenler şu şekilde sıralanabilir;

 • İç kulakta bulunan işitme sinir uçlarındaki hasar
 • Kulak kiri
 • Kulak zarında oluşan  sorunlar
 • Alerjik rinit
 • Kulak enfeksiyonları
 • Sinüzit 
 • Kulakda travma
 • Orta kulak da sıvı birikmesi
 • Orta kulakta kemiklerin eklem yerlerimin sertleşmesi 
 • Orta kulakta bulunan kasların kasılması, 
 • Östaki tüpünün genişlemesi (kilo vermeye ya da hamileliğe bağlı olabilmektedir)
 • Orta kulakta atardamar anomalileri
 • Baş ve boyun bölgesinde damar genişlemeleri
 • İşitme ve denge sağlayan sinirlerdeki tümör (akustik nörinom)
 • Alerji
 • Düşük veya yüksek tansiyon
 • Baş ve boyun bölgesine alınmış gelen darbeler
 • Boyunun kireçlenmesi
 • Bazı ilaçlar (romatizma ilaçları, antibiyotikler, aspirin, gibi)
 • Tiroid hastalıkları
 • Diyabet

Sürekli kulak çınlamasının en çok karşılaşılan nedenlerinden biri de; iç kulakta bulunan işitme sinirlerinde meydana gelen hasardır. Bu durum genelde ilerlemiş yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Bu günlerde sürekli kulak çınlamasının en çok karşılaşılan bir diğer nedeni ise yüksek sestir. Çok yazıktır ki insanlar endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, çok yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar çok zararlı olduğundan ya habersizdir ya da bu vaziyeti umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla dinlenilen yüksek sesli müzikler bu riski daha da arttırmaktadır.

Ayrıca sürekli kulak çınlaması beyin tümörü gibi çok ciddi hastaların belirtisi de olabilir. Bu sebep ile eğer sürekli kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız uzmana başvurmanız önerilir. Bunun dışında her durum için tedavi çok farklıdır. Bu sebeple konusunda uzman bir doktora kontrol ettirmek ve sürekli kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak önemlidir.

Sürekli Kulak Çınlaması Tedavisi

Sürekli kulak çınlaması durumunun genelinde özel bir tedavi bulunmamaktadır. Sürekli kulak çınlamasının sebebini bulunup yok edilmesiyle tedavi edilebilmektedir. Bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testleri önemli görev alır. Fakat tüm testlere rağmen sürekli kulak çınlamasının sebebi bulunamayabilir. 

Sürekli kulak çınlamasının tedavisinde kullanılan ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar, rahatlama hissi sağlamakta fakat tamamen tedavi için yeterli olmayabilir.

Kulak Çınlamasının Azalması İçin Neler Yapılabilir

Kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olacak yapmanız gereken veya yapmamanız gereken bazı önerimiz var.

 • Çok yüksek sesli müzikten uzak durun.
 •  Tansiyonunuzu arada sırada kontrol edin.
 •  Tuzu azaltın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır.
 • Sinir sistemine uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
 • Günlük düzenli egzersizler yaparak ka]]> Kulak Çınlaması Nasıl Geçer https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-nasil-gecer.html Wed, 21 Nov 2018 04:07:54 +0000 Kulak Çınlaması Nasıl Geçer, Bir çok kimsenin başına gelen kulak çınlaması sorunu hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık türüdür. Özellikle bu durum sürekli olarak meydana gelmesi de oldukça tehlikeli olabilmekted Kulak Çınlaması Nasıl Geçer, Bir çok kimsenin başına gelen kulak çınlaması sorunu hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık türüdür. Özellikle bu durum sürekli olarak meydana gelmesi de oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bunun yanı sıra bu sorunun sık sık kendini tekrar etmesi de çok tehlikeli ve rahatsız edici bir olaydır. Bu sebepten ötürü kulak çınlaması yaşayan kimselerin bu rahatsızlığın sebeplerini araştırarak kulak çınlaması nasıl geçer konusu iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun için de uzman bir desteğe ihtiyacı vardır. Bu uzman desteğini kulak burun boğaz konusunda alanında uzman bir hekime danışması şarttır. Aksi takdirde sağlığını tehlikeye atması söz konusudur. Bunun için de kulak çınlaması nasıl geçer sorunsalına karşı hekiminden detaylı bilgi alması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kulak çınlaması sorununu hiç vakit kaybetmeden doktoruna bildirmesidir.

  Bir kimse normal yaşamında bazı sebeplerden ötürü kulak çınlaması olayına maruz kalabilir. Ancak bu durum geçici olup herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak bazı durumlarda bu rahatsız edici durum hastalık boyutuna ulaşıp tehlikeli bir hal alması söz konusudur. Özellikle kulak çınlaması durumu uzun süreli olarak ve sık sık meydana gelmesi halinde hasta mutlaka yardım alması gerekmektedir. Bunun için de kulak çınlaması nasıl geçer iyi bilmesi gerekmektedir. Kulak çınlaması sorununa karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmek kişinin bu sorundan çok daha kolay bir biçimde kurtulmasını sağlayacaktır. Kişinin bu rahatsızlık konusunda bilgi sahibi olması ve neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekir.

  Bu makalemizde sizlere kulak çınlaması sorunu ile ilgili olarak detaylı bilgi vereceğiz. Özellikle de kulak çınlaması nasıl geçer sorusuna karşılık neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

  Kulak Çınlaması Nasıl Geçer

  Kulak çınlaması soruna karşı bir takım önlemler alınması halinde bu sorundan kurtulma oldukça kolaydır. Birazdan sizlere paylaşacağımız bilgileri uygulamanız halinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Ancak belirtmiş olduğumuz önerileri uyguladığınız halde sorun çözülmemiş ise mutlaka uzman bir destek almanız gerekmektedir. Kulak çınlaması nasıl geçer sorusu hakkında doktorunuzdan tavsiyeler almanız daha uygun bir davranış olacaktır.

  Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir

  • Alkollü içeceklerden ve içinde alkol bulunan maddelerden uzak durmak
  • Yüksek miktarda kafein içeren besinlerden uzak durmak
  • Sigaradan uzak durmak, sigara kullananların bir an önce bırakması gerekir. ( sigara içilmesi halinde sigaranın içinde yer alan nikotin maddesinin iç kulakta yer alan yapıların kan iletim hızını engelleyeceğinden kulak çınlamalarına neden olmaktadır.)
  • Alkollü içeceklerden ve kahve gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmak.
  • Stresten uzak bir yaşama adım atmak
  • Aşırı yorucu işlerden uzak durmak
  • Bazı ilaçların yan etkileri sebebi ile kulak çınlaması meydana geldiğinden bu ilaçları kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Olumsuz bir etkisi var ise eğer doktorunuza danışarak ilaç kullanımını azaltmak gerekmektedir.
  • Bir takım egzersizler yapmak
  • Sürekli olarak yürüyüşler yapmak
  • Bisiklet ya da ata binmek gibi sporlardan belirli bir süre uzak durmak.
  • Maden suyu tüketiminden uzak durmak

  Bu saymış olduğumuz hususlara dikkat etmemiz halinde kulak çınlaması nasıl geçer sorununa karşı çözüm bulmuş olacağız. 

  ]]>
  Kulak Çınlaması Dini https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-dini.html Thu, 22 Nov 2018 01:59:42 +0000 Kulak Çınlaması Dini, Peygamber Efendimizin(sav) birinizin kulağı çınladığı zaman beni ansın ve bana Salatü Selam getirsin ve zekerallahü Men zekerani bi-hayrin desinler. Allah Resulü Muhammed (sav) ve bu ve bunun benzeri ile zi Kulak Çınlaması Dini, Peygamber Efendimizin(sav) birinizin kulağı çınladığı zaman beni ansın ve bana Salatü Selam getirsin ve zekerallahü Men zekerani bi-hayrin desinler. Allah Resulü Muhammed (sav) ve bu ve bunun benzeri ile zikredilir.

  Bir müminin nitekim ayak uyuşmaları ve karıncalanmalarında da bu salatu selamı getirmeyi tavsiye etmiştir. Müslümanlar boykot altında iken Hz Muhammed (sav) peygamberlik verilmesinin 7. yılında Mekke'deki müşrikler müslümanların günden güne güçlenerek çoğalmaları müşriklerin onlara olan eziyetlerine bir kat daha artırmıştı.

  Peygamber Efendimize mensup olan beni Haşim kabilesinin ihtiyaç içinde yaşamalarına ve onlarla her türlü alışverişi yasaklamışlar. Hatta Kabe'nin duvarına asılmak üzere yazılı ahitname bile asmışlardı. Gerek Müslüman olsun gerek Müslüman olmasın beni Haşim kabilesi Ebu Talip Mahallesi'nde mahsur bir halde yaşamaya başlamışlardı son derece sıkıntı ve zor günler geçirdiler.

  Bu boykot tam 3 yıl kadar sürmüş sonunda bu ahidnemenin bismike Allahümme Allah'ın adıyla ibaresinden başka bütün yazıları güveler tarafından yemiş olduğunu Peygamberimiz (sav) bir mucizesi olarak haber verdi ahitname ye gidip baktıklarında gerçekten güvelerin yemiş olduğunu anlayan müşrikler beni haşimoğullarına yaptıkları zulmü kaldırmak  zorunda kaldılar.Böylece de Müslümanlar Biraz nefes almış oldular.

  Kulak çınlaması din Günlere Göre Anlamı

  Alimlerin çoğu kulak çınlamasını uzun tecrübeler neticesinde günler ve geceler olarak hükümleri ayırmışlardır. Hayrın ve şerden neye delalet ettiğini beyan etmeye çalışmışlardır ve bildirmişlerdir. Her ne vakit olursa olsun kulakları çınlayan kişiler derhal Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve alihi ve sahbihi ve sellem Allahümme inni eselüke küllü hayri ve eûzü bike min külli şey demelerini buyurmuşlar.

  Pazar günü kulağı çınlayan kişiler büyüklerinden fayda görürler pazar gecesi kulağı çınlayan kişiler büyük bir sevinç ve büyük bir mutluluğa kavuşurlar. 

  Pazartesi günü kulağı çınlayan kimseler yolculuğa çıkar ve az veya çok ellerine mal geçer pazartesi gecesi kulağı çınlayan kimseler ise ağrı sızı ve zorluklarla karşılaşırlar. 

  Salı günü kulağı çınlayan kimselerin zarar ve ziyan görmeye ellerinden mallarının gitmesine Yani ağrı ve su diye işaret eder salı gecesi kulağı çınlayan kimselerin ümit ettiği şeylere nail olacağına işaret eder. Bu çok iyi bir şeydir. 

  Çarşamba günü fayda ve kar elde edeceğine düşmana galip gelmeye arzu ettiği şeylere kavuşacağına akraba ve büyüklerinden yardım ve menfaat görmeye delalet eder. Çarşamba gecesi kulağı çınlayan kimseler bir sebepten kederli ve üzüntülü günler geçirir. hiç iyiliğe delalet etmez. 

  Perşembe günü anne ve babalarından kısım ve akrabalarından büyüklerinden ümit etmediği ve hesaba katmadığı bir yerden fayda görür sevinir mutlu olur. Perşembe gecesi kavga ve ziyana canı sıkılacak şeylere zarar ve ziyana delalet eder.

  Cuma günü kulağı çınlayan kimse bir zarar ve ziyan hazır olur üzülecekler sessiz olacak bir haber alır. Kader ve endişe verecek bir hal başına gelir. Cuma gecesi kulağı çınlayan kimse için çok iyidir. Ümit ve maksatlı maksadına kavuşur. Gam ve kederi varsa gider. eline mal geçer mutlu olmaya sebep olacak haberler alır.

  Cumartesi günü kulağı çınlayan kimsenin Ümit etmediği bir yerden eline para ve mal geçer. İyi ve güzel haberler alır. Cumartesi gecesi kulağı çınlayan kimselerin elinden mal çıkar zararla ve hasara uğrar Ümit ettiği şeyden mahrum kalırlar

  ]]>
  Vertigo Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/vertigo-kulak-cinlamasi.html Fri, 23 Nov 2018 01:39:40 +0000 Vertigo Kulak Çınlaması, ciddi bir kulak hastalığıdır. Her yaşta görülebilen Vertigo kulak çınlaması daha çok ani hareketler sonucunda ataklara başlar ve uzun süren atak dönemlerine neden olur. Vertigo kulak çınlaması son Vertigo Kulak Çınlaması, ciddi bir kulak hastalığıdır. Her yaşta görülebilen Vertigo kulak çınlaması daha çok ani hareketler sonucunda ataklara başlar ve uzun süren atak dönemlerine neden olur. Vertigo kulak çınlaması son yıllarda havaların aşırı sıcak olmasından dolayı artış gösteren bir hastalık haline gelmiştir. Vertigo kulak çınlaması özellikle yaşlı bireylerde daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise uzun süre hareketsiz kalıp daha sonra birden ani hareketlere kalkışmaktır. Yaşlılar için önerimiz vertigo kulak çınlaması hastalığına yakalanmamak için gündelik hayatta bazı egzersizler yapmalarıdır.

  Vertigo Kulak Çınlaması Nedenleri:
  • Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra ani hareketler yapılması 
  • Stresli ortamlarda bulunulması 
  • Üzüntü ve sıkıntılı ortamlarda bulunulması 
  • Duygusal günler geçirilmesi 
  • Aşırı sıcak havalar
  • Havasız mekanlarda kalmak
  • Kalabalık ortamlarda bulunmak
  Vertigo Kulak Çınlaması Tedavisi:

  Vertigokulak çınlaması hastalığının tedavisi genellikle.kulak burun boğaz poliklinikleri tarafından yapılsa da hastalığın bazı ciddi safhalarında devreye nöroloji ve kardiyoloji poliklinikleri ve doktorları devreye girmektedir. Tedavi bazen kulak burun boğaz doktorlarının çok küçük bazı testleriyle giderilmektedir. Bu testler bir sedye üzerinde hastanın sırt üstü yatmasıyla ve kafasının sedyenin uç kısmında boşluğa gelmesiyle yapılır. Bu teste kristallerin toplanması adı verilir. Orta kulakta dağılan kristaller vertigo kulak çınlamasına neden olur ve bu tedaviyle kristaller tekrar yerlerine oturulup tedavi başarıyla gerçekleştirilmiş olur. Bazı hastalarda bu tedavi yöntemi uygulandığı halde negatif sonuçlar alınabiliyor. Bu hastalar için daha sonra ilaç tedavisi uygulanıyor eğer ilaç tedavisi de sonuçsuz kalırsa nöroloji ve kardiyoloji uzmanları hastaya ilgilenmeye başlıyor. Bu uzmanların yaptığı bazı tetkikler sonucunda hastanın vertigo kulak çınlamasına neden olan bazı kalp hastalıklarının var olduğu ortaya çıkıyor. Yapılan tedaviler sonrasında kalp rahatsızlığıyla birlikte vertigo kulak çınlamasınında ortadan kaybolduğu gözlemleniyor.
  ]]>
  Boyun Ağrısı Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/boyun-agrisi-kulak-cinlamasi.html Fri, 23 Nov 2018 15:48:04 +0000 Boyun Ağrısı Kulak Çınlaması, Boyun ağrısı şikayeti ile kulak çınlaması durumu hepimizin başına gelmiş olan durumlardır. Bilindiği üzere boyun ağrısı bir rahatsızlık türüdür. Ancak kulak çınlaması hususu bir Boyun Ağrısı Kulak Çınlaması, Boyun ağrısı şikayeti ile kulak çınlaması durumu hepimizin başına gelmiş olan durumlardır. Bilindiği üzere boyun ağrısı bir rahatsızlık türüdür. Ancak kulak çınlaması hususu bir hastalık ya da rahatsızlık olarak görülmemektedir. Ancak bu durumun da bir hastalığın ya da rahatsızlığın belirtisi olduğunu unutmamak gerekir. Zira kulak çınlaması hiçbir sebep yok iken kendiliğinden oluşan bir durum değildir. Aksine bazı olumsuz sebeplere ve daha çok rahatsızlıklara ve hastalıklara başlı olarak gelişmektedir. Bu rahatsızlıkların başında ise boyun ağrıları gelmektedir. Yani boğun ağrısı kulak çınlamasının bir habercisidir. Aynı zamanda yaşanan boyun ağrıları beraberinde kulak çınlaması sorununun belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. İşte bu sebepten ötürü boyun ağrısı kulak çınlaması sorununa karşı dikkatli olmak ve en kısa süre içinde önlem almak gerekmektedir. Aksi halde sağlımızı tehlikeye atabilecek bir durum ile karşılaşabiliriz.

  Boyun ağrısı sorunu özellikle yorucu ve stresli bir işte çalışan kimselerin başına sık sık gelen bir durumdur. Böyle bir durumda kişi sağlığına dikkat etmediği takdirde boyun ağrıları yaşaması mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise boyun ağrısı kulak çınlaması sorunun birlikte meydana gelebileceğidir. Yani boyun ağrısı şikayeti olan kimselerin kulak çınlaması durumu olağan bir olaydır. Zira boyun tutulması ve boyun ağrıları kulakta yer alan iç kulak zarının hasar görmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra boynu yoracak ya da boyna ağrı ve eziyet verebilecek bir hareketin yapılması da beraberinde kulak çınlamasına neden olmaktadır.

  Boyun ağrıları sorunu birçok sorunu da beraberinde getirebileceğini unutmamak gerekir. Boyun ağrısının yalnızca kulak çınlamasına sebep olmayıp kişinin boyun fıtığı olması, baş dönmesi yaşamasına, bulantı ve halsizlik gibi hisleri yaşamasına da neden olmaktadır. Bu makalemizde sizlere boyun ağrısı kulak çınlamasının belirtileri, nedenleri ve bu soruna karşı alınacak önlemleri anlatacağız.

  Boyun Ağrısı Kulak Çınlaması Nedenleri, Belirtileri

  Boyun ağrısının meydana gelmesindeki en temel etken kristallerin zayıflaması ya da zedelenmesi neticesinde oluşmaktadır. Bu sorun ilerleyen süreçlerde kendini daha da belirgin hale getirip hastaya yaşanması zor anlar yaşatır. Yaşanan boyun ağrıları aynı zamanda da kişinin günlük hayatını yaşamasını da engellemektedir. Bu sebepten ötürü boyun ağrısı kulak çınlaması sorunun belirtileri yaşanması halinde mutlaka uzman bir destek alınması gerekmektedir.

  Kişide boyun ağrısı ile birlikte baş dönmesi, ateş çıkması ve halsizlik gibi belirtiler bulunuyor ise mutlaka muayene olması gerekmektedir. Zira bu durum tehlikeli bir hastalığın nedeni ve belirtisi olabilir. Bunun ile birlikte boyun ağrısı kulak çınlaması sorunu hayatı olumsuz etkileyeceğinden bu soruna karşı erkenden önlem almak da oldukça önemli bir husustur.

  Boyun Ağrısı Kulak Çınlaması Sorununa Karşı Yapılacaklar

  Boyun ağrısı kulak çınlaması sorununu kişinin kendisini aşırı yormasından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü kişi daha dikkatli olmalı ve kendini yormamalıdır. Boyun ağrısı kulak çınlaması sorunu ile karşılaşması halinde mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir. Bu durumun yanı sıra doktorunun önermiş olduğu ilaçları da düzenli bir biçimde kullanması gerekmektedir.

  Tüm alınan bu önlemlerin yanı sıra kişi beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda da boyun ağrılarını gidermek amacı ile bir takım egzersizleri de yapmasında fayda vardır. Bu sayede boyun ağrısı kulak çınlaması sorunundan kurtulabilir.

  ]]>
  Kulak Çınlaması Kürü https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-kuru.html Sat, 24 Nov 2018 11:35:29 +0000 Kulak Çınlaması Kürü, Kulak çınlamasının tıptaki kullanılan adıyla tinnitus (kulak çınlaması) rahatsızlığın birçok değişik sebep ile ortaya çıkabileceğini iddia edilmektedir. Ancak yaygın olarak kireçlenme nede Kulak Çınlaması Kürü, Kulak çınlamasının tıptaki kullanılan adıyla tinnitus (kulak çınlaması) rahatsızlığın birçok değişik sebep ile ortaya çıkabileceğini iddia edilmektedir. Ancak yaygın olarak kireçlenme nedeni ile kulak çınlamalarının ortaya çıkması muhtemeldir. Kulak çınlaması genel olarak ülkemizde birinin kulağı çınladığı zaman beni beni andı kulaklarım çınlıyor gibi bir algı vardır. Fakat yapılan araştırmalar, deneyimler ve bilim bunun aksini söylüyor yani kulak çınlamasının birinin sizin arkanızdan konuşması ile hiçbir ilgi ve alakası yoktur.

  Kulak çınlaması gibi sorunlar  yaşayan kişiler  bunun yanında baş dönmeleri, uykusuzluk veya dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu ve bu gibi durumlarında hemen  bir KBB uzmanına başvurmaları gerekir. Kulak çınlaması sorunu işitme kaybı, sinüzit, kulak kiri, orta kulak iltihabı,enfeksiyon, anemi, Otoskleroz içindeki eklemlerin sertleşmesi, kulak zarında delinme, darbe alma, tümör,diyabet, kolesterol, aspartam gibi daha birçok sebep ile ortaya çıkabilir. Bu sebeple kulak çınlaması sorunun sizdeki sebeplerini bulacak olan kişi sizin doktorunuzdur.

  Bu sebepten dolayı  kulak çınlaması sorununda yapılması gerekilen ilk şey doktora başvurmaktır. Bunun dışında doğal yöntemler kullanarak kulak çınlaması kürü hazırlayabilirsiniz.

  Kulak Çınlaması Kürü

  Kulak çınlaması ile ilgili sorununuz  kireçlenme sebebiyle ortaya çıkmış bir sorun ise bu durumda kişilerin kireçlenme kürü olan yani çınar yaprağından oluşan  kulak çınlaması kürünü uygulamaları gerekir. Fakat kulak çınlaması kürünü orta ve ya genç yaşlardaki kişilerin uygulaması gerekmektedir.

  Soğan ile Yapılan Kulak Çınlaması Kürü: Kulak çınlaması sorunu yaşayan kişinin öncelikle 15 gün boyunca soğan ile yapılan kulak çınlaması kürünü uygulaması gerektiğini söyleniyor. Kulak çınlaması kürü için öncelikle 1,5 su bardağı su bir tencereye konulur. Daha sonrasında ise bir adet kuru soğanın kabuklarını soyunuz ve dört parçaya bölerek tencereye atınız. Yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateş üzerinde kaynatınız. Ilık hale geldiğinde süzülür ve aç karnına iken sabah akşam taze olarak içilir.

  Testere Dişli Aslan Pençesi ile Yapılan Kulak Çınlaması Kürü: Soğan ile yapılan kulak çınlaması kürünün sonrasında yaklaşık bir ay boyunca testere dişli aslan pençesi ile hazırlanan kulak çınlaması kürü uygulanmalıdır. Testere dişli aslan pençesi ile hazırlanan kulak çınlaması kürü için bir bardak su içerisine yaklaşık olarak 4-5 gram kadar testere dişli aslan pençesi (alchemilla vulgaris) bitkisi 6 dakika kadar demlenir. Daha sonrasında süzünüz ve ılımaya bırakınız. Demlenen su ılıdıktan sonra gün içerisinde 2 defa olmak üzere tüketilir. Bu kürden sonra 15 gün soğan kürü uygulanır ve ardından bir ay çoban çantası ile hazırlanmış olan kulak çınlaması kürü uygulanır.

  Çoban Çantası ile Hazırlanan Kulak Çınlaması Kürü: Kaynamış bir bardak su içerisine yaklaşık olarak 4-5 gram kadar çoban çantası (capsella bursa) bitkisini atınız ve 5 dakika kadar demledikten sonra süzünüz ve ılımaya bırakınız. Ilıdıktan sonra her gün akşam yemeği sonrası tüketiniz.Bu kürü bir ay boyunca uygulayınız.

  Kulak Çınlaması Kürleri İçin Uygulama Sırası: Kulak çınlaması kürleri için öncelikli olarak 15 gün soğan kürü  ile hazırlanan kulak çınlaması kürünü; onun ardından bir ay boyunca testere dişli aslan pençesi kürünün ve onun ardından 15 gün tekrar soğan kürünün ve sonra olarak ise bir ay kadar da çoban çantası ile hazırlanan kulak çınlaması kürünün uygulanması gerektiği uzmanlar tarafından bildiriliyor.

  ]]>
  Aşırı Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/asiri-kulak-cinlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 07:30:24 +0000 Aşırı kulak çınlaması, genç ya da yaşlı bile olsa herkeste bir sorun olduğunun göstergesidir. Meydana gelen bu sorun insanlarda bazen çok basit durumlardan kaynaklansa bile bazen de çok ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir. Aşırı kulak çınlaması, genç ya da yaşlı bile olsa herkeste bir sorun olduğunun göstergesidir. Meydana gelen bu sorun insanlarda bazen çok basit durumlardan kaynaklansa bile bazen de çok ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir. Aşırı kulak çınlaması, meydana getirmiş olduğu sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Çünkü bu kulak çınlamaları insanlarda son derece büyük bir stres sorununa neden olur. Günümüzde meydana gelen kulak çınlaması durumlarında insanlar "biri beni andı" gibi düşüncelere girerler. Fakat aşırı kulak çınlaması tıp dilinde son derece önem arz eden durumlardandır. Özellikle bu çınlamanın aşırı olması, meydana gelebilecek olan sorunların biraz daha büyük olabileceğini gösterebilmektedir. Tıbbi olarak meydana gelen aşırı kulak çınlaması "Tinnitus" olarak bilinmektedir. Eğer kişideki çınlama sorunu sürekli bir hal almışsa bu durum psikolojik etkilerin yanı sıra uykusuzluk, dikkat bozukluğu ve baş dönmesi gibi durumlara neden olmaktadır. Eğer kulak çınlaması gittikçe aşırı bir hal aldıysa ve aynı zamanda günlük yaşamanızı olumsuz bir şekilde etkileyemeye başlamışsa bu durumlarda kesinlikle uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavileri yapmalısınız. Bu gibi durumlarda acilen bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz sizler için olumlu durumlara neden olacaktır. Aksi durumlarda meydana gelen bir hastalık daha da ilerleyerek ciddi duyma problemlerine neden olabilmektedir. 
  Aşırı kulak çınlaması sorunu olan insanlar bu durumların meydana gelmesi durumunda doktorlara farklı şekillerde tanımlayabilirler. İnsanlar bu çınlamaları kendilerine göre tarif ederler. Çünkü meydana gelen kulak çınlaması, dışarıdan duyulamayacak kadar azdır. Kimi zaman aşırı bir şekilde uğuldama, bazen bir vınlama, bazen de bir vızıltı şekline çınlama durumları meydana gelebilmektedir. Bu durumun şiddeti de meydana gelen sorunların şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. Bu gibi durumlarda en öneli şey, meydana gelen kulak çınlamasının nedeninin ne olduğudur. Sorunun nedeni tam olarak tespit edildiğinde yapılacak olan tedaviler biraz daha etkili olacaktır.

  Aşırı kulak çınlaması nedenleri

  Kulakta biriken aşırı kir: Kulak kiri, insanlarda duymanın en iyi şekilde sağlanabilmesi için önemli salgılardan biridir. Kulak salgısı, kulağa girmek isteyen kirleri tutarak oluşacak olan bakterileri engeller. Bunun yanında kulak içerisinde bulunan bakterilerin büyümesini de oldukça yavaşlatır. Fakat kulak içerisinde çok fazla artmış olan kulak kirleri direk olarak kulak çınlamasına neden olur. 
  Kulak hastalıkları: İnsanlarda kulak sağlının olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olan bazı hastalıklar aşırı kulak çınlaması sorununu da beraberinde getirmektedir. Özellikle kulak içerisindeki enfeksiyonlar çok sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alır. 
  Meniere hastalığı: Bu hastalık insanlarda ilk olarak kulak çınlaması rahatsızlığına neden olmaktadır. Kulağın iç sıvı basıncı nedeniyle bu hastalık ortaya çıkar ve ilk belirti olarak kulak çınlaması sorununu ortaya çıkarır. Doğru tedaviler yapıldığında ve erken teşhis yapıldığında meniere hastalığı ve aşırı kulak çınlaması ortadan kaldırılabilir. 
  İç kulak hücrelerinin hasar görmesi: İnsanlarda iç kulak yapısında bulunan hücrelerin herhangi bir nedene bağlı olarak zarar görmesi durumunda aşırı kulak çınlaması kaçınılmaz bir hal almaktadır. 
  Anemi hastalığı: Bir diğer adıyla kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığında kulak çınlaması sık sık ortaya çıkar. 
  Hormonal değişimler: İnsanlarda ergenlik dönemi başta olmak üzere meydana gelen hormona değişiklikler kulak çınlamasının belli dönemlerde aşırı bir hal almasına neden olabilir. 
  ]]>
  Sağ Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/sag-kulak-cinlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 14:12:39 +0000 Sağ Kulak Çınlaması, Genelde önemsiz olarak görülüp halk arasında 'Biri beni andı' diyerek küçümsediğimiz kulak çınlaması altta yatan bir hastalığında habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, baş Sağ Kulak Çınlaması, Genelde önemsiz olarak görülüp halk arasında 'Biri beni andı' diyerek küçümsediğimiz kulak çınlaması altta yatan bir hastalığında habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat bozukluğu gibi belirtileri var ise veya günlük yaşamanızı olumsuz yönde etkiliyorsa kesinlikle önemsemeniz gereken bir rahatsızlık haline gelmiştir ve derhal bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Kulak çınlaması kişiden kişiye farklı şekillerde anlatılır çünkü bu çınlama genelde dışarıdan duyulmaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde insandan insana değişen ve kulakta veya kafanın içinde duyulan bir ses olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık çoğu zaman başkaları tarafından duyulamaz ancak nadirde olsa dışarından duyulan çınlamalarda vardır. Kulak çınlamasının neden kaynaklandığı belli başlı nedenler olmasına rağmen bazı çınlamaların sebebi belli değildir.

  İşitme Kaybı: Yaşın ilerlemesi ile birlikte genelde ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin duyarlılığını kaybetmesi ile kulak çınlamasına sebep olur. Gençlerde ise yüksek gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle veya kulaklıkla müzik dinlemek veya devamlı gürültülü iş ortamlarında çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

  Kulak Çınlamasının Nedenleri:
  • İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi; İç kulakta bulunan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve hücreleri beyinde ses olarak algılanacak bir sinyal vermeleri için harekete geçerler. Eğer kulaktaki bu kıllar zarar gördüyse sinyaller bozulur ve buda çınlama yapabilir.
  • Kulak Kiri; Doğal bir şekilde atılmayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.
  • Kulağı Etkileyen Hastalıklar; Orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji, nezle, labirent enfeksiyonu gibi hastalıklar çınlamaya neden olabilir.
  • Kulak Yapısındaki Değişimler; Orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi engeller ve çınlamaya neden olabilir. Daha çok ırsı olan bir sorun olarak ortaya çıkar.
  • Anemi; Kırmızı hücrelerin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlamaya neden olur. Kadınların regl dönemlerinde sık sık ortaya çıkmaktadır.
  • Meniere Hastalığı; İç kulak sıvı basıncı, iç kulakta oluşan bu hastalığın bir habercisi olabilir.
  Bu nedenlerle kulakta çınlama ve işitme kaybı ortaya çıkabilir. Genelde bu rahatsızlık için geliştirilen bir tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle çok dikkat etmeli ve bu hastalığın oluşumunun önüne geçmeliyiz.
  ]]>
  Çocuklarda Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/cocuklarda-kulak-cinlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 20:32:31 +0000 Çocuklarda Kulak Çınlaması, Çocuklarda ortaya çıkan kulak çınlaması bir hastalık habercisi olduğundan dolayı kesinlikle gözardı edilmemeli ve bir an evvel bu duruma neden olan hastalığın bulunması gerekir. Özellikle de Çocuklarda Kulak Çınlaması, Çocuklarda ortaya çıkan kulak çınlaması bir hastalık habercisi olduğundan dolayı kesinlikle gözardı edilmemeli ve bir an evvel bu duruma neden olan hastalığın bulunması gerekir. Özellikle de işitme cihazları kulak çınlaması tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kulak çınlaması durumu genelde her yaş grubunda görülen ancak bazı durumlarda hissedilen çınlama sesinin dışarıdan da duyulabildiği bir rahatsızlıktır. Kulak çınlaması (tinnitus), Latincede ''çınlamak'' anlamına gelen ''tinnire'' kelimesinden meydana gelmiştir. Karşılığı ise ''çınlama''dır. Hissedilen kulak çınlaması kişinin bir veya iki kulağında, kafasında, ara, ara veya devamlı duymuş olduğu metale vurulduğunda çıkan bir ses gibi, ıslık sesi gibi, cırcır böceği sesi gibi ve kuş sesi gibi bir ses veya zil sesi olarak tanımlandığı bazen dışarıdan da rahatlıkla duyulabilen bir ses duymasıdır. Kulakta çınlama hissi her yaş grubunda olan kişide olduğu gibi en çokta erişkin bireylerde hissedilmektedir. Yüksek sese ve gürültüye maruz kalan çocuklarda da erken dönemde kulakta çınlama hissi ortaya çıktığından dolayı aile fertlerinin bu konuda bilgi sahibi olmaları gerekir. Çocuklarda bu tip ses ve gürültülere maruz kaldıkları ortamlara (konserler, araba yarışı ve maçlar ve benzeri) devamlı olarak götürülmemeli götürdüklerinde ise hoparlörden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

  Çocuklarda Kulak Çınlaması Bir Hastalık Belirtisidir

  Çocuklarda kulak çınlaması hissi subjektif ve objektif olarak tam iki sınıfa ayrılmaktadır. Subjektif kulak çınlamasında yalnızca kişinin duyabildiği kulak çınlama hissidir. Objektif kulak çınlaması ise kişinin hissetmiş olduğu kulak çınlamasını etrafında bulunan ve muayene esnasında uzmanlar da duyar. Kulak çınlaması hissi bir hastalık değil bir şikayettir. Bu şikayete neden olan bir hastalığın varlığını işaret etmektedir. Bu hastalıklar ise şunlardır:

  Gürültüye Bağlı Kulak Çınlaması

  Uzun ve ani devamlı yüksek gürültü ve ses sonrasında iç kulaktaki işitme hücrelerindeki zedelenmeye bağlı olarak meydana gelir. Eğer kulak çınlaması birden ortaya çıkmış ise hiç vakit kaybetmeden Kulak, Burun, Boğaz doktoruna giderek tedaviye başlamanız gerekir. Erken tedavi sayesinde kısmende olsa iyileşme şansı olabilir. Uzun müddet yüksek ses ve gürültüye maruz kalmaya bağlı olarak hissedilen kulak çınlamasında ise tedavi şansı ne yazık ki oldukça düşük olur. 

  Bazı İlaçların Kullanımına Bağlı Kulak Çınlaması

  Otokoksik (iç kulağı zedeleyen) ilaçların alınımı yapar. Bu ilaçlar ise aspirin ile aspirin çeşitleri bazı kanser ve romatizma ilaçları, bazı idrar söktürücüler, (alınan doza bağlı olmak kaydı ile), bazı antibiyotikler (gentamisin) ve benzeri olarak sıralanır. Tedavi ile düzelme ihtimali ise oldukça düşüktür. 

  Kulak Kiri (buşon): En basitinden dış kulak yolunu tıkamakta olan kulak kiri kulak içinde uğultu şeklinde çınlama yapar. Tedavisi ise biriken kirin temizlenmesidir. 

  Meniere Hastalığı: Ataklar şeklinde ara, sıra çınlama, baş dönmesi ve işitme kayıpları ile devam eden bir hastalık çeşididir. Hissedilen çınlama yıllar içinde kalıcı bir durum haline gelir. 

  Kulak Enfeksiyonları: Kulak içinde sıvı (seröz otit) birikmesi veya ortak kulak iltihabı gibi bazı durumlarda meydana gelen çınlama hissi, eğer iç kulağı etkilemiş ise tıbbi tedavi yöntemi ile çok büyük bir oranda düzelme olur.

  çene Eklem Sorunları: Kulak ile çok yakın temasta olan çene kasları ile sinirlerinin etkilenmiş olduğu çene rahatsızlıklarında işitme sinirinde de doğal olarak etkilenmesine bağlı olarak meydana gelir. Bu kişileri çene cerrahı ve diş hekimi uzmanlarına yönlendirmek gerekir.

  Çocuklarda Kulak Çınlaması Tedavisi

  Çocuklarda kulak çınlamasının teşhisi için öncelike oldukça ayrıntılı bir şekilde Kulak, Burun, Boğaz muayenesinin yapılması gerekir. Çene sorunu, orta kulak enfeksiyonu ve benzeri olup olmadığı yapılan muayenede değerlendirilir. Daha sonra işitme testleri (akustik refleks, odyometri,]]> Şiddetli Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/siddetli-kulak-cinlamasi.html Mon, 26 Nov 2018 12:05:23 +0000 Şiddetli kulak çınlaması, bir kişinin her hangi bir sebepten dolayı bir kulağında, iki kulağında yada kafasında cırcır böceği sesi, uğultu, ıslık sesi, hışırtı sesi ve metal bir cisme vurulu Şiddetli kulak çınlaması, bir kişinin her hangi bir sebepten dolayı bir kulağında, iki kulağında yada kafasında cırcır böceği sesi, uğultu, ıslık sesi, hışırtı sesi ve metal bir cisme vuruluyormuş gibi sesler duymasına verilen addır. Şiddetli kulak çınlaması ise bu duyulan sesin şiddetinin artarak dayanılmayacak bir duruma gelmesine verilen addır. Kulak çınlaması her yaştan insanda görünebilen bir rahatsızlıktır ancak yetişkin bireylerde daha fazla ortaya çıkan bir durumdur. Tüm bu durumların yanı sıra normal bir bireyde nadir bir şekilde görünen bu rahatsızlık bazı kişilerde şiddetli ve sürekli bir şekilde ortaya çıkabilir. Kulak çınlamasının kişiyi vermiş olduğu rahatsızlıklar göz önünde bulundurulduğu zaman şiddetli kulak çınlaması kişiye daha da fazla rahatsızlık verir. Kulak çınlaması rahatsızlığın en önemli belirtisi kulağa gelen sesin nereden geldiği belli olmadan sadece o kişi tarafından duyulmasıdır. Bu durumun yanı sıra kulak içinde oluşan sesin her hangi bir sese benzememesi ve kulağı çok fazla rahatsız edici bir sese sahip olmasıdır. Şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığının ortaya çıkması bazen çok basit bir sebepten dolayı çıkmasıdır bazen de her hangi bir hastalığın yan etkisi veya belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı şiddetli kulak çınlaması yaşayan kişi bir doktor muayenesi altında sebebini öğrenerek ona göre önlem almalıdır. 

  Şiddetli kulak çınlaması sebepleri;

  • Yaşın ilerlemesinden dolayı kulağın işitme duyusunun azalması 
  • Aşırı yüksek sesle müzik dinlenmesi veya yüksek sese maruz kalınması 
  • Her hangi bir sebepten dolayı kulağın içinde bulunan hücrelerin zarar görmesi
  • Kulak içinde kirleri tutan sıvının etkisini kaybederek kirin çoğalması 
  • Orta kulak iltihabı, kulak zarı içinde oluşan enfeksiyon, sinüzit, nezle ve kulak iltihabı gibi birçok hastalığın yan etkisi yada belirtisi olarak
  • Kulak bölgesine yada arka kısmına alınan bir darbeden dolayı yada herhangi bir travmadan dolayı
  • Cep telefonu ile uzun süre konuşarak kulak içine zarar verilmesinden dolayı 
  • Aşırı sinirli olunmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması
  • Heyecan, stres, üzüntü, aşırı sevinç ve korku gibi duyguların yaşanmasından dolayı
  • Kişinin herhangi bir hastalıktan dolayı kullanmış olduğu ilaçları yan etkisi olarak 

  Görüldüğü üzere şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok sebep ve etken durumlar vardır. Yukarıda ki nedenlerin bazıları basit sebepler üzerine ortaya çıkıyor olsa da bazen de ciddi hastalıkların etkisi olarak kendini gösteriyor olabilir. Bu sebepten şiddetli kulak çınlaması sorunu yaşayan bir kişi vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında gereken kontrolleri yapmalıdır. Şiddetli kulak çınlamasının ortaya çıkış nedenine göre uygun olan tedavi yöntemi ne ise hastaya o uygulanmalıdır. Şiddetli kulak çınlaması sorunu yaşayan kişi bu durumun geçmesi için doktorun vermiş olduğu ilaçlar dışında ağrı kesici, aspirin yada bilinmedik ilaçları kullanmaktan uzak durmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar kişinin rahatsızlığı arttırabilir hatta istenmeyen birçok durumu ortaya çıkarabilir. Ayrıca yüksek sesle müzik dinlemek, uzun süreli cep telefonu ile konuşmak gibi kulak zarına zarar verecek durumlardan uzak durulmalıdır. Sinirsel durumlardan, stres, aşırı heyecan, korku ve gerilim gibi duyguları aza indirmek için terapiler uygulanmalıdır. İşte bu tür önlemler alındığı takdirde şiddetli kulak çınlaması rahatsızlığı ortadan kalkabilir.

  ]]>
  Uyurken Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/uyurken-kulak-cinlamasi.html Tue, 27 Nov 2018 03:02:04 +0000 Uyurken Kulak Çınlaması, Kişi birçok durum ile karşılaşması halinde kulak çınlaması yaşadığını belirtebilir. Özellikle de bazı aşırı ses dalgalarına maruz kalması ya da çok fazla yorgunluktan kaynaklanan sorunlar Uyurken Kulak Çınlaması, Kişi birçok durum ile karşılaşması halinde kulak çınlaması yaşadığını belirtebilir. Özellikle de bazı aşırı ses dalgalarına maruz kalması ya da çok fazla yorgunluktan kaynaklanan sorunlar beraberinde kulak çınlamasını tetiklemektedir. Bunun ile birlikte kulak çınlaması sorununa birçok etken neden olmaktadır. Kişinin kulak sağlığına dikkat etmemesi beraberinde kulak çınlaması sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle uyurken kulak çınlaması sorunu ile karşılaşma ihtimali ise oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü kişinin daha dikkatli olması gerekmektedir. Uyuma esnasında meydana gelen kulak çınlamalarına karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Uyurken kulak çınlaması sorununa neden olan durumları araştırması gerekmektedir. Özellikle de erkek tanının konulması sayesinde kulak çınlaması sorunundan kurtulması söz konusu olabilir.

  Uyurken kulak çınlaması sorunu normal zamanlarda meydana gelen kulak çınlamalarından ayrılmaktadır. Zira bu sorun kişinin hayatını yaşanmaz hale sokacak nitelikte bir sorun olup daha dikkatli davranılmaması halinde kişinin başına büyük tehlikeler açabilir. Uyurken meydana gelen kulaç çınlaması sorunu kişinin hayatını zehir etmesi mümkündür. Zira bu çınların yaşanması halinde kişi çoğu kez uykudan uyanmak zorunda kalabilir. Uyurken kulak çınlaması sorununu meydana getiren birçok neden bulunmaktadır. Aynı zamanda uyku esnasında meydana gelen kulak çınlamasının psikolojik temelli sorunlardan kaynaklanabileceğini de belirtmek mümkündür. Bu sebepten ötürü uyurken kulak çınlaması yaşanması halinde kişi daha dikkatli davranıp bir an önce önlem alması gerekmektedir.

  Uyurken Kulak Çınlaması Nedenleri Ve Belirtileri

  Uyku esnasında kişinin başına herhangi bir sorun gelmesi mümkün değildir. Ancak kişi sağlığına dikkat etmediği sürece ve kullanmış olduğu yatağın sert ve uyumaya uygun olmayan türden olması beraberinde kulak soruna neden olabilmektedir. Özellikle de yatağın sert olması kişinin omuz ve bel ağrısı yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde omuriliğin uyarılmasına ve ani kulak çınlamalarının yaşanmasına neden olmaktadır. Uyurken kulak çınlaması oluşmasının en temel sebebi de bu sorundan kaynaklanmaktadır. Uyurken meydana gelen kulak çınlamaları kişinin rahat bir uyku çekmemesinden ve uykusunu alamamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra fiziksel herhangi bir sorunun bulunması da bu durumu tetiklemektedir.

  Tüm bu belirtilerin yanı sıra kişi ortada herhangi bir sorun yokken psikolojik açıdan yaşamış olduğu sorundan kaynaklı olarak da uyurken kulak çınlaması durumu ile karşılaşabilir. Bu durum yalnızca uyku esnasında kendini göstermez. Aynı zamanda da kişi uyanık iken de devam etmeyi sürdürebilir. Burada önemli olan husus gerek uyurken kulak çınlamasının yaşanması ve gerekse normal hayatta meydana gelen kulak çınlamalarının nedenlerinin iyi bilinmesi gerektiğidir. Aksi takdirde önlem alınması zorlaşabilir.

  Uyurken Kulak Çınlamasına Karşı Yapılacaklar

  Bir kişi eğer uyurken kulak çınlaması sorunu ile karşılaşıyor ise yapması gereken ilk şey alanında uzman bir doktora gitmesidir. Özellikle de kulak burun boğaz hastalıkları ile ilgilenen bir doktora danışması daha yararlı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus asıl olayın yani uyurken kulak çınlaması sorununun yaşandığını özellikle belirtmekte fayda vardır. Bu durumu doktorun bilmesi hastalığın çözümü açısından oldukça önemlidir. Bunun ile birlikte hasta doktorun önermiş olduğu ilaçları da zamanda alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorundan kurtulması söz konusu olmayabilir.

  ]]>
  Psikolojik Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/psikolojik-kulak-cinlamasi.html Tue, 27 Nov 2018 10:11:25 +0000 Psikolojik Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması sorunu aşırı ses dalgalarının kulağa gelmesi sonucunda kulakta meydana gelen bir takım problemlerin neticesinde belirli zamanlarda oluşan bir durumdur. Bu durumun gözlemlenmesi h Psikolojik Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması sorunu aşırı ses dalgalarının kulağa gelmesi sonucunda kulakta meydana gelen bir takım problemlerin neticesinde belirli zamanlarda oluşan bir durumdur. Bu durumun gözlemlenmesi her zaman söz konusu olmamaktadır. Ancak özel sebepler doğrultusunda meydana gelmektedir. Örneğin bir kaza geçirilmesi sonucunda,  boyun tutulması sonucunda omuriliğin zedelenmesi sonucunda meydana gelmesi ya da kişinin psikolojik kulak çınlaması sorunu yaşaması söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar özel sebepler olup herkesin başına gelebilme ihtimali yüksektir. Ancak bu durumların yaşanması için bir takım rahatsızlıkların yaşanması söz konusudur. Aksi takdirde böyle bir problem ile karşı karşıya kalmanız söz konusu değildir. Bu duruma örnek vermek gerekir ise psikolojik kulak çınlaması sorunu daha önce herhangi bir sebepten ötürü kulaç çınlaması olan bir kimsenin bu durum tekrarlanması halinde psikolojik olarak yeniden yaşamasını söyleyebiliriz.

  Görüldüğü üzere herhangi bir kulaç çınlaması sorunu özel bir sorunun yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Burada önemli olan kişinin başından geçen sorunun nedeninin iyice araştırılması ve doğru teşhisin iyi konulmasıdır. Aksi halde kişi kulağı çınlamasa bilene sorun yaşadığı benzer durumun tekrar etmesi halinde psikolojik kulaç çınlaması sorunu yaşaması mümkündür. Bu durumda hastanın günlük hayatını yaşanmaz kılan olumsuz bir durumdur. Kişinin bu durumu oldukça dikkat etmesi gerekir. Kendisinde daha önce meydana gelen kulak çınlaması durumunu hayatında yaşamış olduğu her olay ile ilişkilendirmemesi gerekir. Aksi halde sürekli olarak psikolojik kulak çınlaması sorunu ile karşı karşıya kalması mümkündür. Üstelik bu durumun psikolojik nedenlerden kaynaklandığını kendi başına anlaması da oldukça zorlaşabilir. Bu sebepten ötürü psikolojik kulak çınlaması sorunu yaşayan hastaların neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekmektedir.

  Psikolojik Kulak Çınlaması Nedenleri Ve Belirtileri

  Psikolojik kulaç çınlaması sorunun en temel nedeni daha önce yaşanan kulak çınlaması sorununa benzer bir durumun yaşanması halinde hastanın kendisinin yeniden kulağının çınlayacağını düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Yüksek ihtimal ile kulağında çınlamalar geldiğini çevresindekilere inandırmaya çalışacaktır. Bunun en temel belirtisi olarak da yaşadığı olayı anımsadığını belirtecektir. Bu durumda hasta psikolojik kulak çınlaması sorunu ile karşı karşı kaldığını söylemek mümkündür. Ancak maalesef hasta bu durumun farkında değildir. Yani yaşamış olduğu kulak çınlamasının fiziksel sorunlardan kaynaklandığını düşünmektedir. Bu sorun ile karşılaşılması halinde hastanın yapması gereken bir durum yoktur. Zira hasta durumu kabullenememektedir. Burada hasta yakınlarına büyük görevler düşmektedir.

  Psikolojik Kulak Çınlaması İçin Çözüm Yolları

  Psikolojik kulaç çınlaması sorununu hastanın bizzat kendisinin tespit etmesi söz konusu değildir. Zira hasta psikolojik olarak kulak yaşadığının farkında bile değildir. Bu yüzden hasta yakınlarına çok büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Burada önemli olan hastanın kullanmış olduğu ifadelerden yola çıkarak hastalığı anlamak olacaktır. Bu sayede sorunu tespit etmek mümkündür. Böylelikle de erken teşhis konulmuş olup hastalığın çözülmesi daha erken gerçekleşecektir. Psikolojik kulak çınlaması sorununun yaşanması ile birlikte yapılması gereken ilk iş ise alanında uzman bir kulak, burun, boğaz doktoruna başvurmak olacaktır.

  ]]>
  Rüyada Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/ruyada-kulak-cinlamasi.html Tue, 27 Nov 2018 21:26:21 +0000 Rüyada Kulak Çınlaması, Rüya içerisinde insanların sadece görme organları olan gözleri değil bütün uzuvları yer alabilir. Bir kişi rüyası içerisinde koku aldığını, darbe aldığını, sesleri algıladığını, tatları Rüyada Kulak Çınlaması, Rüya içerisinde insanların sadece görme organları olan gözleri değil bütün uzuvları yer alabilir. Bir kişi rüyası içerisinde koku aldığını, darbe aldığını, sesleri algıladığını, tatları algıladığını hissedebilir. Bu alınan darbeler, kokular veya sesler gerçek olmasa bile rüyadaki hisler gerçektir. 

  Rüyada kulak çınlaması hissetmek, bu kişinin başkaları tarafından kendisi hakkında söylenmekte olan lehte veya aleyhte fark etmeksizin konuşulan sözlere delalet eder. Kişinin iki kulağının birden çınlamaya başlayıpta bu çınlamanın uzun bir süre devam etmesi, toplum içerisinde bu kişi hakkında uzun bir süre bahsedilmesine delalet edebilir. Ve bir diğer bilgiye göre ise rüyasında kulağının çınladığını hisseden kişi, yakın zaman içerisinde kendisine ait olan bir söz işitir. 

  Rüya içerisinde, kişi eğer sağ kulağının çınladığını hissederse bu durum o kişinin yakın dönemdeki toplum içerisindeki saygınlığının iyi yönde ilerleyip, hayırlı işler gerçekleşeceğine delalet eder. Eğer kişi, rüya içerisinde sol kulağının çınladığını hissederse bu durum o kişinin yakın dönem içerisinde toplumdaki saygınlığının kötü yünde gelişip, kişiyi üzecek olayların gelişeceğine delalet eder.
  ]]>
  Yüksek Sesten Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/yuksek-sesten-kulak-cinlamasi.html Wed, 28 Nov 2018 11:39:29 +0000 Yüksek Sesten Kulak Çınlaması, Birçoğumuzun başına aşırı ses kirliliği yüzünden işitme sorunu  ve kulak çınlaması rahatsızlığı geçmiştir. Bu durum her ortamda olmasa da bazı özel durumlarda meydana gelmektedir Yüksek Sesten Kulak Çınlaması, Birçoğumuzun başına aşırı ses kirliliği yüzünden işitme sorunu  ve kulak çınlaması rahatsızlığı geçmiştir. Bu durum her ortamda olmasa da bazı özel durumlarda meydana gelmektedir. Düğünler, barlar, törenler ve resmi bir açılışta yer alan etkinliklerin birçoğu yüksek seste müzik ile gerçekleştirilmektedir. Bu durum beraberinde kişinin işitme cihazı olan kulağında birçok sorun ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü aşırı sesli ortamlarda da doğal olarak kulak çınlaması sorunu ya da geçici süreliğine işitme kayıplarının yaşanması söz konusudur. Özellikle de yüksek sesten kulak çınlaması sorunu kişinin aşırı düzeyde sese maruz kalmasından ötürü meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü kişi kulak sağlığına dikkat etmeli ve ses kirliliği bulunan yerlerde uzun süreliğine durmamalıdır.

  Kulak çınlamasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bilinen en temel sebebi ise yüksek sesten kulak çınlaması yaşanması durumudur. Kişinin dış çevreden almış olduğu sesin desibel seviyesi oldukça yüksek olması sebebi ile kulak zarından bir takım hasarların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bireylerin müzik organizasyonu yapılan bir yerde uzun süreli olarak durmaması gerektiğini belirtmemiz gerekir. Özellikle de yüksek ses dalgalarının kulak zarını ve beyni şiddetli bir biçimde uyarması beraberinde uzun süre devam eden kula çınlamalarına neden olmaktadır.

  Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus yüksek sesten kulak çınlaması sorunu ile karşı karşıya kalınması halinde neler yapılması gerektiğini iyi bilmektir. Bu makalemizde sizlere yüksek sesten kulak çınlaması sorunu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu durumun oluşmasındaki en temel sebebin neler olduğu ve bu soruna karşı neler yapılabileceğini anlatacağız.

  Yüksek Sesten Kulak Çınlaması Belirtileri, Nedenleri

  Bir kişinin kulaç çınlaması sorununa maruz kalmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sorunun en temel sebebi ve belirtisi ise yüksek sesten meydana gelmektedir. Kişinin yüksek sesten kulak çınlaması sorunu yaşaması durumu oldukça doğaldır. Bu sebepten ötürü hem kim olursa olsun yüksek sesten rahatsızlık duyması oldukça doğal bir durumdur. Ancak bazı hassas durumlar için yalnızca kulak çınlaması sorunu yaşanmaz.

  Yüksek sesten kulak çınlaması yaşanmasının yanı sıra geçici ya da kalıcı türden işitme kayıpları da yaşanması söz konusu olabilir. Eğer aşırı sesin olmasından kaynaklı olarak çınlak çınlaması yaşanıyorsa bu sorunun yanı sıra bir diğer temel belirti olan geçici süreli işitme kayıpları da yaşanabilir. Bu durum birçok yönden hastaya rahatsızlık verir. Bir önce önlem alınması gerekmektedir.

  Yüksek Sesten Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

  Yüksek sese maruz kalan kimselerin kulak sorunu yaşamalarının oldukça doğal olduğunu belirtmiştik. Bunun yanı sıra bir kimse özellikle de yüksek sesten kulaç çınlaması sorunu yaşıyorsa eğer bu sorun için bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bu durum için de ilk yapılması gereken şey alanında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışması şarttır. Bu sorunun yaşanması ile birlikte hiç vakit kaybetmeden doktora danışmasında fayda vardır. Kişinin doktoruna özellikle de yüksek sesten kaynaklı olarak kulak çınlaması sorunu ile karşılaştığını belirtmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüksek sesten kulak çınlaması ile birlikte yaşanan diğer sorunları da doktoruna belirtmesi gerekmektedir.

  ]]>
  Kulak Çınlaması Baş Dönmesi https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-bas-donmesi.html Wed, 28 Nov 2018 12:56:32 +0000 Kulak Çınlaması Baş Dönmesi, Üstün yaradılış mucizesine sahip vücudumuzun denge sistemi olmasaydı, kas iskelet sisteminin vücudumuzu ayakta tutması mümkün olmazdı. Kulak çınlaması baş dönmesi çoğunlukla
  Kulak Çınlaması Baş Dönmesi, Üstün yaradılış mucizesine sahip vücudumuzun denge sistemi olmasaydı, kas iskelet sisteminin vücudumuzu ayakta tutması mümkün olmazdı. Kulak çınlaması baş dönmesi çoğunlukla kulak içi sinir yapısı ve kulak içi sıvıları ile ilgilidir. Vücudumuzda denge sistemi; iç kulak sıvısının sağlıklı bir yoğunluk ve aktivasyonu ile mümkündür. Kulak iç bölümlerinden olan salyangoz içinde ki sıvı bir çeşit su terazisi gibi çalışarak sinirler aracılığı beyine bedenin pozisyonu ile ilgili bilgiler verir. Bir pozisyondan diğerine geçildiğinde yine kulak içi sıvısı hareket ederek vücudun yer yüzüne göre doğru pozisyon alması için sinirleri, dolayısı ile beyni uyarır.

  Kulak çınlaması baş dönmesinin nedenleri,

  Vertigo: iç kulak kaynaklı sık karşılaşılan baş dönmesi hastalığıdır. Kulak çınlaması bu hastalıkta fazla görülmemek ile birlikte, hastaların hastalığın başlangıcında çınlama olduğunu bildirmişlerdir. Hastalar tarafından başlangıçta iyileşmeyeceği umudu ortaya çıkarır. Kulak içi sıvıları normal iken baş hareketleri, atmosferik basınç ve yer çekiminin etkisi ile serbest olarak hareket eder. Cereyan yapan yerde uyunması, ani rakım değişiklikleri, sık uçak seyahatleri ve her hangi bir nedenle başa alınan darbe kulak içi sıvılarında bozulmaya neden olabilir. En sık karşılaşılan neden ise üşütmeye bağlı sıvı bozulmasıdır.  Sıvı içeriğinde ortaya çıkan iltihap nedeni ile yoğunluğunun bozularak kristalleşmesi ve normalin dışında hareket etmesi denge kaybı, baş dönmesine neden olur.

  Hastalığın oluşması ile birlikte, kulak çınlaması, baş dönmesi ve pozisyon bozuklukları ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı hastalığın diğer belirtileridir. İşitme kaybı yaşanmaz. Hastalık etkisini daha çok hassas dengeye ihtiyaç olduğu zamanlar etki gösterir. Merdiven inerken, ayakkabı bağlarken yüksekten aşağı bakarken bu denge kavramı alt üst olup, hastanın düşmesine sebep olabilir. Hasta bu hastalık nedeni ile düştüğünde bayılma olmaz, hastanın bilinci açıktır, biraz dinlendiğinde hastalığın etkisi geçici olarak geçecektir. 

  Bu hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar olumlu sonuç vermiştir. Hastalığın tedavisini de kortizon içerikli ilaçlar yanında antibiyotik tedavisi ve kafaya değişik özel manevralar yaptırılarak hastanın iyileşmesi sağlanır. Çınlamalar kesintisiz olabilir. Fakat diğer belirtiler sürekli görülmez, bir kaç saniye yada dakika sürebilir. Kulakta meydana gelen çınlamaların nedeni üzerine daha detaylı bir tetkik yapmak gerekir.

  Meniere hastalığı: İç kulak sıvı dengesi ve ayarı ile ilgili bir hastalıktır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, yüksek tansiyon ve şeker çınlamaya neden olabilir, bununla birlikte aşırı tuz tüketimi, vücutta su miktarının artmasına iç kulak içinde bulunan salyangoz içi sıvısının çeperlere doğru basıncının artmasına neden olur. Basınçla birlikte işitme kaybı, çınlama, seslerin tizliğinde azalma, dalgalı işitme halleri, burun tıkanıklığı hissi, baş dönmesi, mide bulantısı, terleme, ishal ve kusma ortaya çıkabilir.

  Meniere hastalığında ataklar aniden başlar ve vertigo'ya benzemez. Atakların süreleri tam olarak kestirilemez. Ataklar bazen arka arkaya da gelebilir. Ataklar hasta kendini iyi hissettiği zamanlar nadir görülür. Ataklar bazen haftalarca sürebildiği gibi bazen on dakikada sona erebilir. Hastalığın ilk zamanları işitme kaybı yaşanır. Kimi vakalarda E vitamini takviyesi ile işitme sinirleri düzeltilir. Fakat işitme kaybı daha çok kalıcı olur. 

  Meniere hastalığının tedavisi için daha çok kulak basıncını azaltıcı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar ödem söktürücü, idrar artırıcı ve tuz azaltıcı ilaçlardır. Hasta bu ilaçları yıllarca kullanabilir. Hastanın kendine iyi bakması en önemli tedavidir. Bu ilaçlardan başka kulaktan gelen çınlamayı baskılayıcı depresan ilaçları kullanılabilir. Fakat bu ilaçların uzun süreli kullanımı hastada değişik sorunların o]]> Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/bogaz-agrisi-kulak-cinlamasi.html Thu, 29 Nov 2018 07:21:11 +0000 Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması, Boğaz ağrısı sorunu yaşayan kimselerin bu sorun ile birlikte birçok hastalığın belirtisi olan durumlar ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bu durumlardan birisi de boğaz ağrısı Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması, Boğaz ağrısı sorunu yaşayan kimselerin bu sorun ile birlikte birçok hastalığın belirtisi olan durumlar ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bu durumlardan birisi de boğaz ağrısı kulak çınlaması sorunu yaşanmasıdır. Bir kimse eğer boğaz ağrısı yaşaması ile birlikte kulak çınlaması meydana geliyor ise ciddi manada bir hastalığının ortaya çıktığını söylememiz gerekir. Bu durum tehlikeli boyutlara ulaşıp hastayı rahatsız etmesi söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü boğaz ağrısı çeken kimselerin beraberinde kulak çınlaması sorunu ile karşılaşıp karşılaşmadığını iyi tespit etmesi gerekmektedir. Bu yüzden boğaz ağrısı kulak çınlaması sorununu birlikte ele alıp incelenmesi gerekmektedir. Çünkü bu iki durum birbirini tetiklemektedir. Bu yüzden hastaların dikkatli olmaları ve daha temkinli davranmalarını önermekteyiz.

  Bu makalemizde sizlere boğaz ağrısı ile birlikte oluşan kulak çınlaması konu hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorunun yaşanması ile birlikte kişide meydana gelen değişimleri ve belirtileri detaylı bir şekilde açıklayacağız. Bu sorun ile karşılaşılması halinde mutlaka önlem almak gerekir. Bunun kulak burun boğaz uzmanı bir doktora danışılması gerekmektedir. Boğaz ağrısı kulak çınlaması sorunu birlikte yaşanan hastalıklar olması sebebi ile birlikte incelenmesi gerekmektedir. Çünkü boğazda yaşanan herhangi bir ağrı doğal olarak burun ve kulak bölgesini de etkilemektedir.

  Boğaz ağrısı kulak çınlaması sorunu karşısında erken önlem almak da çok önemli bir husustur. Erken tanının konulması için bu hastalığının belirtilerini bilmemiz gerekir. Bu sayede de erken teşhis konulması daha kolay olacaktır. Erken teşhis aynı zamanda hastalığın ilerlemeden önlenmesine ve tamamıyla ortadan kalkmasını yardımcı olacaktır. Bu hususa dikkat edip sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Aksi takdirde benzer sorunlar ile tekrardan karşılaşmamız söz konusu olabilir.

  Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması Nedenleri

  Bir kişide boğaz ağrısının oluşmasının yanı sıra kulaç çınlaması durumu da yaşanıyorsa eğer bu durumun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Çünkü kulak ile boğaz kısımları birbirleri ile bağlantıları bulunan iki farklı organ olup birinin zarar görmesi doğal olarak diğer organı da etkilemektedir. Bu sebepten ötürü boğaz ağrısı kulak çınlaması sorununu birlikte meydana gelmesine şaşırmamak gerekir. Bunun yanı sıra kulak ve boğaz ile birlikte burunda meydana gelen rahatsızlıklarda bu durumu tetiklemektedir.

  Kişinin özellikle sağlığına dikkat etmemesi, stresli ve yorucu bir işte çalışması sebebi ile boğaz ağrısı kulak çınlaması sorunu ile karşılaşması söz konusu olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hususun bu her iki rahatsızlığını birbiriyle ilişkili olarak meydana geldiğini bilmektir. Bu durumu bilmemiz beraberinde bu soruna karşı önlem almamızı da kolaylaştırır. Bunun yanı sıra erken tanı ve teşhis sayesinde de sağlığımız kurtarmamız mümkündür. Burada hastaya ve hasta yakınlarına büyük iş düşmektedir.

  Boğaz Ağrısı Kulak Çınlaması İçin Önlemler

  Boğaz ağrısı kulak çınlaması sorununa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini belirtmiştik. Bu sorunun belirtilerinin birlikte meydana geldiğini bilmemiz oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra boğaz ağrısı kulak çınlaması sorunu yaşayan kimselerin en yakındaki sağlık ocağına muayene olmaları gerekmektedir. Muayene esnasında özellikle boğaz ağrısı ile birlikte kulak çınlaması sorunu yaşadığını da doktoruna belirtmesinde fayda vardır. 

  ]]>
  Depresyon Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/depresyon-kulak-cinlamasi.html Thu, 29 Nov 2018 19:56:59 +0000 Depresyon Kulak Çınlaması, Depresyon olayının yaşanması ile birlikte kişi hayatından zevk almamaya başlar. Artık kendisi için çekilmez gibi gelen hayata kendisini kapadığı bu durum psikolojik bir rahatsızlık olarak değ Depresyon Kulak Çınlaması, Depresyon olayının yaşanması ile birlikte kişi hayatından zevk almamaya başlar. Artık kendisi için çekilmez gibi gelen hayata kendisini kapadığı bu durum psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Bu hastalığın meydana gelmesi ile birlikte bazı sorunlarında hastada gözlemlendiğini söylemek mümkündür. Depresyon olayı ile birlikte kişide birtakım değişimler ve belirtiler meydana gelebilmektedir. Özellikle de bu belirtiler arasında depresyon kulak çınlaması sorununu belirtebiliriz. Bunun ile birlikte kişi psikolojik olarak depresyon yaşaması sonucunda böyle bir his ile karşılaşması söz konusudur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise bu rahatsızlığın hastada psikolojik etmenler neticesinde meydana gelmiş olduğudur. Kişinin psikolojisinin olumsuz yönde etkileyen depresyon olayı kulak çınlamasına neden olmaktadır.

  Bazı durumlarda kişi depresyon esnasında kulak çınlaması gerçekleştiğini zannedebilir. Oysaki bu durum bir yanılgıdan ibarettir. Kişi duygusal olarak yaşamış olduğu sıkıntının beynine ve kulaklarına yansıdığını düşünmektedir. Bu sebepten ötürü kendi içinde yaşamış olduğu çalkantılı durumdan ötürü depresyon kulak çınlaması sorunu yaşadığını düşünmektedir. Oysaki bu durum tamamı ile psikolojik olup kişi kulak çınlaması yaşamasa bilene kulağının çınladığını belirtebilir. Bu sebepten ötürü kişinin daha dikkatli davranmasını önermekteyiz. Özellikle de çevresinde yaşadığı olumsuz durum ile hastalığı arasında ilişki kurması söz konusu olabilmektedir. Bu durum da beraberinde depresyon kulak çınlaması durumuna yol açmaktadır. Bunun için kişinin sağlığına dikkat etmesi ve psikolojisini tehlikeye atabilecek durumlara karşı daha dikkatli olmasını önermekteyiz.

  Bu makalemizde sizlere depresyondan kaynaklı meydana gelen kulak çınlaması sorunu hakkında bilgi vereceğiz. Depresyon kulak çınlaması sorunun ortaya çıkmasına neden olan durumlar ile ilgili olarak neleri bilmeniz gerektiğini belirteceğiz. Birtakım hususlara dikkat etmeniz halinde böyle bir sorun ile tekrardan karşılaşmanız güçleşir ve sağlığınıza kavuşmuş olursunuz.

  Psikolojik Temelli Olayların Kulak Çınlamasına Etkisi

  Bilindiği üzere insanın psikolojisini bozabilecek birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin meydana gelmesi beraberinde depresyon yaşanmasına neden olmaktadır. Depresyona neden olan bazı psikolojik nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Aşırı stresli bir işte çalışmak
  • Sürekli olarak yorgun halde eve dönmek
  • Canınızı sıkabilecek konulardan kaçarak kurtulmaya çalışmak
  • Çevresinden olumsuz darbeler yemek

  Gibi daha sayabileceğimiz birçok durum psikolojimizi bozmaktadır. Bunun ile birlikte kişi depresyona girmektedir. Depresyon esnasında da bir takım belirtileri yaşaması mümkündür. Bunların başında da kulak çınlaması sorunu gelmektedir. Depresyon kulak çınlaması sorununu doğrudan tetiklemektedir. Bu sebepten ötürü kişinin başından geçen ve psikolojik yönü ile moralini bozan olaylar yaşaması beraberinde kulak çınlamasına neden olmaktadır. Depresyonun psikolojik yönü bu sebepten ötürü doğrudan kulak çınlamasına neden olmaktadır.

  Depresyon Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

  Bir kimsenin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen durumlar ile karşılaşması beraberinde de depresyona girmesine neden olmaktadır. Bunun ile birlikte de kulak çınlaması sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu sorunu çözmek adına bir takım önlemler alması oldukça önemli bir husustur. Bu sebepten ötürü kulak çınlaması yaşanır yaşanmaz uzman bir hekime danışmak yapılacak en uygun davranış olacaktır. Aynı zamanda da kesinlikle sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra depresyon kulak çınlaması rahatsızlığına karşı beslenme konusuna da dikkat etmesinde fayda var. Aksi takdirde bu sorun ile tekrardan karşılaşması söz konusudur.

  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kulak-cinlamasi.html Fri, 30 Nov 2018 04:41:11 +0000 İbrahim Saraçoğlu Kulak Çınlaması, Kulak çınlamasının tıp dilindeki ismi ile tinnitus rahatsızlığının birçok nedenle ortaya çıkabileceği söylüniyor. İbrahim Saraçoğlu kulak çınlaması rahatsızlığının kireç İbrahim Saraçoğlu Kulak Çınlaması, Kulak çınlamasının tıp dilindeki ismi ile tinnitus rahatsızlığının birçok nedenle ortaya çıkabileceği söylüniyor. İbrahim Saraçoğlu kulak çınlaması rahatsızlığının kireçlenme nedeni ile olabileceğini bu durumda bireyin kireçlenme için önerdiği kür yani çınar yaprağı kürünü uygulaması gerekliliğini söylüyor. Kulak çınlaması genelde ülkemizde biri beni mi andı kulaklarımı çınlatıyor gibi bir algı vardır ancak yapılan deneyler ve bilim bunun tersini söylüyor yani kulak çınlamasının bir kimsenin arkasından konuşulması ile hiçbir ilgisi yoktur. Kulak çınlaması problemi yaşayan kişi bunun yanında baş dönmesi, dikkat dağınıklığı ve uykusuzluk durumlarında bir KBB uzmanına gitmelidir. Kulak çınlaması işitme kaybı, orta kulak iltihabı, kulak kiri, sinüzit, enfeksiyon, Otoskleroz içerisindeki eklemlerin sertleşmesi, kulak zarında delinme, anemi, tümör, darbe alma, kolesterol, diyabet, aspartam gibi birçok sebep ile meydana gelir. Bu  nedenle kulak çınlaması probleminin sizdeki nedenini bulacak bir doktordur. Peki ya İbrahim Saraçoğlu kulak çınlaması rahatsızlığı için ne öneriyor bu sorunun cevabı için önerdiği kür ne şekilde yapılabilir işte cevabı;

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kulak Çınlaması Sorunu

  Kulak çınlaması sorunu kireçlenme nedeniyle ortaya çıkıyorsa bu durumda kişi İbrahim Saraçoğlu kireçlenme kürü yöntemini yani çınar yaprağı kürü uygulanmalıdır. Ancak orta veya genç yaşlardaki kişiler için altta açıklanan kürler uygulanmalıdır.

  Soğan Kürü: İbrahim Saraçoğlu kulak çınlaması problemi yaşayan kişinin öncelikle on beş gün boyunca soğan kürünü kullanması gerektiğini söylüyor. Bu kür için öncelikle bir buçuk su bardağı su bir tencereye konulur sonra bir adet kuru soğanın kabuklarını soyulur ve dört parçaya bölünür tencereye atılır ve 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ilıyınca süzülür, aç karnına sabah akşam taze olarak içilmelidir.

  Testere Dişli Aslan Pençesi: Soğan kürünün akabinde bir ay süresince testere dişli aslan pençesiyle yapılan kür uygulanması gerekmektedir. Bu kür için bir bardak su içerisinde 4-5 gram kadar testere dişli aslan pençesi bitkisi altı dakika kadar demlenir sonrasında süzün ve ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra günde 2 kez tüketin. Bu kürden hemen sonra 15 gün boyunca soğan kürü uygulanır ve sonrasında bir ay çobançantası adı verilen kür uygulanır.

  Çoban Çantası Kürü: Kaynatılmış bir bardak su içerisinde 4-5 gram çoban çantası bitkisi atın ve 5 dakika demlendikten sonra süzün ve ılımaya bırakın. Ilıyınca her gün akşam yemeğinin ardından sonra tüketin. Bu  kür bir ay boyunca uygulanmalıdır.

  Uygulama Sıralaması: İbrahim Saraçoğlu kulak çınlaması için ilk olarak 15 gün soğan kürünün ardından bir ay testere boyunca dişli aslan pençesini ve ardından 15 gün soğan kürünü ve son olarak bir ay çoban çantası kürünün uygulanması gerekliliğini söylüyor.

  İbrahim Saraçoğlu’nun Tinitus-kulak çınlaması şikayeti olan insanların, halk arasında çerez olarak isimlendirilen ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği ya da kabak çekirdeği tüketmekten uzaklaşmaları gerektiğini söylüyor.
  Özellikle de kabak çekirdeğinden ve  ayçiçeği çekirdeklerinin tinitus üstünde fazlasıyla olumsuz etkileri bulunmaktadır.

  Beyaz lahana kürü: 

  • Kaynamaya bıraktığınız yarım Litre su kaynamaya başladıktan sonra altı veya yedi tane beyaz lahana yaprağını koyarak on dakika ağzı kapalı şekilde hafif ateşte pişirin.
  • Elde edilen suyu, Sabah ve akşam olmak üzere aç ya da tok karnına 1’er Su bardağı için. Bu işleme toplam beş gün devam edin.
  • Bu kür 5 gün uygulandıktan sonra 3 gün ara verin ve yeniden 5 gün uygulayın. Böylelikle 15 günlük kür tamamlanmış olur.
  • Bu arada Toksin atıcı ve bağırsak kanserini önleyici bu on günlük kürü, bir yıl boyunca 3-4 kez yapmak en doğru işlemdir.

  Bunlar dışında; Muhakkak yüksek seste müzik dinlemeyin ve kahveyi azaltmaya yada hiç içmemeye de]]> İslamda Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/islamda-kulak-cinlamasi.html Sat, 01 Dec 2018 03:28:32 +0000 İslamda Kulak Çınlaması, mü'minin kulağı çınladığı sırada Resûlullah (s.a.v.) Cenâb-ı Hak katında o mü'mini anmış, ona duâ etmiştir. Mü’minin ruhu bu duayı duyduğu zaman kulağı çınlar. Bunun üzerine salavât İslamda Kulak Çınlaması, mü'minin kulağı çınladığı sırada Resûlullah (s.a.v.) Cenâb-ı Hak katında o mü'mini anmış, ona duâ etmiştir. Mü’minin ruhu bu duayı duyduğu zaman kulağı çınlar. Bunun üzerine salavât-ı şerîfe okuması tavsiye edilmiştir. Nitekim ayakların uyuşup karıncalandığında da salavât getirmek tavsiye buyrulmuştur. Müminler muhasara altında Muhammed Mustafa'ya (s.a.v.) peygamberlik verilmesinin yedinci senesinde, Mekke-i Mükerreme'deki müşrikler, mü'minlerin günden güne artıp kuvvet bulduklarını gördükten sonra onlara eziyetlerini bir kat daha fazla artırmışlardı.Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) dahil olduğu Benî Hâşim'in ihtiyaç içerisinde yaşamaları için kendileri ile her türlü alışverişi ve münâsebeti kesmişlerdi hattâ bu hususta bir ahitname yazıp Kâbe-i Muazzama'nın duvarlarına asmışlardı. Bundan böyle Peygamberimizin kabilesi Benî Hâşim'den olanlar, ya müslüman olsunlar ya da olmasınlar- Ebû Talib’in mahallesinde mahsûr (çevresi kuşatılmış) bir durumda kalmış, çok fazla sıkıntıya uğramışlardı. Diğer müslümanlar da gelip Ebû Talib’in mahallesinde toplanmışlardı.Bu muhasara üç yıl boyunca devam etmiş nihayet bu ahitnamenin öncesindeki Bismik'allâhümme (isminle ya Allah) ibaresinden başka tüm yazılarını güvelerin yemiş olduğunu Peygamber Efendimiz bir mucize olarak haber vermişti. Oraya gidip baktılar, bu hakîkati anlayınca müşrikler utandılar, Hâşimîler aleyhindeki ittifakları bozmuş oldular, Benî Hâşim'de kurtulup biraz daha nefes aldı.

  Kulak Çınlaması Günden Güne Anlamları

  Alimler kulak çınlamasını çok uzun tecrübeler neticesinde gün ve gecesine göre hükümlere ayrıştırmışlar, hayır ve şer-den neye yorulduğunu beyan etmişler ve bildirmişlerdir. Her ne vakit olursa olsun kulağı çınlayan insan derhal; (Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve ala âlihi ve sahbihi ve selleme. Allahümme innî es'elüke küllehayri ve eûzû bike min küllişşerri.) demek gerekmektedir demişler. Pazar günü: Kulağı çınlayan insan büyüklerden faide görür. 

  Pazar gecesi: Kulak çınlaması çok büyük bir sevince, büyük bir sürura, işaret eder. Pazartesi günü: Kulağı çınlayan insan yolculuğa gider ve biraz eline mal geçer. 

  Pazartesi gecesi: Kulak çınlıyorsa, ağrı, sızı, keder ve meşakkate işarettir. Salı günü: Zarar ve ziyan görmeye, elinden malın gitmesine, renç yani ağrı ve sızıya delalet eder. 

  Salı gecesi: Sahibi olan zâtın ümidine nâil olacağına, işarettir ve çok iyidir. 

  Çarşamba günü: Kâr ve fâide hasıl olmasına, düşmanına galip gelmeye, duacı olduğu şeye vâsıl olmasına, yakınlarından yardım ve muavenet görmeye işaret eder. Çarşamba gecesi: kulağı çınlayan insan bir nedenle pek ziyade kederli, pek çok üzüntülü olur, hiç güzelliğe delâlet etmez. 

  Perşembe günü: Ana ve babasından, hısım ve akrabasından, büyüklerden velhâsıl ümid etmediği ve hesaba katmadığı veya hiç ummadığı etmediği yerden fâide görür, çok sevinir ve mesrur olur. Perşembe gecesi: Kavgaya ve nizâa, can sıkacak şeylere, zarar ve ziyana ve müşkilâta işaret eder. 

  Cuma günü kulağı çınlayan insana bir zarar ve ziyan hâsıl olur, müteessir olacak ve üzülecek bir haber alır ya da keder ve endişe verecek bir hâl olur. Cuma gecesi: Kulağın çınlaması çok iyidir. Ümit ve maksadı hâsıl olur. Gam ya da kederi varsa gider, eline mal geçer mesrur olmaya neden olacak bir haber alır, çok sevinir ve mutlu olur. 

  Cumartesi günü: Kulağı çınlayan insanın ummadığı yerden eline mal ve para geçer iyi bir haber alır, kâr ve kisbi artar, yani her ne suretle olursa olsun sevinç ve mesrûr olmaya işaret eder. Cumartesi gecesi: Kulağı çınlayan insanın elinden mal çıkar, zarara ve hasara uğrar umduğu şeylerden mahrum kalır.

  ]]>
  Geçmeyen Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/gecmeyen-kulak-cinlamasi.html Sat, 01 Dec 2018 04:49:31 +0000 Geçmeyen Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması hastalığı Tittunus olarak tıp kitaplarına girmiştir. Bu hastalık kulak içinde uğuldama, çınlama ve cızırtı şeklinde kendini gösterir. Kulakta oluşan seslerin ortak özelli Geçmeyen Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması hastalığı Tittunus olarak tıp kitaplarına girmiştir. Bu hastalık kulak içinde uğuldama, çınlama ve cızırtı şeklinde kendini gösterir. Kulakta oluşan seslerin ortak özelliği dış kaynaklı olmamasıdır. Bazen normal insanlar kulaklarında çınlama duyduklarında biri beni andı diye hissetse de bu durum geçicidir. Oysa tittunus hastalarında sesler çınlama değil, sürekli cızırtı ve uğultu şeklindedir. Sesler sadece kulağında rahatsızlık olan kişi tarafından duyulabilir. Geçmeyen kulak çınlaması hastada psikolojik davranış bozuklukları ve depresif hareketler yapmasına neden oluyor ise kesin tanı ve teşhis konularak belirlenen tedavi süreci uygulanır. Kulakta ki sesler daha çok uğultu ve cızırtı şeklinde ve tam da iç kulakta meydana gelir. Çınlama ise kulakta olduğu gibi genel olarak enseden beyine doğru görülebilir. Ense den yukarı doğru hissedilen çınlama yüksek tansiyon ile ilgili olabilir.

  Geçmeyen kulak çınlaması genel olarak iç kulakta bulunan mercimek büyüklüğünde ki borozanı andıran yapısı ile salyangoz kemiğinden kaynaklanır. Fakat bunun yanında vücudun diğer kan vb. dengeleri ile de ilgili olabilir. Hastalık başladığında çok yabancı gelebilir fakat daha sonraları metabolizma alışarak sesleri ara sıra duymaktadır. Hasta kişi çınlama ile birlikte tam istirahat edememe ve konfor kaybı yaşamaktadır. Fakat yeterli bilinçlendirilme ve pozitif bilgilendirme ile hastanın psikolojik olarak rahatladığı görülmektedir.

  Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir

  İç kulakta sinir hücrelerinin zarar görmesi; Bu hücreler tüycükleri oluşturur. Ani ve güçlü patlamalar, uzun süre gürültülü ortamlarda bulunmak, gürültülü iş makinesi kullanmak gibi nedenler ile iç kulakta tüycükler ses dalgalarının şiddetine göre dalgalanırlar. Ses dalgaları beyine iletilecek elektrik sinyallerine dönüştürülür. Beyinde bunu anlamlı seslere dönüştürür. Tüycükler gürültü nedeni ile hasara uğramış ise; kulağa ses geldiğinde düzensiz elektrik sinyallerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu düzensizlik çınlama, vızlama veya uğuldama vb. geçmeyen kulak çınlaması şeklindedir. Genç yaşta oluşan kulak çınlamalarında işitme kaybı nadiren görülür. Çınlama en çok silah kullanan kişilerde görülür. 

  Yaşlılığa bağlı geçmeyen kulak çınlaması ve işitme kaybı, yaratılan her şey eskidiği gibi insan da eskimektedir. Yaşlı insanlar da hücrelerin kendini yenileme özellikleri de doğal olarak daha azdır. İç kulakta bulunan işitme sinirlerinin kendini yenileyememesi nedeni ile düzensiz elektrik sinyalleri beyine gönderildiğinden uğuldama ve geçmeyen kulak çınlaması görülür. Yaşlı insanlarda çınlama ile birlikte kulağın diğer bölümleri de hassasiyetini kaybettiğinden işitme kaybı da görülür. Bu durum çoğunlukla bütün yaşlı insanlarda görülür.

  Kulağın kirlenmesi, kulağın kirlenmesi ile birlikte kulakta uğuldama ve ses kaybı burundan nefes alırken zorlanma görülür. Kulak kirlenmesine neden olan salgılar kulak tarafından salgılanır. Bu salgılar hassas bir yapıya sahip olan kulağın için girmeye çalışan bakteri ve diğer mikropları tutarak içeri girmesini önler. Fakat bu salgıların aşırı birikmesi aşırı kirlenmeye yol açar. Tozlu ortamlar kulak kirlenmesi için en uygun ortamlardır. Bu durum beraberinde kulak mantarlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca nemli iklimlerde bu kirlenme daha çok yaşanmaktadır. Kirlenme ile birlikte kulakta tahriş ve kaşıntı oluşmakta hasta tarafından kir temizlenmek istendiğinde kulak zarına zarar verilebilmektedir. Kulak zarında meydana gelen hasar, kulak çınlaması ve ses kaybına neden olmaktadır. Fakat kulağın hekim tarafından uygun metodlar ile temizlenmesi ile kulakta uğuldama ve diğer rahatsızlıklar ortadan kalkabilir.

  Geçmeyen kulak çınlamasında tedavi

  Kulak çınlamasında en etkili yöntem çınlamayı kabul etmektir. Fakat şansını denemek isteyenler aşağıda belirttiğimiz kürü uygulayabilirler. Beş altı b]]> Kulak Tıkanıklığı Ve Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-tikanikligi-ve-cinlamasi.html Sun, 02 Dec 2018 01:44:24 +0000 Kulak Tıkanıklığı Ve Çınlaması, sorunu oldukça tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu sebepten ötürü kulak tıkanıklığı yaşayan kimselerin mutlaka bu hususu dikkate alması gerekmektedir. Zira toplumum Kulak Tıkanıklığı Ve Çınlaması, sorunu oldukça tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu sebepten ötürü kulak tıkanıklığı yaşayan kimselerin mutlaka bu hususu dikkate alması gerekmektedir. Zira toplumumuzda bu durum önemsenmeyip sürekli olarak geçiştirilen bir durum olması sebebi ile hastalık ilerledikçe sorunun daha da büyüdüğünü söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra yaşanan kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununa karşı dikkatli olmak ve bu durumun belirtilerini iyi bilmek gerekmektedir. Kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorunu iç kulakta meydana gelen bir takım zedelenmeler ve hasarlar neticesinde meydana geldiği için hastanın daha dikkatli olması gerekir. Bunun yanı sıra kulak temizliğine de dikkat etmek gerekmektedir.

  Kulak tıkanıklığı ve çınlaması hastanın bazı özel sebeplerden kaynaklı olarak hayatını mahfeden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında birçok etkenin bulunduğu söylemek mümkündür. Bu makalemizde sizlere kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorunun nedenlerini, en temel belirtilerini anlatacağız. Bunun yanı sıra kulak tıkanıklığı ve kulak çınlaması sorununa karşı nelere dikkat edilmesi gerektiği ve ne tür önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu açıklayacağız. Bu önlemlere dikkat edilmesi halinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

  Kulak Tıkanıklığı Ve Çınlaması Nedenleri, Belirtileri

  Bilindiği üzere kulağımız ses dalgalarını algılamamıza yardımcı olup çevremizden gelen sesleri ayırt etmemize yardımcı olmaktadır. Bunun ile birlikte kulağımızın hassas yapısı sebebi ile bazı dış etkenlere karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kulak sorunları yaşamamız oldukça kolay olmaktadır. Özellikle de iç kulak zarına yapılacak en ufak bir hasar oldukça tehlikeli bir durum haline gelebilmektedir.

  Kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında az önce belirtmiş olduğumuz gibi iç kulak zarı hasarı söz konusu olmaktadır. Bu yüzden dikkatli olunması şarttır. Kulak tıkanıklığı ve kulak çınlamasının belirtileri arasında şu durumları belirtmemiz mümkündür:

  • Aşırı yüksek sesli ortamlarda bulunmak (düğün, konser, açılış etkinlikleri, stadyumda izlenen maçları örnek vermek mümkündür.)
  • Aşırı yorgunluk durumuna karşı dikkatli olmamak (ağır ve yoğun işlerde çalışırken daha dikkatli olmak)
  • Stres, korku, kaygı ve ani heyecan gibi durumlara karşı önlem almak
  • Kulağa doğrudan alınan darbelere karşı dikkatli olmak gerekmektedir.
  • Kulağın içerisine giren canlılara (uçan böcek ve haşerelere) karşı kendimizi korumamız oldukça önemli bir husustur.
  • Kulağa zarar verebilecek bir cismin sokulması halinde kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorunu ile karşı karşıya kalmamız söz konusu olmaktadır. Burada saymış olduğumuz belirtilere dikkat edilmesi halinde böyle bir sorun ile karşılaşmamız söz konusu olmaz.

  Kulak Tıkanıklığı ile Kulak Çınlaması Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

  Bir kimsenin kulağı ile herhangi bir sorun yaşaması halinde mutlaka bir kulak, burun, boğaz doktoruna görünmesi şarttır. Bu durum yalnızca kulak tıkanması ve çınlaması için değil kulakta meydana gelebilecek diğer sorunlara da neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü kulağınızda yaşanan en ufak bir soruna karşı mutlaka uzman bir destek alınması gerekir. Bunun yanı sıra kulak tıkanıklığı ve çınlaması sorununa karşı aşırı sesli ortamlarda bulunmamak gerekmektedir. Aksi takdirde yine bu sorun ile karşılaşılması mümkündür. Bunun ile birlikte kişinin kendisini çok fazla yormaması gerekmektedir. Aynı zamanda aşırı yorgunluk veren ve stresli işlerden de uzak durulması gerekmektedir.

  ]]>
  Kulak Çınlaması Baş Ağrısı https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-bas-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 00:49:37 +0000 Kulak Çınlaması Baş Ağrısı, Kulak çınlaması birçok sorundan kaynaklanabilmektedir. Özellikle kişinin aşırı yorgunluk, stres ve halsizlik gibi durumları yaşaması halinde ortaya çıkabilmektedir. Bunun ile birlikte k Kulak Çınlaması Baş Ağrısı, Kulak çınlaması birçok sorundan kaynaklanabilmektedir. Özellikle kişinin aşırı yorgunluk, stres ve halsizlik gibi durumları yaşaması halinde ortaya çıkabilmektedir. Bunun ile birlikte kulak çınlaması bağ ağrısı ve beraberinde mide bulantılarını da meydana getirmektedir. Bu sebepten ötürü kulak çınlaması sorunu yaşayan kimselerin sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kulak çınlaması ile birlikte yaşanan rahatsızlıklara karşı önlem almasında fayda vardır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde daha büyük tehlikeler ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bir kişinin baş ağrısı yaşaması beraberinde kulak çınlamasının yanı sıra birçok belirtiye de sebep olmaktadır. Ancak bu belirtilerin iyi bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması halinde dikkatli olması gerekir. Bu rahatsızlık ilerlemeden önlem almasında fayda vardır.

  Kulak çınlamasının yaşanması kişini hayatını zehir edebilen bir rahatsızlık türü olup hastanın bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bunun ile birlikte kulak çınlamasının sürekli yaşanması ve uzun süreli olarak devam etmesi de oldukça tehlikeli bir durumdur. Kulak çınlamasının yaşanması beraberinde de baş ağrısı sorununun yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü aşırı ateş yükselmesi ve baş ağrısı ile ilgili olarak kulak çınlaması sorunu ile karşılaşmanız halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

  Kulak çınlaması sorunu sürekli olarak kendini gösteriyorsa dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun ile birlikte yaşanan her kulak çınlaması baş ağrısı sorununa sebep oluyor ise bir an önce tedbir almak oldukça önemli bir husustur. Bu makalemizde sizlere kulak çınlaması baş ağrısı konusu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Bu durumun sebep olduğu etkileri sizler ile paylaşacağız. Bunun yanı sıra kulak çınlaması baş ağrısı rahatsızlığına karşı neler yapılması gerektiğini de belirteceğiz.

  Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Belirtileri

  Bu rahatsızlığın en temel belirtileri kısaca şu şekilde saymak mümkündür:

  • Ateş yükselmesinin yaşanması
  • Mide bulantısı ve sürekli olarak kusma hissinin yaşanması
  • Halsizlik ve hareketlerin yavaşlaması
  • Kullanılan ilaçların yan etkisinin bulunması

  Bu ve benzeri belirtilerin yaşanması halinde mutlaka önlem almak gerekmektedir. Aksi halde kulak çınlaması baş ağrısı sorunu daha tehlikeli boyutlara ulaşması mümkündür. Bunun ile birlikte erken tanı ve teşhisin de konulması hastalığın daha da ilerlemesini önler. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığı bir daha tekrar etmesini de bu sayede önlemek mümkündür.

  Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Psikolojik Sebepleri

  Yaşanan kulak çınlamalarının fiziksel etkilerden meydana geldiğini söylemek mümkündür. Ancak bazı psikolojik sebeplerden ötürü hasta kulağının çınladığını zannetmesi söz konusudur. Böyle bir durum kesinlikle hafife alınmaması gerekmektedir. Çünkü psikolojik olarak kulak çınlaması baş ağrısı sorunu yaşanması kişinin gerçek hayatını da yaşanmaz hale getirmektedir.  Bu sebepten ötürü yaşanan baş ağrısını iyi araştırıp bu durumun sebebinin kulak çınlamasına yol açtığını iyi tespit etmek gerekmektedir.

  Kulak Çınlaması Baş Ağrısına Karşı Yapılması Gerekenler

  Kulak çınlaması baş ağrısı sorununa karşı yapılması gereken ilk iş uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Yaşanan hastalığın sebebini detaylı bir şekilde doktorunuza açıklamanız da fayda vardır. Bunun yanı sıra doktorun sizlere önermiş olduğu ilaçları da zamanında almanız halinde bu problemden kurtulmanız mümkündür. Her türlü ihtimale karşı belirli aralıklarda düzenli doktor kontrolü oldukça önemli bir husustur. Bu durumun yanı sıra tüketilen besinlere dikkat etmek de gerekmektedir. Aynı zamanda da bir takım egzersizlerin yapılması da oldukça yararlı olacaktır.

  ]]>
  Ani Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/ani-kulak-cinlamasi.html Mon, 03 Dec 2018 09:47:30 +0000 Ani Kulak Çınlaması, Kulağımız sahip olduğumuz önemli organların başında olup işitmemizi sağlamaktadır. İşitme konusunda dış çevreden algılanan seslerin değerlendirilmesinin yapıldığı oldukça hassas bir organım Ani Kulak Çınlaması, Kulağımız sahip olduğumuz önemli organların başında olup işitmemizi sağlamaktadır. İşitme konusunda dış çevreden algılanan seslerin değerlendirilmesinin yapıldığı oldukça hassas bir organımızdır. Bu organın işlevi ses dalgalarının algılanması sayesinde bu dalgaların iç kulaktan içeri girerek sesin beyin tarafından yorumlanmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Kulağımızda yer alan bütün yapılar bu işleyişin devam edebilmesi adına çalışırlar. Ancak bazı durumlarda bu yapıların çalışmasında bir takım zorlanmaların görülmesi mümkündür. Özellikle kulağa alınan herhangi bir darbe ya da hasar beraberinde kulak hasarlarına neden olabilir. Bu durum beraberinde ani kulak çınlaması yaşanmasına neden olmaktadır. Bu husus oldukça önemli olup kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kulak sağlımıza önem verip dikkatli olmamızda fayda vardır. Aksi takdirde sürekli olarak ani kulak çınlaması yaşanması söz konusu olabilir.

  Ani kulak çınlaması sorunu birçok problemden kaynaklı olarak ortaya çıkması söz konusudur. Özellikle herhangi bir darbe alınması neticesinde ya da aşırı gürültülü bir ortam bu duruma sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü ani kulak çınlaması belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir. Üstelik yalnızca bilgi sahibi olmamız da yeter olmayacaktır. Bunun yanı sıra neler yapmamız gerektiği ile ilgili olarak ve dikkat edilmesi gereken hususların da iyi bilinmesi şarttır. Aksi takdirde bu sorun ile tekrardan karşılaşma imkanımız söz konusu olmaktadır. Bunun ile birlikte ani kulak çınlaması sorunu uzun süre devam etmesi halinde de yaşamınızı olumsuz yönde etkileyeceğinden erken önlem almak da şarttır. Aksi takdirde yaşanan ani kulak çınlaması sorunu beraberinde diğer kulak hastalıklarının da yaşanmasına neden olabilmektedir.

  Bu makalemizde sizlere ani kulak çınlaması konusu ile ilgili olarak detaylı bilgi vereceğiz. Bu konu hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmanız oldukça önemli bir husustur. Ani kulak çınlaması sorununu ciddiye almanız ve kulak sağlığınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

  Ani Kulak Çınlamasının Nedenleri, Belirtileri

  Ani kulak çınlaması sorunu özel durumlarda yaşanan bir sorun olup hastanın bu özel durumlara dikkat etmesi gerekir. Ani kulak çınlamalarının oluşmasında birçok etken rol almaktadır. Bu olayın yaşanmasına neden olun nedenleri ve belirtileri iyi bilmeniz halinde ancak önlem almanız mümkün olabilir. Ani kulak çınlaması probleminin en temel nedenleri ve belirtilerini şu şekilde saymamız mümkündür:

  • Aşırı sesli ortamda bulunmak
  • Aniden heyecanlanmamıza neden olan bir durum ile karşılaşmak
  • Başımızdan oldukça mutlu bir olay ya da tam tersi oldukça olumsuz bir haber alınması halinde
  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi durumların yaşanması halinde
  • Stres, heyecan ve kaygı gibi duygu durumlarının yaşanması halinde ani kulak çınlaması sorunu ile karşılaşmamız söz konusu olabilmektedir.

  Ani Kulak Çınlaması

  Ani Kulak Çınlamasına Karşı Yapılması Gerekenler

  Sürekli olarak kulağında ani çınlamaların olduğunu düşünün hastaların mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir. Ani kulak çınlaması sorunu yaşayan bireylerin yapması gereken ilk şey alanında uzman bir kulak burun boğaz hekimine başvurmaları oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte yukarıda da saymış olduğumuz gibi ani kulak sorununa neden olan durumları doktorunuza özellikle belirtmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede doktorunuz size tam anlamı ile yardımcı olması mümkündür. Ani kulak çınlaması sorununa karşı doktorunuzun size önermiş olduğu ilaçları dikkatli bir şekilde kullanmanız halinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Bir sorun ile karşılaşmanız halinde mutlaka doktorunuza danışın.

  ]]>
  Devamlı Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/devamli-kulak-cinlamasi.html Tue, 04 Dec 2018 04:45:48 +0000 Devamlı Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması yani tıp dilinde tinnitus olarak bilinen bu rahatsızlık genelde önemsiz diye düşünülür ama bazen de çok önemli bir hastalığın  habercisi olabilir. Çınlama sürekli ise uykusuzlu Devamlı Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması yani tıp dilinde tinnitus olarak bilinen bu rahatsızlık genelde önemsiz diye düşünülür ama bazen de çok önemli bir hastalığın  habercisi olabilir. Çınlama sürekli ise uykusuzluk, dikkat eksikliği, baş dönmesi gibi sorunlara sebep oluyorsa ve günlük hayatınızı etkilemeye başladıysa bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gerekmektedir.
  Kulak çınlaması dışarıdan duyulmadığı için her insan kendine göre farklı tarif etmektedir; vızıldama, uğuldama, çınlama gibi..
  Şiddeti de kişiden kişiye değişir, bazen kulakta bazen de kafan içinde duyulan bu seslere nadir de olsa dışarıdan duyulabildiği de görülmektedir.

  Devamlı Kulak Çınlamasına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar

  Yaş ilerledikçe doğal olarak ortaya çıkan işitme hassasiyetinin azalması devamlı kulak çınlamasına sebep olur,
  Gürültülü ortamlarda bulunmak, kulaklıkla ve yüksek sesle müzik dinlemek veya gürültülü iş makinelerinin yanında uzun süre çalışmaktan devamlı kulak çınlaması sebebidir,
  İç kulakta bulunan bulunan ince tüyler zarar görmüş ise kulaktaki hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırır, buda çınlama olarak duyulur.
  Kulak salgısı kirleri tutar ve kulağı korumaya alır ama doğal yollarla atılamayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı, kulak zarı tahrişi gibi sebeplerden çınlama olabilir.
  Kulak kemiğinde sertleşme ve büyüme varsa kulakta çınlamaya yol açar,
  Orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji gibi rahatsızlıklar çınlama sebebidir.
  Devamlı Kulak Çınlaması, Meniere hastalığının da habercisi olabilir,
  Anemi hastalığı ve hormonal değişimler de devamlı kulak çınlaması nedenleri arasında gösterilir.
  Bunların yanında; baş ve boyun yaralanmaları, akustik nöroma, ilaçlar, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, hipertroid, eklem bozuklukları
  baş ve boyun tümörleri de devamlı kulak çınlaması nedenleri arasında gösterilebilir.
  Eğer Cep telefonunuzu  elinizden hiç bırakmıyor ve 4 sene süreyle günlük 10 dk.'dan fazla kullanıyorsanız buda Devamlı Kulak Çınlaması sebebi olarak gösterilir.

  Devamlı Kulak ÇınlamasıDevamlı Kulak Çınlaması Tedavisi:
  Farklı nedenlerle ortaya çıkan kulak çınlamasında tedavi çınlamanın nedenlerine göre farklılık gösterir. Önce çınlamanın altında yatan nedenleri öğrenmeli ardından uzman bir hekime başvurmalısınız. Hastalığın gerçek nedeninin bulunması tedavinin hızlı bir şekilde cevap vermesinde önemli bir etken olmaktadır. Tedavi yöntemleri ile genellikle olumlu sonuçlar alınmakta ve kişi normal hayatına devam edebilmektedir. Çınlama tedavisinde öncelikle altında yatan başka bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılmalı, var ise işitme kaybı test edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Hasta kendini yüksek veya devamlı gürültüden korumalı, nikotin, kafein ve alkollü içeceklerden uzak durmalıdır.
  ]]>
  Akupunktur Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/akupunktur-kulak-cinlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 01:27:58 +0000 Akupuntur Kulak Çınlaması, tinnitus kulaklarda çınlama şeklinde bir ses duyulması olarak bilinir. Fakat bu ses, tıslama, uğultu, tıklama, kükreme şeklinde de duyulabilir. Şiddeti yüksek sert, keskin tiz bir şekilde olabi Akupuntur Kulak Çınlaması, tinnitus kulaklarda çınlama şeklinde bir ses duyulması olarak bilinir. Fakat bu ses, tıslama, uğultu, tıklama, kükreme şeklinde de duyulabilir. Şiddeti yüksek sert, keskin tiz bir şekilde olabildiği gibi hafif, yumuşak bir ses de olabilmektedir. Her iki kulakta ya da tek taraflı duyula bilmektedir.

  Tinnitus başlı başına bir hastalık olarak görülmeyip bir semptom, sadece bir belirtidir. Kulak, işitme sinirleri ve beynin sesi olarak işleyen bölümleri ile alakalı bir arızanın belirtisi olarak meydana gelebilir. Dış kulak yolunu tıkayan küçük bir kulak kirine (buşon) bağlı olabildiği gibi şiddetli - yüksek sese bağlı olarak işitme kaybı, sinüs ve kulak enfeksiyonları, kalp-damar rahatsızlıkları, Meniere hastalığı, kadınlarda hormonal değişiklikler, beyin tümörleri ve tiroid sorunları gibi daha ciddi vakaların da belirtisi olabilmektedir.

  Tinnitus günler - haftalar içerisinde kendiliğinden de kaybolabildiği gibi bazen de aylar, yıllar tedaviye cevap vermeden sürdürebilir.  İnatçı durumlarda klasik tedaviler olarak tamamlayıcı ya da alternatif olarak akupunktur tedavisi tavsiye edilir.

  Akupunktur Kulak Çınlaması

  Akupuntur kulak çınlaması, geleneksel Çin tıbbında tinnitus Er Ming (kulakta sesler duyulması) olarak anılır. Enerjinin dengesizlikleri yönünden değerlendirildiğinde genellikle karaciğer ve safra kesesi enerjilerindeki fazlalık tipinde bozukluk ya da böbrek enerji sistemindeki eksiklik tipi bozukluk önemlidir.

  Ani başlayan bir kulak çınlaması, hatta işitme kaybı, duygu durumdan etkilenmiş olması, baş ağrısı, kafada boşluk hissi, gözlerde kanlanma, yüzde kızarıklık, ağızda acı tat, boğaz kuruluğu, huzursuzluk, çok kolay sinirlenme gibi karaciğer enerjisindeki bozukluklarla alakalı şikayetlerde kendini gösteren tip çok yaygın rastlananıdır.

  Kulaklarda dolgunluk, işitmede azalma, kafada ziller çalması, karın ve göğüs boşluğunda dolgunluk hissiyatı gibi şikayetlerle kendini gösteren tıkanıklık tipiyle uzun süreli orta derecede çınlama ile seyreden, kulaklara bastırmak ile şiddeti azalan, işitmenin azalması ile beraber görmenin de bozulduğu, dizler ve belin ağrıdığı böbrek enerjisi eksikliğine bağlı tip çok daha az sıklıkla rastlanan durumlardır.

  Akupunktur Kulak Çınlaması

  Akupuntur kulak çınlaması, kulak çınlamasının akupuntur ile tedavisinde insan vücudu akupunkturu ön plandadır. Yüz ve saçlı deriden, bacak ve kollardan, sırttan kulak ile ilgili noktalar seçilerek 20-45 dakika iğnelenir. Elektro akupunktur ve moksubisyon (akupunktur bölgelerinin ısıtılması) uygulanır. Seans sayısı şikayetin şiddetine ve hastalığın uzunluğuna göre her gün ya da haftada bir olmak üzere değişir. Yardımcı tedavi olarak da kulak akupunkturu uygulanabilmektedir.

  ]]>
  Beyin Tümörü Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/beyin-tumoru-kulak-cinlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 11:24:10 +0000 Beyin tümörü kulak çınlaması, birbirleri ile bağlantılı olan iki rahatsızlıktır. Bildiğiniz gibi kulak çınlaması herkeste mutlaka olmaktadır. Kulağımız çınladığında genelde biri bizi konuşmaktadır. Dedikodu yapıldı Beyin tümörü kulak çınlaması, birbirleri ile bağlantılı olan iki rahatsızlıktır. Bildiğiniz gibi kulak çınlaması herkeste mutlaka olmaktadır. Kulağımız çınladığında genelde biri bizi konuşmaktadır. Dedikodu yapıldığını anlamanın en kolay yoludur kulak çınlaması. Şaka bir yana. Bazen basınç, bazen su kaçması, aşırı sese maruz kalma yada darbe sonucu kulak çınlamasına neden olabilmektedir. Bu tip durumlara bağlı kulak çınlamaları genellikle kısa sürmektedir. Ancak bazı durumlarda kulak çınlaması uzun sürmektedir yada sık tekrar ederek yaşantımızda var olmaktadır. İşte böyle durumlarda altta yatan neden araştırılmalıdır. Ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Beyin tümörü kulak çınlaması arasındaki bağ işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Peki nedir beyin tümörü ve kulağın çınlamasına nasıl neden olur.

  Beyin tümörü kulak çınlaması bağlantısı

  Beyin tümörü, iyi huylu ve kötü huylu olarak seyir gösterebilmektedir. Kötü huylu tümörler genellikle vücudun başka bir noktasında oluşan tümörün beyne sıçramasıdan kaynaklanmaktadır. Beyin tümörleri herhangi bir yaşta görülebilmektedir. Tümörün belirtileri büyüklüğüne yada tümörün bulunduğu bölgeye göre değişebilmektedir. Baş ağrısı, kulak çınlaması, kollarda ve bacaklarda uyuşma meydana gelebilmektedir. İyi huylu beyin tümörleri genellikle çevre dokulara yayılmazlar. Ancak kötü huylu olanlar çok hızlı büyüyebilir ve çevre dokulara baskı uygulayabilir. İşte çınlama dediğimiz olayda bu baskı aşamasında meydana gelmektedir. Kafada bulunan bazı sinirler bu baskıdan etkilenmektedir. 8. kafa siniri olan statoakustik sinir (denge ve işitmede görevli sinir) ile onun yanında bulunan 7. kafa siniri fasiyal sinir bu etkenlere maruz kalmaktadır. İşte bu aşama tıp dilinde tinnitus denilen kulak çınlaması ortaya çıkmaktadır. Aslında bizim çınladığını sandığımız var olmayan bir sestir. Bu bölgede genellikle oluşan tümör ''akustik nörinom'' isimli iyi huylu tümördür. İyi huylu bir tümördür ancak yerleştiği yer itibariyle hastalığını erken evresinde dahi çınlamaya neden olabilmektedir. Bu bölgede oluşan ve sinirlere baskı yapan diğer tümörler epandimom, hemanjioblastom, astrositom isimli tümörlerdir. 

  Beyin Tümörü Kulak ÇınlamasıBu beyin tümörleri ve kulak çınlaması erken evrede kısa sürebilir. Ancak kulak çınlamasına aşırı baş ağrısı, işitmede azalma, dengede duramama mide bulantısı, kollarda yada ayaklarda güçsüzlük eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım almak gerekmektedir. Bu tip durumlarda erken tanı çok önemlidir. Doktor Mr ile beyni kontrol ederek oluşum varlığını tespit edebilecektir.  Aynı zamanda işitme testleri de uygulanmaktadır. Yakın zamanda başınızdan kafa travmasına neden olabilecek bir kaza geçtiyse mutlaka doktorunuzla paylaşın. Tümör var ise iyi yada kötü huylu oluşuna yada ilerleme hızına göre gerekli tedavi yöntemi uygulanacaktır. Dediğimiz gibi beyin tümörü ve kulak çınlaması bağlatılı olmakla beraber her kulak çınlamanın altında da beyin tümörü olduğunu düşünüp canınızı sıkmayın. Diğer belirtilerin varlığını da izleyin. Umarım bu tip rahatsılık ile karşılaşmazsınız. 
  ]]>
  Kronik Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kronik-kulak-cinlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 12:29:29 +0000 Kronik kulak çınlaması, kulak çınlaması dış ortamdan gelen sesli bir uyaranın etkisi olmadan kişinin ses algılamasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Tinnitus olarak tanımlanan bu sorun, halk arasında kulak çınlaması diye bilini Kronik kulak çınlaması, kulak çınlaması dış ortamdan gelen sesli bir uyaranın etkisi olmadan kişinin ses algılamasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Tinnitus olarak tanımlanan bu sorun, halk arasında kulak çınlaması diye bilinir. Kişinin duyduğu ses bazen rüzgar sesine, bazen uğultuya, bazen çan sesi gibi tiz bir sese benzer. Kişide 24 saat ve üzerinde böyle bir ses algılanırsa, ortaya kronik kulak çınlaması problemi çıkar. Oldukça rahatsız edici olan bu sorun, toplumda 14-18 yaşları arasındaki herkesi etkileyebilir. Ancak kadınlarda daha fazla görüldüğü de bilinir. Bunun en önemli sebepleri arasında kadınların ıslak saçla dışarıya çıkmaları ve hava akımının etkisiyle kulakta meydana gelen kireç tabakası yer alır. Kadınlar menopoz döneminde de kronik kulak çınlamasıyla karşılaşabilir. Bu problemden yakınan kişilere kasları çalıştırması bakımından faydalı bir fizik tedavi yolu olduğundan günde en az 1 saat sakız çiğnemesi önerilmektedir.

  Kronik kulak çınlaması bazen hastalık habercisi olabilir

  Genellikle kulak çınlaması başlı başına bir rahatsızlıktır. Ancak bazı hallerde başka hastalıkların bir belirtisi şeklinde de ortaya çıkabilir. Özellikle kafatası tümörleri, damar sorunları, dolaşım problemleri, kireçlenme bu tür hastalıkların başında gelir. Bu nedenle kronik kulak çınlaması olan kişilerin muayenelerini ve tetkiklerini mutlaka yaptırmaları, varsa altta yatan hastalıkların teşhis edilmesi gerekir. Geliştirilen yeni tedavi yöntemleri sayesinde hastaların büyük çoğunluğunda kronik kulak çınlaması tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

  Kronik kulak çınlaması neden olur

  Bu sorunun ortaya çıkmasında çeşitli nedenler vardır. Bunların tespit edilmesi için gereken tetkiklerin yapılması yeterli olur. Kulak çınlaması aşağıdaki sebeplerden kaynaklanabilir;
  • Kulak zarının delinmesi
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Orta kulakta yer alan kemiklerde eklem yerlerinde sertleşme olması
  • Orta kulakta sıvı birikmesi
  • Tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü
  • Alerjiler
  • Tiroit hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Stresli bir yaşam
  • Baş ve boyun bölgesine alınan darbeler
  • Antidepresan ilaçların kullanımı
  • Bilinçsizce antibiyotik kullanılması
  • Kullanılan bazı romatizmal ilaçlar kronik kulak çınlaması sorununun yaşanmasına neden olabilir.
  Kronik Kulak ÇınlamasıKronik kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır

  Öncelikle hastalara yapılan tetkikler sayesinde çınlamanın nereden olduğu tespit edilmelidir. Daha sonra yeşil ışık terapisi (Quantum Lazer 2) denilen yöntemle hastanın tedavisine başlanır. Kronik kulak çınlamasının şiddetine bağlı olarak 12 seans süren lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedavi uygulanıyor. Bunun süresi ortalama 2,5 aydır. Tedaviyle kulaktaki hasarın tam olarak onarımı yapıldığı gibi hücrelerin yenilenmesi de sağlanır. Bu yüzden kronik kulak çınlaması sorunu bulunanlar ihmal etmeden uzman bir doktora gitmeli ve tedaviye başlanmasını sağlamalıdır.
  ]]>
  Ahmet Maranki Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/ahmet-maranki-kulak-cinlamasi.html Thu, 06 Dec 2018 05:30:30 +0000 Ahmet Maranki Kulak Çınlaması: Tıp’ daki adıyla tinnitus olan Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşayanların rahatsızlığı için tıp alanında tedavi yöntemleri her ne kadar geliştirilmeye çalışılsa da ne yazık ki sonu Ahmet Maranki Kulak Çınlaması: Tıp’ daki adıyla tinnitus olan Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşayanların rahatsızlığı için tıp alanında tedavi yöntemleri her ne kadar geliştirilmeye çalışılsa da ne yazık ki sonuç çokta başarılı olamıyor. Buna rağmen Kulak çınlaması rahatsızlığı olanların öncelikle kesin olarak bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir, şayet uzun bir süre kulak çınlaması için tedavisi geçirdiniz ve birçok ilaç kullandığınız halde sonuç yine başarısız ise alternatif tıp yöntemlerine yani şifalı bitkilere yönelmenizde fayda olabilir. Şifalı bitkiler konusunda ulusal bir üne sahip olan Ahmet Maranki kulak çınlaması konusunda yapmış olduğu araştırmalar sonucu geliştirdiği ve bu hastalıktan dolayı muzdarip olan hastalara tavsiyede bulunduğu kür aşağıda yazılmıştır.

  Ahmet Maranki Kulak Çınlaması: (Tinitus)’ından yakınanların, halk arasında çerez olarak nitelendirilen ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği tüketmemeleri bunlardan uzak durmaları gerektiğini ifade ediyor. Özellikle da kabak ve ayçiçeği çekirdeğinin tinitus üzerinde çok fazla olumsuz etkileri bulunur. Ahmet Maranki kulak çınlaması uzun yıllardan beri tinitus sorunu yaşayan kişilere 15 günlük beyaz lahana kürünü öneriyor. 

  Beyaz Lahana Kürü:
  Ocak üzerinde kaynamaya başlayan yarım litre su içine 6-7 tane beyaz lahana yaprağı koyup, 10 dakika ağzı kapalı biçimde hafif ateşle pişirin.
  Elde edilen bu sudan sabah akşam olmak üzere aç ya da tok karnına birer su bardağı için ve bu uygulamaya 5 gün süreyle devam edin.
  Bu kürün beş günlük uygulamasından sonra, üç gün ara verin ve bu aradan sonra, tekrar 5 gün uygulayın. 3 gün yine ara verin ve aranın ardından tekrar 5 gün daha uygulayın. Bu şekilde 15 günlük kür tamamlanmış olur. Toksin atıcı ve bağırsak kanserini önleyici bir özelliği de olan bu 15 günlük kürü, 1 sene boyunca 3-4 defa yapmak en doğru olacaktır. Bundan ayrı olarak; yüksek sesle kesinlikle müzik dinlemeyin ve kahve içmemeye özen gösterin. Yüksek kolesterol içeren beslenme şekli ile uykusuzluğun tinitusu tetiklediği aklınızda bulunsun.

  Ahmet Maranki Kulak ÇınlamasıAhmet Maranki kulak çınlaması için önerdiği bu lahana küründen sonra, on günlük U-vitamini (sıvı halde) uygulanması, tinitusun tamamen yok olmasında çok önemli bir rol oynayacaktır.
  ]]>
  Lahana Kürü Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/lahana-kuru-kulak-cinlamasi.html Fri, 07 Dec 2018 01:03:22 +0000 Lahana kürü kulak çınlaması, için faydalı olabilen bitkisel bir tedavi yöntemidir. Kulak çınlaması dış ortamdan herhangi bir uyaran olmadan kulakta çınlama, gong sesi, uğultu, zil sesi gibi seslerin duyulması sonucunda ortaya Lahana kürü kulak çınlaması, için faydalı olabilen bitkisel bir tedavi yöntemidir. Kulak çınlaması dış ortamdan herhangi bir uyaran olmadan kulakta çınlama, gong sesi, uğultu, zil sesi gibi seslerin duyulması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Kulaktaki çınlama 24 saati aştığında, kişiyi oldukça rahatsız edecek seviyede kronikleşir. Bu durumda kişilerin doğal yöntemlerden destek alması oldukça faydalı olacaktır. Ancak tıbbi muayeneden geçmeleri ve bunun altında yatan olabilecek başka hastalıklarında değerlendirilmesi ihmal edilmemelidir. Lahana kürü kulak çınlaması sorunu olanlara uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir kürdür. Kürün 15 gün süreyle uygulanması hastaları uzun yıllardır rahatsız eden kulak çınlamasından kurtarabilir. Ancak lahana kürü uygulayan kişilerin bu süreçte fıstık, fındık, kabak çekirdeği, ayçekirdeği gibi kuruyemişlerden uzak kalmalıdır. Bu tedaviye destek olacak, başarı olasılığını artıracaktır. Lahana kürü bildiğimiz beyaz lahana ile hazırlanmaktır. Bunu kulak çınlaması sorunu çekiyorsanız, kışın kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Lahana kürü kulak çınlaması için nasıl uygulanır
  • 7-8 adet beyaz lahana yaprağı
  • Yarım litre klorsuz su
  Bu kadar kolay malzemeyle hazırlanan lahana kürü, sizleri çok rahatsız eden kulak çınlamasını giderecek etki yapar. Suyu bir tencereye oyarak kaynatmaya başlayın. Daha sonra içine lahana yapraklarını atarak, yaklaşık 10 dakika kadar ağır ateşte pişirmeye başlayın. Bu arada tencerenin kapağı kapalı kalsın. Lahana kürünün hazırlanışı bu kadar kolay. Pişince suyunu süzün ve bir kavanoza doldurun.

  Lahana kürü kulak çınlaması için, sabah ve akşam birer su bardağı olarak içilerek uygulanır. Karnınızın aç ya da tok olması önemli değildir. 5 gün süreyle kürü bu şekilde uygulamalısınız. Daha sonra 3 gün ara vererek, yeniden 5 gün sabah, akşam olarak kürü içmeye devam edin. Bundan sonra 3 gün ara, 5 gün yeniden uygulamaya devam ettiğinizde, toplamda 15 günlük süreyle lahana kürünü uygulamış olursunuz.

  Lahana kürü sadece kulak çınlamasına değil, aynı zamanda bağırsak kanserini önleyici, vücuttan toksin atıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kürü yılda 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

  Lahana Kürü Kulak ÇınlamasıLahana kürü kulak çınlaması için uygulanırken nelere dikkat edilmeli

  Kürü uyguladığınız sürece kahve içmemeye, müziği yüksek sesle dinlememeye gayret etmelisiniz. Beslenmede kolesterol oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmemelisiniz. Bu dönemde uykusuzda kalmamalısınız. Bunlar kulak çınlamasını tetikleyecek etkenlerdir. Lahana kürünü uyguladıktan sonra, 10 gün süreyle U vitamini almanız halinde kulak çınlamasından tamamen kurtulabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun önerilerini dikkate almalı, kontrollerinizi aksatmamalısınız.
  ]]>
  Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 19:18:48 +0000 Kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemi ile çaresi aranan bir sağlık sorunudur. Kulak çınlaması tıp dilinde "tinnitus" olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatlık yaşa bağlı olarak, işitme kaybı sorununa bağlı olarak Kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemi ile çaresi aranan bir sağlık sorunudur. Kulak çınlaması tıp dilinde "tinnitus" olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatlık yaşa bağlı olarak, işitme kaybı sorununa bağlı olarak, kansızlık etsiyle, tansiyon ve depresyona bağlı olarak oluşabilen bir sağlık sorunudur. Bu sorunda kişi sanki kulağında zil çalıyormuş gibi bir ses duyar ve zil sesi kimi zaman hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilen boyutlara ulaşır.

  Kulak çınlaması bitkisel tedavi ile tedavi edilebilir mi
  Çınlama sorununun çoğu zaman neden kaynaklandığı tespit edilemez. Ancak çınlama oluşması başka bir sağlık sorununa bağlı olarak meydana geliyor ise sorunun kaynağı bulunduktan sonra tedavi edilmesi mümkündür. Burada sizlere kulak çınlaması bitkisel tedavi amaçlı uygulanan yöntemler verilecektir.

  Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi


  Kulak çınlaması bitkisel tedavi için beyaz lahana kürü hazırlama ve uygulaması

  Kulak çınlamasına karşı uygulanması önerilen bu kür İbrahim Saraçoğlu'na aittir. Kürün tarifinde beyaz lahananın yaprak kısımları kullanılmaktadır. Beyaz bir lahanadan yaklaşık olarak 6 ile 7 adet yaprak alın. Aldığınız beyaz lahana yapraklarının üzerine yarım litre su ekleyerek 10 dakika kadar kabın ağzı kapalı olacak şekilde orta hararetli ateşin üzerinde pişirin. Lahanaları pişirerek elde ettiğiniz suyu süzerek karışımdan ayırın. Bu suyu aç karnına yada tok karnına sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa birer su bardağı için. Kulak çınlaması bitkisel tedavi için bu uygulamayı toplamda 5 günlük uygulamadan sonra 3 gün kürü uygulamaya ara verin. 3 günlük aradan sonra 5 gün daha devam edin. Son olarak tekrar 3 gün ara verip 5 gün beyaz lahana kürüne devam edin. Böylece kulak çınlamasına karşı 15 uygulama günü tamamlayın. Kulak çınlaması bitkisel tedavi yönteminde en etkili metot budur. Bu metot aynı zamanda toksin atıcı ve bağırsak kanseri önleyici olma gibi özellikler taşımaktadır. Kulak çınlamasına karşı uygulanan bu bitkisel tedavi yöntemi bir yıllık sürede 3 yada 4 defa uygulanması önerilmektedir. Verilen kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemi uygulamanın dışında yapılması gereken bazı uygulamalar daha bulunmaktadır. Aslında birer öneri niteliği taşıyan bu yöntemler kulak çınlaması bitkisel tedavi metodunu güçlendirmektedirler. Bu yardımcı uygulamalar şunlardır ;
  • Yüksek sesli müzik dinlenmemelidir
  • Fındık, fıstık, ceviz içi, kabak çekirdeği ve özellikle ayçiçeği çekirdeği tüketilmemelidir. Çünkü çerezlerin tinnitus olarak isimlendirilen kulak çınlamasına birçok olumsuz etkisi vardır
  • Uykusuzluk ve yüksek kolesterol içeren besinler kulak çınlamasının şiddetini arttırırlar
  • Kahve içmekten uzak durun
  Çok önemli not : Kulak çınlaması bitkisel tedavi için beyaz lahana kürü uygulandıktan sonra 10 gün boyunca sıvı halde U vitaminin kullanılması kulak çınlamasının tamamen son bulmasını sağlamada çok büyük faydası olacaktır.
  ]]>
  Kulak Çınlaması Neden Olur https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-neden-olur.html Fri, 07 Dec 2018 19:38:59 +0000 Kulak çınlaması neden olur ve neyin habercisi olabilir diyorsanız işte size cevapları. Halk arasında küçüklüğümüzden beri ''kulağım çınlıyor biri beni andı'' lafını sıkça duymuşuzdur. Oysa böyle bilinen kulak çınlam Kulak çınlaması neden olur ve neyin habercisi olabilir diyorsanız işte size cevapları. Halk arasında küçüklüğümüzden beri ''kulağım çınlıyor biri beni andı'' lafını sıkça duymuşuzdur. Oysa böyle bilinen kulak çınlaması tıp dilinde ''tinnitus'' olarak adlandırılmakta ve belki de bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Kulak çınlaması aralıklarla olabileceği gibi sürekli bir şekilde de olabilir. Ayrıca tek kulakta ya da iki kulakta olabilen çınlama, ince sesli ya da çok kalın sesli de olabilmektedir. Öyle ki bu çınlamanın sürekli olması kişiyi de günlük yaşamı da olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Kulak çınlaması sürekli tekrarlanıyorsa, bu durumla birlikte uykusuzluk, baş dönmesi ve dikkat bozukluğu da görülüyorsa mutlaka bir hekim kontrolünden geçmek gerekmektedir. Kulak çınlaması dışarıdan duyulmadığı gibi, kişinin de kendine göre çeşitli şekillerde yorumlanabilmektedir. Uğuldama, vızıldama, vınlama ve çınlama gibi değişik şekillerde kişi tarafından hissedilebilir. Kulak çınlaması başka kişiler tarafından duyulmasa da çok nadiren bu duruma da rastlanabilir. İşte bu noktada kulak çınlamaları ikiye ayrılır;
  • Objektif kulak çınlamaları: Daha az görülen, başkaları tarafından duyulabilen ve tedavisi mümkün olan kulak çınlaması olarak bilinir.
  • Subjektif çınlamalar: Kulak çınlaması türünde en çok görülendir ve başkaları tarafından duyulmadığı gibi tedavisi de zor olan türdür.
  İki türü bulunan kulak çınlamaları elbetteki sürekli bir hal aldığında kişiyi rahatsız etmektedir. Bu nedenle sürekli karşılaşılan kulak çınlaması durumunda doktora görünmek gerekir. Özellikle çınlamanın nedeni belirlenerek tedavi yöntemi de saptanabilmektedir. Kulak çınlaması neden olur ve çınlamaya yol açan nedenler neler olabilir

  Kulak çınlaması kulak ile ilgili bazı rahatsızlıklarda kendini gösterebilir. Mesela yüksek bir gürültünün iç kulakta yer alan işitme ile ilgili hücrelere zarar vermesi sonucunda aniden görülen çınlamalar önemlidir. Bu durumda mutlaka kulak, burun, boğaz hekimine başvurulması gerekir. Eğer gürültü ani ve geçiciyse çınlamanın tedavisi olabilir, fakat kişi sürekli olarak gürültülü bir ortama maruz kalmak zorundaysa çınlamanın tedavisi de çok zor olacaktır. Ayrıca kulak çınlamasının nedenleri arasında kulak enfeksiyonları da önemlidir. Orta kulak iltihabı gibi sıkça karşılaşılan rahatsızlıklarda eğer çınlama iç kulağı etkilemediyse tedavisi daha kolay olmaktadır. Özellikle bazı ilaçların kullanımı da kulak çınlamasına yol açmaktadır. Aspirin, antibiyotikler, idrar söktürücüler, kanser ve romatizma gibi rahatsızlıklar için alınan ilaçlar da kulak çınlamasına neden olabilir. Kafa ya da boyun travması gibi durumlarda işitme ile ilgili kalıcı sorunlar görülebilir, kulak çınlaması ile de karşılaşılabilir. Çene rahatsızlıklarının görülmesi de kişide kulak çınlamasına neden olabilir. Çenede bulunan sinirler işitme sinirini de etkileyebileceği için kulak çınlaması görülebilir. Meniere hastalarında da kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi sorunlar görülebilmektedir. İşitme sinirlerinde bulunan tümörler de kulak çınlamasının nedenleri arasında yer alır. Kulakların kirlenmesi işitme kaybına ya da kulak zarını tahrişe neden olacağı için beraberinde çınlama da görülebilir. 

  Kulak Çınlaması Neden Olur
  Kulak çınlaması neden olur sorusunun cevabını verdik. Bunun yanı sıra kulak çınlamasının tanısı nasıl konur diye de merak ettiğinizi tahmin edebiliyoruz. Kulak çınlaması görüldüğünde nedeni direkt bilinmez. Bu nedenle mutlaka kulak, burun, boğaz uzmanına başvurulur. Burada yapılan muayene ile sorunun kaynağı bulunur. Ayrıca kulak çınlamasının nedenini bulmak için X-Ray, Odyogram, Uyarılmış cevap odyometrisi, Tinnitus perde eşlemesi, Tinnitus ses şiddeti eşlemesi gibi bazı klinik testler de uygulanarak çınlamanın nedeni bulunabilir. Kulak çınlamasının temel nedeninin saptanması ve tedavi yönt]]> Sol Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/sol-kulak-cinlamasi.html Sat, 08 Dec 2018 14:14:37 +0000 Sol kulak çınlaması, kafanın içinden gelen seslerin yansımasıdır. Bunlar tıpta tinnitus olarak tanımlanır. İnsanlarda oldukça yaygın şekilde kulak çınlaması görülür. Bunlar çok ince sesler ya da kalın sesler Sol kulak çınlaması, kafanın içinden gelen seslerin yansımasıdır. Bunlar tıpta tinnitus olarak tanımlanır. İnsanlarda oldukça yaygın şekilde kulak çınlaması görülür. Bunlar çok ince sesler ya da kalın sesler olabilir. Belli sürelerde ortaya çıkan çınlamalar insanları rahatsız edebilir. Bu etki bazen önemsiz olsalar da, bazı durumlarda önemli hastalıkların habercisi olabilir. Sürekli hale gelen çınlamalar kişide dikkat bozukluğu, halsizlik, uykusuzluk gibi etkilere neden olursa, kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

  Kulak çınlamasını başka insanlar duyabilir mi

  Çınlama genellikle sadece kişinin kendisinin duyabildiği bir durumdur. Ancak bazı zamanlarda dinleyen kişi ses duyabilir. Bunlar objektif tinnitus olarak tanımlanır. Bu tür çınlamalar damar anormalliği ya da kas kasılmasından dolayı olur. 

  Kulak çınlamasının nedeni nedir

  Sadece kişilerin kendisinin duyduğu subjektif tinnitus farklı sebeplerden olabilir. Bunlar kulak kiri gibi önemsiz sayılan sebepler olduğu gibi, kulak zarında sıvı birikimi, enfeksiyon, orta kulakta kemiklerin eklem yerlerinde sertleşme gibi önemli sebeplerden kaynaklanabilir. Ayrıca baş ve boyunda damarlarda genişlemeden ya da denge ve işitme sağlayan sinirden dolayı oluşan tümörden çınlama meydana gelebilir. Bu sorunlar geliştiğinde kulakta işitme kaybı oluşabilir. İnsanlardaki alerji, sakinleştirici ilaçlar, antibiyotikler, aspirin, romatizma ilaçlarının kullanımı da kulak çınlaması sebebi olabilir. Bu yüzden sol kulak çınlamasının gerçek sebebini bulmak oldukça önemlidir. Kulak çınlaması genellikle işitme sinirlerinin ancak mikroskopta görünecek uçlarında oluşan hasarlardan gelişir. Sinir uçlarının sağlıklı olması doğru duymayı sağlar. Yaşın ilerlemesi de kulak çınlaması sebebi olabilir. Çevrede olan yüksek sesler de çınlama sebebi olabilir. Bunlar müziğin yüksek sesle dinlenmesi gibi etkilerden olabilir.

  Sol Kulak Çınlaması

  Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir

  Bu sorunun özel bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Buna sebep olan etkenin belirlenmesi halinde, uygun bir tedavi yapılabilir. Bu sebeple röntgen ile denge testlerinin yapılması gerekir. Çınlama bazı ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ancak herhangi bir sebep tespit edilmediğinde, bazı tedbirler alınarak bu etkiden korunmak mümkün  olabilir.

  • Müziği yüksek seste dinlememeye özen gösterilmelidir.
  • Kan basıncını devamlı olarak kontrol edilmesi gerekir.
  • Dolaşım sisteminde bozukluğa neden olacağından, tuz alımının kısıtlanması gerekir.
  • Sinir sistemini uyaran kola, kahve, sigara gibi etkenlerden uzak durulmalıdır.
  • Kan akımının düzenlenmesi için egzersizler yapılmalıdır.
  • Aşırı yorgunluktan kaçınılmalı, dinlenme süreleri belirlenmelidir.
  • Sesten endişe duyulmamalıdır. Sesin sağır edici etkisi yoktur. Bu nedenle sesin maskelenmesine çalışılmalıdır.
  • Gergin ve sinirli olmaktan uzak durulmalıdır.

  Kulak çınlamasının maskelenmesi nedir

  Kulak çınlaması genellikle etrafın sessiz olduğu zamanlarda daha etkili olur. Çınlamaya eşlik eden saat tıklaması gibi herhangi bir ses rahatsızlığı arttırabilir. Bu nedenle doktorlar genellikle alçak sesle müzik dinlenmesini tavsiye edebilir. Bu şekilde statik bir sesin dinlenmesi hastaları rahatlatabilir. Bu bazı hastalarda rahatlatıcı ses üreten elektronik cihazlarla sağlanmaktadır. Kulak çınlamasını maskeleyici kulak işitme cihazının içine eklenmiş küçük bir parçadır. Bu parça kişiyi rahatsız etmeden ses üretip, kişinin kulak çınlamasını umursamamasını sağlar.

  Kulak çınlaması işitme cihazlarıyla önlenir mi

  Bazı kişiler kulak çınlamasının işitme cihazlarıyla azaldığını ya da yok olduğunu belirtir. Ancak bu uygulama dikkatli şekilde yapılmalıdır. Çünkü işitme cihazının çıkarılmasında kulaklarda olan çınlama yeniden oluşur. 

  ]]>
  Kulak Çınlaması Sonuçları https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi-sonuclari.html Sat, 08 Dec 2018 21:29:25 +0000 İşitme yolları vücudun en hashas ve duyarlı mekanizmalarından biridir. Genel sinir sistemi ile direkt ilişkisi olduğundan kişinin anksiyete (sinirsel gerginlik) durumu ile orantılı cevaplar üretecektir. Çınlamanın herhangi bir yolla İşitme yolları vücudun en hashas ve duyarlı mekanizmalarından biridir. Genel sinir sistemi ile direkt ilişkisi olduğundan kişinin anksiyete (sinirsel gerginlik) durumu ile orantılı cevaplar üretecektir. Çınlamanın herhangi bir yolla tedavisinde başarılı olabilmek için önce hastanın bu belirti kompleksi konusunda detaylı bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kulak problemleri ile ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda çekinmeden bizi arayın.

  Çınlama oldukça yaygın olarak görülmektedir. Aralıklı veya daimi, hafif ya da çok şiddetli, kaba tonlarda veya yüksek frekanslarda (tiz) olabileceği gibi subjektif (Sadece hasta tarafından işitilir), ya da objektif (çevre tarafından da işitilir) olabilir.

  Kulak Çınlaması Sonuçları

  Çınlama bir hastalık olarak algılanmamalıdır, sadece bir belirtidir (ağrı gibi). İşitme sinirinin nedeni sesi iletmek olduğundan bir nedenle uyarıldığında beyin bu uyarıyı ses olarak algılar. Bu durum herhangi bir duyu siniri için de geçerlidir. Birisi derinizi çimdiklerse,uyarılan sinir ağrı duyusunu ilettiği için canınız yanar. Çınlamaya işitme kaybı eşlik edebilir. İşitme desibel (Db) ile ölçülür. 0-25 dB arası işitme sohbet için normal olarak değerlendirilir.]]>
  Muskuler (kaslara ait) Çınlama https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/muskuler-kaslara-ait-cinlama.html Sun, 09 Dec 2018 04:26:23 +0000 Muskuler (kaslara ait) çınlama kısaca halk arasında kulak çınlaması olarak ifade edilen bir rahatsızlıktır. Kulakta oluşan çınlamanın nedeni orta kulak kısmında bulunan ve orta kulaktaki kemikçiklere yapışarak onları bi Muskuler (kaslara ait) çınlama kısaca halk arasında kulak çınlaması olarak ifade edilen bir rahatsızlıktır. Kulakta oluşan çınlamanın nedeni orta kulak kısmında bulunan ve orta kulaktaki kemikçiklere yapışarak onları bir arada tutan kasların spazm durumlarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Muskuler (kaslara ait) çınlamayı daha açık olarak ifade edebilmek için orta kulağın yapısını kısaca belirtilmesi gerekir. Çünkü çınlama rahatsızlığının oluşmasına yol açan yapılar bu kısımda bulunur. Orta kulak kısmında bulunan iki adet kastan biri Stapes kemikçiğine yapışıktır ikinci kas yapısı da malleus kemikçiğine yapışıktır. Bu kas için “tenson timpani” adı kullanılır. Belirtilen iki kas aniden irkilme durumunda yada normalin üstü seslerde kasılırlar. Ancak Muskuler (kaslara ait) çınlama olarak ifade edilen durum herhangi bir uyaran olmadığında bile belirtilen kaslardan birinin yada ikisinin birden ritmik olarak kasılmaya başlamaları ile oluşur. Muskuler (kaslara ait) çınlama durumuna neden olan kasların orta kulaktaki kemikçiklere bağlı olması kasılmalar tekrar edebilen seslerin oluşmasına yol açmaktadır. Muskuler çınlama fazla sık olarak görülen bir rahatsızlık değildir. Muskuler (kaslara ait) çınlama ameliyat ile östaki borusuna bağlanan kasın kesilmesi yada kasta oluşan spazmı engelleyen kas gevşetici ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Kulağın çınlaması durumu sonuçları itibariyle çeşitli bilgiler elde edilmiştir. İnsanda işitme sistemi sinir sistemiyle birlikte olduğu için oldukça hassastır. Muskuler (kaslara ait) çınlama bu hassasiyet sonucunda görülebilen bir rahatsızlık olarak tanımlanabilmektedir.Sinir sistemi ile birlikteliğin fazla olması, rahatsızlığı yaşayan kişinin sinirsel huzursuzluk yani anksiyete durumuna bağlı olarak Muskuler (kaslara ait) çınlama seviyesi değişebilir. Mesela rahatsızlık aralıklarla meydana gelebileceği gibi daimi ve  çok şiddetli olarak da gerçekleşebilmektedir. Muskuler (kaslara ait) çınlama  oluşumu genel anlamıyla kulak çınlamasının nedenlerinden sadece biri olabilir. Örneğin damarsal çınlama veya sinir yolları çınlaması da nedenler arasında olabilir.

  Damarsal çınlama : Orta ve iç kulak kesimlerinde birbirlerine oldukça yakın konumda bulunan iki büyük damar bulunur. Bu iki damar beyni beslerler. Kalp atışlarının yada bu damarlar içinde ilerleyen kanın sesini duymak normal değildir. Muskuler (kaslara ait) çınlamadan başka bu şekilde meydana gelen bir durum söz konusu olabilir.

  Sinir yolları nedeniyle oluşan çınlama : Gözlerdeki retina tabakası gibi nasıl ışık dalgalarının uyarı oluşumuna neden oluyorsa kulakta yer alan sinirler sıvı dalgalarının sinirsel uyarılara neden olmaktadır. Muskuler (kaslara ait) çınlamadan başka bu nedene bağlı olarak çınlama oluşumu olabilmektedir.

  Muskuler (kaslara ait) Çınlama

  Muskuler (kaslara ait) çınlaması östaki borusuna yapışık olan kasların spazmı sonucu oluşur. Bu nedenle Muskuler (kaslara ait) çınlama çok sık görülmeyen bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Muskuler (kaslara ait) çınlama  “platal myoclonus” olarak adlandırılmaktadır. Muskuler (kaslara ait) çınlama kulakta tıkırtı şeklinde kendini hissettirmektedir. Muskuler (kaslara ait) çınlama  genel olarak kas gevşetici ilaçlara olumlu tepki vermektedir.

  ]]>
  Kulak Çınlamasının Nedenleri https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasinin-nedenleri.html Sun, 09 Dec 2018 18:20:54 +0000 Kulak Çınlamasının NedenleriKulak çınlaması halk dilinde " biri bendi andı" diye yorumlanır. Fakat tıp dilinde kulak çınlamasına "tinnitus" denir. Kulak çınlaması genelde pek önemsenmez am Kulak Çınlamasının Nedenleri

  Kulak çınlaması halk dilinde " biri bendi andı" diye yorumlanır. Fakat tıp dilinde kulak çınlamasına "tinnitus" denir. Kulak çınlaması genelde pek önemsenmez ama nadiren de olsa bir rahatsızlığın gizli belirtisi olabilir. Kulak çınlaması sürekli hale geldiyse uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere neden oluyorsa kulak burun boğaz doktoruna görünmekte fayda vardır. Kulak çınlaması genelde uğuldama, çınlama, vızıltı ve vınlama şeklinde kişiden kişiye göre değişir ve aynı zaman da kafanın içinde duyulan bir ses olarak da tanımlanır. Kulak çınlamasının nedenleri aşağıda ki gibidir;

  İşitme Kaybı

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Genç yaştaki kişilerde ise gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle müzik dinlemek, gürültülü iş makinelerine yakın bir yerde çalışmak kulak çınlamasına ve aynı zaman da işitme kaybına neden olur. 

  İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi

  İç kulakta bulunan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket eder ve kulak hücrelerini beyinde algılanacak elektrik sinyali yaymaları için harekete geçmelerini sağlar. Kulakta ince tüyler zarar görmüş ise hücreler rastgele elektrik sinyali verir ve buda kulak çınlamasına neden olur.

  Kulak Kiri

  Kulağın içindeki salgılar kulaktaki kirleri tutarak bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korumaya alır. Kir çok biriktiğinde işitme kaybı ya da kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlamasına neden olur. Her sabah ve akşam kulak çöpüyle kulak içi tahriş olmayacak şekilde temizlenmelidir.

  Kulağı Etkileyen Hastalıklar

  Kulak zarı içinde oluşan her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, alerji ve nezle gibi hastalıklar kulak çınlamasına neden olur.

  Kulak Kemiğindeki Değişiklikler

  Otoskleroz olarak adlandırılan orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi sonucu işitmeyi etkiler ve kulak çınlamasına neden olur. Bu rahatsızlık daha çok aileden gelen genetik yapı olarak kulak kemiğinin büyümesi nedeniyle de ortaya çıkarak kulak çınlamasına neden olur.

  Kulak Çınlamasının Nedenleri
  Anemi

  Aneminin diğer adı kansızlıktır. Anemi hastalığında kırmızı kan hücrelerinin az olması nedeniyle kan incelerek hızlı akmaya başladığından kulak çınlamasına neden olur.

  Baş ve Boyun Tümörleri

  Baş ya da boyunda bulunan baskı yapan tümörler kulak çınlamasına neden olur. Kulakta her kalp atışıyla birlikte duyulan ( pulsatil kulak çınlaması) iç kulağa yakın damarlarda veya şah damarındaki anormal bir kan akışı nedeniyle meydana gelir ve kulak çınlamasına neden olur.

  Baş ve Boyun Yaralanmaları

  Kaza, çarpma, darbe gibi sebeplerden dolayı baş ve boyun travmaları iç kulağı, işitme sinirlerini ve işitmeyle ilgili tüm fonksiyonları etkilediğinden kulak çınlamasına neden olur.

  İlaçlar

  Aspirin, romatizma, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi birçok ilacın yan etkisi olarak kulak çınlaması ortaya çıkabilir. Özellikle doz aşımlarında daha çok etkiyi göstererek kulak çınlamasına neden olabilir.

  Cep Telefonu

  Kişi cep telefonunu elinden hiç düşürmüyorsa ve dört yılı aşkın bir sürede her gün 10 dakika cep telefonunu kullanıyorsa kulak çınlamasına neden olabilir.  Bu yüzden telefonla konuşurken ses ayarını biraz düşürmesi kişinin kulak çınlamasını önler ve işitme kaybını o]]> Kulak Çınlaması https://www.kulakcinlamasi.gen.tr/kulak-cinlamasi.html Mon, 10 Dec 2018 07:09:02 +0000 “Tinnitus” tıp dilinde, genelde kulak içindeki gürültü, çınlama ve ıslık benzeri seslere verilen addır. Bu seslerin ortak noktası dış bir ses kaynağından gelmemeleri ve yalnızca etkilenen kişi tarafından duyulmalarıdır. “Tinnitus” tıp dilinde, genelde kulak içindeki gürültü, çınlama ve ıslık benzeri seslere verilen addır. Bu seslerin ortak noktası dış bir ses kaynağından gelmemeleri ve yalnızca etkilenen kişi tarafından duyulmalarıdır.Eğer bu sesler psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getiriyorsa, buna da “Tinnitus” denir ve bu seslerin neden olduğu rahatsızlıklar ve engellemeler kastedilir. Bu tarife, örn. depresyonlar ve uyuma zorlukları da dahildir. Son zamanlarda bununla ilgili olarak ” Karmaşık Tinnitus” sözcüğü de kullanılmaya başlamıştır.

  Tinnitus -en azından başlangıçta- bir hastalık belirtisidir. Belirti sözcüğü ile sizi olumsuz etkileyebilecek veya hasta edebilecek bir sorunun fiziksel ya da ruhsal alanda vücutta var olduğunu gösteren önemli bir işaret olduğunu kastediyoruz. Bir çok insan bu durumda kendini çaresiz hissetmektedir.

  Bu çaresizliğe bir de aşağıdaki faktörler eklenmektedir:

  • tehlikeli neden ve sonuçlarından duyulan korku,

  • etkilenen kişinin yetersiz bilgisi,

  • doktorlardan gelen yanlış bilgilendirme ( bunun çaresi olmadığı, bu seslerle yaşamayı gerektiği gibi )

  Özenli ve pozitif bilgilendirme ve uzmanlarca yürütülen tanı sonucunda, hastanın korkuları çoğu durumda çok çabuk giderilebilir.]]>